Сезон полювання на мільйонера. Багатіїв зобов'яжуть розповідати про заробітки

12 січня 2018, 21:00

Міністерство фінансів України розробило критерії заможних українців і зобов'яже їх заповнювати щорічні декларації.

Міністерство опублікувало законопроект змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів, в якому містяться ці пропозиції, на своєму сайті 2 січня цього року.

Відео дня

У ньому, зокрема, йдеться про те, що у податковій декларації фізичної особи з високими доходами потрібно вказати кошти, які було отримано за рік у вигляді зарплатні, інвестиційного доходу, від банківських депозитів, операцій із нерухомим майном та т.п. Несвоєчасне подання декларації тягне за собою накладення штрафу у розмірі 10% від суми нарахованого цій особі податку на дохід.

Заповнювати декларацію повинні будуть "особи з великими статками". До таких належать кінцеві бенефіціарні власники великих платників податків, тобто тих, що обслуговуються в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби. А також власники 10% і більше підприємств нерезидентів, дохід яких за минулий звітний період становив не менше 10 млн євро. Або компаній, загальний оподатковуваний дохід яких становив 50 млн грн і вище.

Документ також пропонує дозволити ДФС отримувати інформацію про обіг коштів на банківських рахунках таких платників податків за запитом.

В аналізі регуляторного впливу законопроекту зазначається, що він допоможе вивести економіку з тіні, мінімізувати кількість так званих "схем" і контролювати легальність доходів.

Позитивною стороною документа, за словами адвоката, старшого партнера юридичної фірми Ілляшов і Партнери Романа Марченко, є те, що ДФС отримає додаткові інструменти для контролю та отримання інформації про порушення. "Добре було б надати податківцям право відстежувати обіг коштів онлайн, це дозволило б оперативно реагувати на несплату податків, але зараз мова йде лише про запит на отримання конфіденційної інформації, – каже юрист.

Втім, старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський каже, що правильно було б дозволити отримувати цю інформацію лише у добровільному порядку і за судовим рішенням. В іншому разі, це буде порушенням банківської таємниці, що може стимулювати зростання тіньової економіки.

"Нарешті, українським податковим органам знадобиться працюючий механізм збору фіскальної та фінансової інформації про закордонні активи українських резидентів", – говорить керівник податково-юридичної практики EY в Україні Володимир Котенко. Він зазначає, що зараз податківцям нелегко дістати інформацію про закордонні активи українських резидентів, адже основним механізмом отримання відповідної інформації є офіційний запит, а для цього потрібно знати конкретну особу, щодо якої здійснювати пошук інформації. Що в багатьох випадках важко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Та й взагалі, мотивація здійснювати ретельний пошук інформації невелика – в законодавстві все одно практично відсутні норми, які дозволили б на основі цієї інформації змусити особу доплатити податки в Україні", – говорить Котенко. "Єдиної бази, яка мала б інформацію про власників компанії ні в Україні, ні за кордоном не існує", – сказав Марченко.

Але в цілому, за словами Котенка, у цьому законопроекті Мінфіну, незважаючи на відсутність повноцінного законодавства про контрольовані іноземні компанії, можна побачити боязку спробу розпочати створення "інфраструктури" для збору інформації податківцями про такі компанії. Вочевидь, очікуючи того, що законодавство про контрольовані іноземні компанії коли-небудь приймуть. Але для повноцінного запровадження цих правил необхідно ще внести зміни до профільних статей податкового кодексу. Зокрема, потрібно буде змінити визначення того, що можна вважати доходом для фізичних осіб-платників податків, які контролюють активи за кордоном.

Показати ще новини
Радіо НВ
X