Рейдерське захоплення ТРЦ Sky Mall: показовий кейс (не)захисту інвестицій

7 грудня 2017, 22:10
Іноземні інвестори вимагають від президента Петра Порошенка не на словах, а на ділі довести свою відданість захисту прав власності та боротьбі з корупційними схемами

Європейські інвестори і дипломати звернулися до глави держави з відкритим листом "у зв'язку з рейдерським захопленням ТРЦ Sky Mall вартістю $150 млн, об'єкта, щодо якого вже 7 років триває суперечка на міжнародному рівні".

Відео дня

Президенту, зокрема, нагадали про його слова, сказані у вересні цього року про те, що "як повітря нам потрібне зростання прямих іноземних інвестицій".

Звернення підписали акціонер і керівник компанії Arricano (яка до 2010 року була єдиним власником ТРЦ), а також Томаш Фіала, президент Європейської Бізнес-асоціації (ЄБА), гендиректор одного з найбільших інвесторів в Україні інвесткомпанії Dragon Capital. На їх підтримку також виступили посол Естонії Герт Антсу, а також заступник бізнес-омбудсмена Тетяна Короткая.

Як зазначила Короткая, відкритий лист підписано напередодні символічної дати - міжнародного дня боротьби з корупцією, який відзначається 9 грудня. Лист буде направлено в посольства країн Великої сімки, МВФ, а також всім компаніям і міжнародним фінансовим донорам України.

Від президента "вкотре" попросили сприяти вирішенню спору щодо об'єкта іноземних інвестицій. "Вкрадений у іноземного інвестора ТРЦ Sky Mall повинен бути переданий законному власнику", - йдеться в листі.

Приводом для звернення цього разу стало рішення Вищого суду правосуддя Лондона, прийняте 30 листопада 2017 року, яким поставлена фінальна крапка в суперечці між європейськими інвесторами і українським партнером.

Зокрема, суд підтвердив, що компанія Stockman Interhold SA (яку ЗМІ пов'язують з українським бізнесменом Андрієм Адамовським) зобов'язана безкоштовно передати 50%+1 акція холдингової компанії Assofit Holdings Limited (управляє торговим центром Sky Mall) на користь Arricano Real Estate Plc.

Крім того, нове рішення відхиляє всі попередні апеляційні скарги Stockman Interhold SA.

"Рішення суду повністю підтверджує нашу позицію і попередні рішення, винесені Вищим судом. Всі скарги Stockman відхилені. Сподіваюся, президент зверне увагу на ситуацію, і на ділі, а не на словах, зробить все можливе, щоб права інвесторів в нашій країні були захищені і ситуація отримала нарешті логічне завершення ", ̶ заявив генеральний директор Arricano Real Estate Plc Михайло Меркулов.


Arricano Real Estate Plc - один з провідних девелоперів торгових центрів в Україні з європейськими інвестиціями. З 2006 року компанія вклала в будівництво сучасних ТРЦ в Україні більше $420 млн. З 2013 року акції компанії котируються на ринку AIM Лондонської фондової біржі. Сьогодні Arricano Group володіє і управляє п'ятьма завершеними торговими центрами, 49,9% акцій ТРК Sky Mall, а також земельними ділянками для подальшого будівництва трьох об'єктів, які в даний момент на стадії розробки.


Справа тягнеться ще з 2010 року, коли при владі був президент Віктор Янукович.

Як пояснює мажоритарний акціонер Arricano Хіллар Тедер (громадянин Естонії), ділянка під будівництво центру була куплена ще в 2005 році. Саме будівництво зайняло багато часу і тривало 5 років. У 2010 році будівля ТРЦ була повністю закінчена.

"У цей же рік його у нас вкрали. Другий раз вкрали в серпні 2015 року, вже за часів нового президента. Просто вночі зняли всі арешти і переоформили документи на одеський Банк Південний, підконтрольний нашим опонентам", - нагадує Хедер.

Справа в тому, що через кризу забудовник запросив до будівництва українського інвестора в особі Stockman Interhold SA. Тедер продав 50,03% акції компанії Assofit Holdings Limited на умовах колл-опціону (з правом зворотного викупу).

Коли термін договору закінчився в 2015 році, Адамовський відмовився продавати свій пакет акцій.

Корпоративні права на компанію, яка володіла ТРК Sky Mall, були незаконно виведені українськими партнерами на підставні "не пов'язані з ними" компанії через переоформлення прав власності всупереч існуючим судовим заборонам і чинним судовим рішенням українських судів, а також арбітражному спору, що тривав у Лондоні.

Таким чином Arricano була позбавлена законного права викупити назад цей пакет "внаслідок злочинних корупційних схем за участю правоохоронних органів, органів юстиції та судової влади України".

Інвестори очікували, що після втечі Януковича і з приходом нової влади проблема буде вирішена цивілізованим способом, але, на їхнє здивування, ситуація отримала зовсім інший поворот. Arricano, як інвестор, змушена була відстоювати свої права в міжнародних незалежних судах.

"Всі дуже зраділи результатами Революції Гідності, думали, що це поставить крапку в справі, відновить справедливість. Але, на жаль і велике здивування, за останні три роки стало ще гірше в цьому кейсі", - говорить Фіала.

Як зазначив посол Естонії в Україні Герт Антс, випадок із захопленням ТРЦ Sky Mall негативно впливає на репутацію України в очах іноземних інвесторів. Він підкреслив, що естонський уряд дуже уважно спостерігає за цією справою і неодноразово піднімав це питання на найвищому рівні, на зустрічах керівників обох країн.

"Сподіваюся, що кінець цієї довгої історії вже недалеко", - сказав естонський дипломат, зазначивши, що це важливо не стільки для його країни та інших міжнародних інвесторів, скільки для самої України, якщо вона хоче залучати іноземні інвестиції.

"А поки можливі інвестори з побоюванням ставляться до потенціалу вашої країни", ̶ підкреслив Антсу.

На думку гендиректора Dragon Capital, останнє рішення англійського суду дасть свій результат в Україні.

"Це фінальна, остання апеляція. Тепер українська влада, яка прикривалася тим, що в Лондоні ще не все закінчено, більше не зможе цього робити, користуватися цією "відмазкою", - вважає він.

За його словами, приклад Sky Mall добре ілюструє проблеми в Україні - відсутність верховенства права, корупцію в правоохоронних органах і телефонне право впливу політичних фігур.

"Наша компанія через інвестиційний фонд DUPD в 2010 році інвестувала $30 млн в компанію Arricano і, на жаль, саме через цю інвестицію ми досить багато втратили, в першу чергу через рейдерське захоплення ТРЦ Sky Mall", - зазначив Фіала, нагадавши, що в цьому фонді в різні періоди брали участь Morgan Stanley і Goldman Sachs.

"І якщо президент, в чиїй вертикалі перебувають ті люди, які блокували Arricano, хоче користуватися довірою інвесторів, яких він закликає інвестувати в Україну, то він повинен сприяти тому, щоб такі рішення лондонського суду виконувалися. Інакше, сюди ніхто не прийде", - вважає Фіала.

За його словами, з тієї ж причини незахищеності прав інвесторів, в Україні сьогодні вкрай низька частка внутрішніх капіталовкладень.

На думку заступника бізнес-омбудсмена Тетяни Короткої, ця справа може стати прецедентом, що демонструє інвестиційну привабливість країни для іноземних вкладень.

"Треба визнати: не було б корупційної складової на всіх етапах, ми б не бачили цього кейса", - говорить вона.

"Це тест для держави Україна грати за міжнародними правилами, приймати їх відповідально для залучення інвестицій і роботи з усім світом. Цей кейс стане індикатором того, що відбувається в інвестиційному кліматі України в цілому", - підкреслює Коротка.

У компанії Arricano звертають увагу на те, що у випадку зі SkyMall збитки несе не тільки інвестор, але і держава Україна.

"Цей ТРЦ повинен щорічно сплачувати не менше $6 млн податків ($3 млн ПДВ і стільки ж - податку на прибуток), плюс земельні податки і так далі. Чи надходять вони в повному обсязі до бюджету - питання відкрите", ̶ зазначив Тедер.

Кейс Sky Mall на сьогодні залишається маркером дозволеної рейдерської культури в Україні, вважає власник компанії Arricano.

"Ми можемо судитися на Кіпрі, можемо судитися в Лондоні. Ми 8 раз отримували міжнародні судові рішення, але рухів в Україні немає жодних. І це найбільша проблема. Влада повинна створювати рівні умови, щоб Лондонські рішення судів виконувалися в Україні... Всі інвестори дивляться і чекають, що зробить українська влада", - резюмує Тедер.

Юридичні факти

30 листопада 2017 року Господарський суд Відділення королівської сім'ї Високого суду правосуддя (Сommercial Court of the Queen's Bench Division of the High Court of Justice) прийняв рішення в арбітражному спорі між Arricano Real Estate Plc і Stockman Interhold SA щодо права власності на акції холдингової компанії Assofit Holdings Limited, яка раніше повністю володіла ТРК Sky Mall (в м. Київ, Україна).

Даним рішенням відхилено всі апеляційні скарги Stockman Interhold SA на три з восьми раніше прийнятих рішень Лондонського арбітражного суду. Також підтверджені повноваження Лондонського арбітражного суду і законність прийнятих ним рішень.

Зокрема, суд підтвердив сьоме рішення Лондонського арбітражного суду від 05 травня 2016 р яким підтверджувалося зобов'язання Stockman Interhold SA передати на користь Arricano Real Estate Plc акції в холдингової компанії Assofit Holdings Limited за ціною, що дорівнює $0.

Станом на дату прийняття рішення Вищим судом правосуддя акції компанії Assofit Holdings Limited передані не були, як це було наказано вищевказаним рішенням Лондонського арбітражного суду від 05 травня 2016 р і ТРЦ Sky Mall у власність Arricano не повернуто.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X