Розвідка перед боєм. Чому іноземні компанії бояться заходити в Україну

14 червня 2018, 20:00

У лютому цього року компанія General Electric (GE) підписала угоду з Укрексімбанком та Укрзалізницею на суму в $1 млрд. згідно з нею, банк на першому етапі купить у американського технологічного концерну 30 тепловозів і передасть їх залізниці в лізинг.

Угода розрахована на 15 років, упродовж яких, за такою схемою, General Electric поставить 225 машин, та відремонтує 75, що належать залізниці зараз.

Як розповідає заступник міністра інфраструктури з питань євроінтеграції Віктор Довгань, Укрзалізниця не оновлювала тягу 10 років, тому близько 90% рухомого складу зношені і їх потрібно замінювати. Проте компанія не може цього зробити, так як було втрачено виробничі потужності Луганськтепловозу.

Відео дня

У цій ситуації Україні допоможе General Electric. Зараз промисловий гігант будує 30 нових локомотивів, які почнуть надходити до України в липні. Згодом їх дороблять, щоб уже в листопаді вони могли потрапити на українську залізницю.

”Локомотиви майже повністю виготовлятимуть у США. У такий спосіб, американська компанія, так би мовити, проводить розвідку боєм”, - відзначила старший віце-президент і фінансовий директор GE Джеймі Міллер.

Спочатку частка місцевих виробників у загальному обсязі виробництва General Electric становитиме 10%, а з часом зросте до 40%. Це створюватиме для місцевих компаній можливості не тільки для участі у процесі збирання локомотивів, але й у подальшому обслуговуванні машин.

Така поведінка іноземного інвестора досить типова для нашої країни. Німецька компанія Leoni спочатку побудувала один завод із виробництва автомобільних комплектуючих в Україні, згодом ще один. Спочатку іноземні інвестори до України ставляться із підозрою, а потім розуміють - не все так страшно.

“Як правило, зараз ми спостерігаємо тренд, коли вони заходять з невеликими пілотними проектами, умовно кажучи, протестувати Україну на невеликих проектах, чи можна тут робити бізнес. І уже ті, які мають тут кілька успішних пілотних проектів, переходять до реалізації більших”, - розповідає керівник Офісу Національної інвестиційної ради Юлія Ковалів.

У General Electric також говорять про великі плани на майбутню співпрацю з Україною.

“Один із показових прикладів – Казахстан. Співпраця з цією країною почалася з дуже малої частки локального виробництва. Але зараз у нас там уже є завод, потужності з ремонту та виробництва двигунів. Я думаю, що ви можете використати подібну модель і у вашій країні”, - підкреслила Міллер.

В українському бізнес-сегменті американців цікавлять не лише постачання і ремонт локомотивів – GE також працює у напрямку виробництва відновлювальної вітрової електроенергії.

“Зараз встановлюємо обладнання для вироблення понад 130 МВт.Наша компанія виробляє приблизно третину світової електроенергії. Ми готові надати Україні новітні технології та рішення, які б дозволили стабілізувати, виробляти і передавати більше електроенергії”, - відзначила Міллер.

Зрештою, General Electric є потужним виробником медичного обладнання: апаратів для комп’ютерної томографії, МРТ та ультразвукового дослідження. В Україну вже доставлено 500 медичних комплексів, і компанія сподівається продовжити свою роботу в цьому напрямку. Утім, не всі іноземні компанії налаштовані так оптимістично щодо України.

“Але якщо ми кажемо про нові інвестиції, то насправді приватні інвестиції на сьогоднішній день не дуже показують високе зростання. Насамперед ми бачимо ті, які підкріплені державними гарантіями або якимось обіцянками зверху, що все буде добре”, - розповідає виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Анна Дерев’янко.

Інший спосіб інвестицій - розвиток за рахунок міжнародних донорів. Наприклад, в Україні активно працюють китайські компанії.

“Фактично три найбільші проекти, які були за кредити міжнародних фінансових установ – Світовий банк і Європейський банк реконструкції і розвитку – взяли китайські підрядники: Sinohydro і Xinjiang. Тобто вони взяли зараз проектів на $150 млн”, - розповів Довгань.

У приватного бізнесу, який не пов’язаний із державними або донорськими грошима, ентузіазм фактично відсутній. Причиною є те, що в Україні невисокі темпи росту економіки, як для країни, що розвивається. Тож одного контракту навіть із такою потужною компанією недостатньо.

“І чим більше їх буде, чим більше впізнавані це будуть бренди, тим більше імідж України буде змінюватись. А в результаті буде більше і більше приходити інвестицій”, - вважає Ковалів.

В офісі Національної ради інвестицій вказують на два варіанти розвитку подій. Оптимістичний - якщо реформи розвиватимуться у тому ж напрямку, що й зараз, тобто буде створений антикорупційний суд, триватиме співпраця з Міжнародним валютним фондом та відбудеться лібералізація економіки.

І песимістичний: міжнародні компанії й надалі прискіпливо придивлятимуться до нашої країни, і такі угоди, як із General Electric, будуть скоріше винятком, а не правилом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X