Росія і Білорусь прискорили ціни на автомобільний газ в Україні

Якщо ціни на скраплений газ продовжать зростання, українцям доведеться перейти на бензин
Фото: energie-tipp.de

Якщо ціни на скраплений газ продовжать зростання, українцям доведеться перейти на бензин

Після тривалого періоду цінової стабільності ціни на зріджений газ на українських заправках стрімко пішли вгору

Ціни на газ почали зростати з понеділка. За даними консалтингової компанії UPECO, до четверга літр палива в Україні подорожчав на 50 коп. Максимальна і мінімальна вартість у Києві 7 липня становила 8,13-9,2 грн/л.

Головна причина подорожчання, за словами директора НТЦ Психея Сергія Сапегіна, в дефіциті імпортного ресурсу. Це викликано тим, що через погіршення економічної ситуації в Росії багато автомобілістів там стали переходити з бензину на газ. А крім того, зараз проводиться плановий ремонт на Пермському нафтопереробному заводі - одному з найбільших постачальників зрідженого газу в Україну, додає аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

При цьому, продовжує Сіренко, скоротилися поставки російської нафти і сировини для виробництва зрідженого газу в Білорусь, оскільки остання не розплатилася за попередні поставки природного газу. "Це стандартна історія, яка повторюється раз на 5 років", – сказав Сіренко. Крім того, додає Сапегін, у російських нафтових компаній ситуація, м'яко кажучи, не дуже благополучна, і вони не хочуть віддавати сировину в Білорусь, а прагнуть самі заробляти на продажі нафтопродуктів. "Росія хоче завантажити свої підприємства. А обмеження поставок нафти – це спроба покарати Білорусь за небажання постачати готові нафтопродукти на російський ринок", – пояснює Сапегін.

Крім зменшення обсягів поставок, причиною зростання цін на зріджений газ в Україні, на думку аналітика консалтингової групи А-95 Артема Куюна, є подорожчання імпортного ресурсу. За його даними, в період стабільності, тобто ще до цих подій, ціна на кордоні з Росією на зріджений газ була на рівні $210-220/т, сьогодні ціна становить $360/т.

Куюн говорить, що альтернативним напрямком імпорту зрідженого газу, в першу чергу, є Польща. Але, по суті це той же російський і білоруський газ, який йде туди за довгостроковими контрактами. Сьогодні його вартість коливається в діапазоні $250-260/т, що з постачанням в Україну складе не менше $320/т. Для регіонів Західної України цей варіант прийнятний, тому якщо зростання цін на українсько-російському кордоні продовжиться, можливо, почнуться поставки з Польщі.

За прогнозами Куюна, ціни в Україні повинні стабілізуватися, як тільки будуть усунені ці фактори. Але ще кілька тижнів буде зберігатися напруга. Поки є підстави вважати, що в опті ціни вже близькі до межі – це 15 тис. грн/т. У роздрібі ціни можуть піднятися до 10,5-11 грн/л, якщо не зникнуть фактори, що викликали подорожчання, каже Куюн.

А за оцінками Сапегіна, не виключено зростання до 13 грн/л, якщо не вирішиться проблема з імпортом.

Зростання може зупинитися, коли ціна на зріджений газ буде на рівні 50-55% від ціни на бензин. Зараз цей рівень 39%. "Але, не виключено, що українському споживачу в недалекому майбутньому доведеться відмовлятися від зрідженого газу, що подорожчає - на користь бензину", – говорить Сапегін.

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: