Рятівний круг чи зашморг на шиї. Що дасть Україні нове валютне законодавство

4 липня 2018, 21:09
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Президент України Петро Порошенко підписав революційний закон Про валюту і валютні операції, який був насилу ухвалений Верховною Радою 21 червня. Парламент проголосував за законопроект лише з третього разу. Тепер залишилося дочекатися тільки офіційного опублікування закону.

Документ прийшов на зміну репресивним нормам, за якими наша країна жила останні 27 років. Також разом з каральним законодавством піде і низка чинних обмежень. Серед них – індивідуальні ліцензії для фізосіб на операції з валютою, валютний контроль для угод на суму нижче ніж 150 тис. грн, обов'язкова реєстрація кредитів від нерезидентів, право податкових органів повністю припиняти зовнішньоекономічну діяльність компаній за порушення термінів повернення валютної виручки. Останню санкцію замінили звичайним штрафом.

Відео дня

Не оминув стороною закон і простих українців. Він дозволить фізособам інвестувати у цінні папери за кордоном і відкривати рахунки в будь-яких банках світу.

Втім, хоч драконівські методи валютного контролю і буде скасовано, у Національного банку України залишаться можливості для обмежень на валютному ринку.

Нові правила гри для підприємців почнуть діяти не відразу, а тільки через 7 місяців з дня набрання чинності закону – після офіційного опублікування.

Як розповів НВ Бізнес заступник голови Нацбанку Олег Чурій, перед початком валютної свободи регулятор повинен привести всі нормативні акти у відповідність до нового законодавства. Адже до цього український валютний ринок жив під дуже репресивним регулюванням, метою якого було недопущення витоку валюти з країни.

Однак, обмеження не були успішними. "Ми мали витік, ми мали брак валюти, ми мали те, що компанії і фізичні особи намагалися цю валюту не тримати у країні", – пояснив Чурій.

Такої ж думки дотримується радник Центру економічних стратегій Роман Сульжик і додає, що багато років українське законодавство обмежувало можливість приходу західного капіталу.

За його словами, чинне законодавство тільки відтинало гривню від світової фінансової системи.

"Тобто ми робимо гривню неповноцінною валютою, не даємо можливості іноземним інвесторам купити сьогодні гривню, а завтра продати. Все, що ми робили 25 років, – ми обмежували можливість західного капіталу працювати з нашою країною і працювати з нашою валютою", – зазначає Сульжик.

З особливими проблемами стикався експортно-імпортний бізнес. Однією з перешкод для нього було обмеження протягом 180 днів на заведення в країну валютного витооргу. Адже деякі контракти взагалі не можна було виконати протягом цього терміну. До того ж покарання за недотримання цього положення відчиняли державним органам двері для корупції.

Санкції за недотримання обмежень погрожували знищенням всієї економічної діяльності підприємства, але за новими правилами штрафувати підприємства вже не будуть, пояснює головний економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.

Відповідальність і справді була дуже великою. Причому не тільки для клієнтів, але і для банків. "Зараз відповідальність буде трохи змінена. За банківським установам – це максимум 1% від статутного капіталу. Стосовно компаній також буде відповідальність відповідно до ступеня порушення. Але це вже не буде 100% від суми угоди. Те саме стосуватиметься і фізичних осіб", – каже Чурій.

Для бізнесу це буде велике полегшення, оскільки тепер граничним терміном для розрахунків за такими зовнішньоекономічними договорами буде саме дата, зазначена в угоді, додає старший юрист відділу податкового та юридичного консультування KPMG в Україні Олександр Руденко.

Новий валютний закон також вирішує питання обмеження на одержання індивідуальних ліцензій для інвестування за кордон і розміщення там валютних цінностей.

За словами Руденка, зараз фізичні особи не можуть одержати індивідуальні ліцензії. Тільки знявши це обмеження, можна оцінити, наскільки це великий сегмент ринку. "Ми побачимо, наскільки реально є запит у суспільства на необмежене інвестування за кордон з України. Факт залишається фактом. В Україні є люди, які мають і можливість, і бажання інвестувати", – говорить Руденко.

Крім того, індивідуальне ліцензування сприяло і без того чималій проблемі корупції.

"Завжди індивідуальне ліцензування мало в собі якусь корупційну складову. Якщо ми будемо вводити якісь обмеження, то ці обмеження будуть у вигляді лімітів для всього ринку", – пояснює заступник голови Нацбанку.

Зміни відбудуться і у валютному контролі. Зараз відслідковуються абсолютно всі валютні операції. Навіть на невеликі суми, які взагалі можуть не мати жодного впливу на ринок. Це створювало великі навантаження як загалом на банки, так і на їхніх клієнтів.

"У новому законі повністю забирається валютний контроль за операціями нижче ніж 150 тис. Це зараз сума фінансового моніторингу. Тобто за невеликими транзакціями у нас не буде ніякого валютного контролю", – говорить Чурій.

Отже, бізнес зможе вільно експортувати, імпортувати товари і послуги на невеликі суми без будь-якого контролю з боку банків.

Звісно, новий закон навряд чи стане панацеєю від усіх недуг валютного ринку. Але документ є важливою складовою змін на шляху реформ.

"З погляду поштовху для економіки цей закон можна порівняти з законом про Антикорупційний суд, порівняємо з земельною реформою. Я особисто оцінюю, що ми Чи зможемо отримувати до $10 мільярдів на рік, якщо приймемо закон про землю і закон про валюту", – говорить Сульжик.

Однак, незважаючи на досить ліберальний настрій, чиновники все-таки залишили собі можливість впливати на ринок через обмеження на обов'язковий продаж валютного виторгу. Хоча в законі це прямо і не визначено.

А все, що стосується обов'язкового продажу валютної виручки, повинно бути прибрано із законодавства, вважає директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Наприклад, НБУ за погодженням зі своїм монетарним комітетом, зможе ввести необхідні обмеження навіть для населення, коли це знадобиться.

"Чим менше бюрократ бере участь в ухваленні рішень, чим більше ці рішення ухвалюють відповідно до чітко прописаного ринкового ліберального закону, тим краще. Тим менше можливостей, наприклад, для використання якихось прихованих інтересів, корупції, що більш ніж актуально для такої країни, як Україна, яка посідає 130-те місце серед 180 країн за рівнем корупції в рейтингу Transparency International", – підкреслює Устенко.

Взагалі, наскільки ж революційним виявиться цей закон, ми зможемо побачити мінімум через півроку, коли він остаточно набуде і почне працювати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X