Росія і Білорусь прискорили ціни на автомобільний газ в Україні

7 липня 2016, 18:36
Після тривалого періоду цінової стабільності ціни на зріджений газ на українських заправках стрімко пішли вгору

Ціни на газ почали зростати з понеділка. За даними консалтингової компанії UPECO, до четверга літр палива в Україні подорожчав на 50 коп. Максимальна і мінімальна вартість у Києві 7 липня становила 8,13-9,2 грн/л.

Відео дня

Головна причина подорожчання, за словами директора НТЦ Психея Сергія Сапегіна, в дефіциті імпортного ресурсу. Це викликано тим, що через погіршення економічної ситуації в Росії багато автомобілістів там стали переходити з бензину на газ. А крім того, зараз проводиться плановий ремонт на Пермському нафтопереробному заводі - одному з найбільших постачальників зрідженого газу в Україну, додає аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

При цьому, продовжує Сіренко, скоротилися поставки російської нафти і сировини для виробництва зрідженого газу в Білорусь, оскільки остання не розплатилася за попередні поставки природного газу. "Це стандартна історія, яка повторюється раз на 5 років", – сказав Сіренко. Крім того, додає Сапегін, у російських нафтових компаній ситуація, м'яко кажучи, не дуже благополучна, і вони не хочуть віддавати сировину в Білорусь, а прагнуть самі заробляти на продажі нафтопродуктів. "Росія хоче завантажити свої підприємства. А обмеження поставок нафти – це спроба покарати Білорусь за небажання постачати готові нафтопродукти на російський ринок", – пояснює Сапегін.

Крім зменшення обсягів поставок, причиною зростання цін на зріджений газ в Україні, на думку аналітика консалтингової групи А-95 Артема Куюна, є подорожчання імпортного ресурсу. За його даними, в період стабільності, тобто ще до цих подій, ціна на кордоні з Росією на зріджений газ була на рівні $210-220/т, сьогодні ціна становить $360/т.

Куюн говорить, що альтернативним напрямком імпорту зрідженого газу, в першу чергу, є Польща. Але, по суті це той же російський і білоруський газ, який йде туди за довгостроковими контрактами. Сьогодні його вартість коливається в діапазоні $250-260/т, що з постачанням в Україну складе не менше $320/т. Для регіонів Західної України цей варіант прийнятний, тому якщо зростання цін на українсько-російському кордоні продовжиться, можливо, почнуться поставки з Польщі.

За прогнозами Куюна, ціни в Україні повинні стабілізуватися, як тільки будуть усунені ці фактори. Але ще кілька тижнів буде зберігатися напруга. Поки є підстави вважати, що в опті ціни вже близькі до межі – це 15 тис. грн/т. У роздрібі ціни можуть піднятися до 10,5-11 грн/л, якщо не зникнуть фактори, що викликали подорожчання, каже Куюн.

А за оцінками Сапегіна, не виключено зростання до 13 грн/л, якщо не вирішиться проблема з імпортом.

Зростання може зупинитися, коли ціна на зріджений газ буде на рівні 50-55% від ціни на бензин. Зараз цей рівень 39%. "Але, не виключено, що українському споживачу в недалекому майбутньому доведеться відмовлятися від зрідженого газу, що подорожчає - на користь бензину", – говорить Сапегін.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X