Ризики онлайн-шопінгу. Як інтернет-магазини порушують права покупців

6 квітня 2018, 16:12
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Українські інтернет-магазини масово порушують законодавство. Такого висновку дійшли у громадській організації Союз споживачів України за підсумками контрольної закупки у 20-ти найпопулярніших магазинах споживчої електроніки, йдеться в сюжеті Радіо НВ.

Зокрема, інтернет-магазини не видають фіскальні чеки, не мають документів щодо проходження відповідності товарів і приховують своїх власників. За словами виконавчого директора Союзу Максима Несміянова, деякі майданчики, що брали участь в експерименті, надавали тільки товарний чек або видаткову накладну.

Відео дня

У той же час, були продавці, які видали псевдо-фіскальний чек. Через імітацію справжнього фіскального чеку, він вводив споживачів в оману щодо розрахункового документа. Експерт зауважив, що з таким чеком споживач не зможе захистити свої права, якщо виникнуть складнощі із поверненням товару або отримання гарантійних зобов'язань.

“Якщо споживача обманули і він пише скаргу на магазин, то оскільки у нього немає документів або є торговий чек, який переважно неправильно оформлений, за ним скаргу не напишеш”, - пояснює Несміянов.


За даними Союзу споживачів України, 65% інтернет-магазинів порушили вимоги про видачу фіскального чека. 20% не були ідентифіковані у розрахунковому документі, 40% магазинів не мали відмітки про проходження процедури оцінки відповідності.

Кожен п’ятий товар, придбаний під час дослідження, мав упаковку з інформацією виключно іноземною мовою, що суперечить українському законодавству. У зв'язку з цим дослідники зробили висновок, що це може бути контрабандна техніка. Крім того, у 40% випадків техніка продавалася без інструкції по експлуатації українською мовою. У кращому випадку вона була англійською, а іноді – навіть китайською.


Кореспондент Радіо НВ додзвонився у кілька інтернет-магазинів, які брали участь у контрольній закупці, під виглядом клієнта. Виявилося, що у кожної компанії свої правила повернення товарів, наприклад - телефонів. Якщо товар знаходиться у робочому стані, то його погодяться повернути лише якщо він буде виглядати як новий.

У більшості інтернет-магазинів зізналися, що не видають фіскальний чек під час доставки кур'єром, натомість - надають товарні чеки і гарантійні талони. В одному з магазинів повідомили, що товарний чек під час доставки додому можуть отримати лише жителі Києва.

Інтернет-магазин Алло не видає фіскальні чеки під час доставки кур'єром лише тоді, коли вони продають товари своїх партнерів, розповів генеральний директор магазину Валерій Золотухін. Водночас, він зауважив, що ситуацію у цій сфері могли б значно покращити прийняття закону про електронний чек, а також впровадження передплати за товари з інтернет-магазинів.

Крім того, Золотухін відзначив, що всі українські інтернет-магазини продають товар без передоплати. За його словами, через це клієнти часто замовляють товар одразу в кількох в інтернет-магазинах і купляють в того кур'єра, який робить доставку найшвидше, а це значно ускладнює роботу. При цьому, найбільший у світі онлайн-магазин - Амазон - продає товари із передплатою у 100%.

Гендиректор Алло додав, що інтернет-магазин намагається якомога частіше здійснювати повернення товарів. Проте зараз діє доволі складна процедура: аби повернути товар , треба віддати його на діагностику до сервісного центру, де іноді трапляються затримки у роботі. Зараз компанія Алло працює над удосконаленням цієї системи, аби товари можна було повертати одразу до магазину.


Моніторинг тривав з грудня минулого року по березень 2018 року і складався з чотирьох етапів: покупки продукції, аналіз розрахункових і супроводжуючих документів, а також маркування на предмет відповідності вимогам чинного законодавства. Крім того, дослідники намагалися повернути товар.

Згідно з дослідженням, найвищу оцінку отримали інтернет-магазини Foxtrot.com.ua, Eldorado.ua, ITbox.ua, Comfy.ua, Moyo.ua та інші.

Не знайшли суттєвих порушень у таких майданчиків, як Rozetka.com.ua, Repka.ua, Skidka.ua, All-Service.com.ua, Telemart.ua, Citrus.ua.

При цьому, у діяльності магазинів Allo.ua, Ask.ua, City.com.ua, Stylus.ua, Deshevshe.net.ua, Mobilluk.com.ua виявили ознаки невідповідності законодавству.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X