Російський газопровід в обхід України розколов ЄС

11 жовтня 2017, 18:01

Газпром продовжує усіма силами намагатися позбавити Україну транзиту газу. А лобізм Німеччини і нездатність ЄС протистояти цьому лише грають на руку російському монополісту.

10 жовтня, відповідальна за конкуренцію єврокомісар Маргрет Вестагер заявила, що у Євросоюзу немає юридичних можливостей зупинити проект газопроводу Nord Stream 2 (Північний потік 2), який планує побудувати російський Газпром в обхід України.

Відео дня

Незважаючи на заяву голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера про те, що Північний потік не є проектом європейського інтересу, Вестагер констатувала: "Я вважаю, ми визнали, що у нас немає правових засобів, щоб запобігти проекту".


Північний потік 2 - російський газопровід, який будує компанія Nord Stream 2 AG. Єдиним акціонером останньої є Газпром. Довжина газопроводу складе 1,2 тис. км, а загальна потужність з уже існуючим Північним потоком - 55 млрд куб. м. газу.

Північний потік 2 проляже вздовж газопроводу Північний потік дном Балтійського моря до німецького міста Грайфсваль, щоб мінімізувати прокачування газу через Україну.


Питання реалізації Північного потоку 2 фактично розкололо позицію Євросоюзу на два табори. З одного боку, країни, що готові підтримати проект - Німеччина і Австрія, з іншого - противники реалізації - Литва і Польща, хоча будівництво газопроводу не чіпляє їх інтереси ні як підрядників, ні як покупців газу.

"ЄС не хоче на політичному рівні протистояти економічним інтересам недержавних компаній, які братимуть участь в реалізації проекту", - зазначає голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик.

Таким чином, Євросоюз не хоче брати на себе відповідальність за Північний потік 2 і намагається перекласти це питання на національні уряди і групи компаній, які займаються будівництвом газопроводу.

А це грає на руку Газпрому, додає керівник Центру глобалістики Стратегія ХХI Михайло Гончар. Тобто, хоча Єврокомісія і не буде підтримувати проект, опору з боку ЄС також не буде. Для Росії це буде означати тільки одне - можна будувати.

Реалізація Північного потоку 2 принесе Україні значне скорочення транзиту газу в Європу і величезні грошові втрати. За розрахунками Гончара, в умовах нинішнього обсягу транзиту і тарифів, Україна втратить близько $2 млрд валютної виручки на рік.


У 2016 році Україна збільшила транзит природного газу на 22,5% в порівнянні з 2015 роком - до 82 млрд куб. м. А за 9 місяців цього року транзит зріс ще на 23,4% в порівнянні з січнем-вереснем 2016 го - до 70 млрд куб. м.


До того ж, українська газотранспортна система (ГТС) при обсягах транзиту близько 60 млрд куб. м. газу і поточних ставках на транспортування виявиться на межі рентабельності, додає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На його думку, потрібно вже продумувати, що робити з ГТС після 2019 року, коли закінчиться контракт на транзит з Газпромом і переглядати схему транзиту і внутрішнього транспортування газу, інакше утримувати трубу буде просто безперспективно.

Але Газпром ще можуть змусити заплатити за відмову транспортувати енергоносії через Україну. За словами головного комерційного директора групи Нафтогаз Юрія Вітренка, зараз компанія домагається того, щоб російський монополіст платив за більш високим тарифом, який включає прискорену амортизацію через можливе скорочення транзиту після 2019-го.

До того ж, додає Вітренко, зараз ведуться переговори щодо залучення іноземного партнера до управління українською ГТС, що покаже надійність і привабливість маршруту транспортування газу через Україну.

Втім, такі кроки України навряд чи зупинять Газпром. А з урахуванням того, що ще один російський газопровід в обхід України - Турецький потік - побудований вже практично на чверть, реалізація Північного потоку 2 і розширені все тією ж Єврокомісією обсяги транзиту через газопровід OPAL, можуть привести до 2022 року до практично повної втрати прокачування газу через Україну.

По суті, крім Нафтогазу в Україні ніхто системно не протистоїть проектам Росії, нарікає Гончар.

"Міністерство закордонних справ і уряд в цілому повинні закликати Єврокомісію до консультацій на основі Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Там прописано, що Єврокомісія повинна консультуватися з нами в питанні проектів, які завдають шкоди Україні", - пояснює він.

Боровик нагадує, що на стороні України зараз Литва і Польща, але Німеччина намагається вивести це питання з політичного аспекту обговорення в ЄС. Потрібно посилити політичний тиск, додає він. В іншому випадку Росії вдасться побудувати свою бізнес-політичну гру, в яку вже прямують Німеччина і ЄС.

Показати ще новини
Радіо NV
X