Ринок офісної і торгової нерухомості досяг дна

3 березня 2016, 07:47
В минулому році ринок офісної та торговельної нерухомості в Україні обвалився в три рази. Навіть в Києві майже не будували нові офісні та торгові приміщення. Складнощів додає висока вакантність вже існуючих об'єктів

У 2015 році обсяг нових офісних приміщень склав всього 56 тис. кв. м. Це майже в 3 рази менше, ніж роком раніше, коли пропозиція була на рівні 149 тис. кв. м, повідомляють у ColliersInternational. Також значно знизилася пропозиція нових торгових приміщень Києва. Так, у 2015 було введено в експлуатацію лише один ТЦ, площею 13,6 тис. кв. м. В 2014 показник був в 11 разів більше – 155 тис. кв. м.

Відео дня

На думку директора з маркетингу та продажу компанії KAN Development Анни Попруги, скорочення нової пропозиції комерційних площ пов'язане з падінням інвестиційної привабливості їх будівництва з-за істотного зниження орендних ставок. "Крім цього, на ринку зараз високий рівень вакантності в бізнес-центрах і немає потреби у новій пропозиції", – каже Попруга.

Інвестори стали втрачати інтерес до проектів офісних і торгових центрів останні півтора року, стверджує керуючий директор компанії ARPA RealEstate Михайло Артюхов. Деякі власники заморожували свої проекти через невиправданість бізнес-планів. В інвесторів немає впевненості в її зростанні через війну і економічну кризу.

За його словами, власники ТРЦ повинні задуматися про перехід до нових бізнес-моделей. Наприклад, revenuesharing – коли орендарю пропонують розраховуватися за приміщення відсотком від своїх доходів. Для контролю власники ТРЦ ставлять лічильники, які відстежують потік покупців в магазин. На підставі цього трафіку можна розрахувати норму виручки.

Артюхов зазначає, що орендарі стали більше уваги звертати на streetretail, так як покупці стали менше відвідувати торговельно-розважальні центри з-за обмеженості свого бюджету. Цей сегмент набирає все більший оборот.

Власники тут переважно фізособи, які цілеспрямовано довгий час викуповували приміщення. Обсяги їх активів можуть досягати цілих вулиць (в основному центральних), що дає їм можливість диктувати свої умови оренди.

Конкуренцію офісним центрам може скласти такий новий напрямок як barnoffices, вважає Артюхов. Воно схоже на коворкінг, але суть полягає в суборенді великих приміщень (від 1 тис. кв. м.) як відкритих просторів, коли основний орендар не потребує великої площі. Наприклад, команда розробників закінчила роботу над великим проектом, але приміщення у них залишилося, і вони вирішують здавати його в суборенду.

"Це напрямок у 2016 році може відібрати у сегменту офісних приміщень класу В частку в 5-10%", – упевнений він.

Керуючий директор консалтингової компанії ColliersInternational Олександр Носаченко додає, що інвестиційна привабливість ринку комерційної нерухомості в сформованих умовах все ще дуже низька. Не варто очікувати відкриття нових об'єктів і в торговому сегменті, говорить Носаченко.

В офісній нерухомості все буде залежати від макроекономічної ситуації, стверджує голова відділу консультаційних послуг у сфері нерухомості українського підрозділу аудиторської компанії EY Марина Крестініна. Якщо обстановка стабілізується і економіка почне зростати, то в середньостроковій перспективі це призведе до пожвавлення попиту, а коли вакантність в офісному сегменті знизиться до 8-10%, стане можливим зростання орендних ставок.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X