Реформа газового ринку принесла перші плоди

21 квітня 2017, 08:49
Укртрансгаз зможе закупити газ відразу у декількох незалежних постачальників за рахунок відкритого аукціону в системі ProZorro

Вперше за багато років Укртрансгаз провів тендер для закупівлі газу, необхідного для технологічних потреб компанії (прокачування природного газу). Раніше монопольним постачальником газу для цих цілей був НАК Нафтогаз, тепер же пройшов відкритий аукціон, у якому взяли участь сім незалежних постачальників. Через те, що з'явилася конкуренція, на 19% вдалося знизити очікувану вартість лотів (яка становила 11,7 млрд грн) і заощадити 2,26 млрд грн.

Відео дня

Все це стало можливим завдяки реформі газового ринку, яка відбулася торік. За словами Віктора Мороза, керівного партнера АО Suprema Lex, за останній рік спостерігається демонополізація ринку газу. Перебудовуються системи корпоративного управління монополістами газового ринку. Ряд великих промислових споживачів газу всерйоз розглядають можливість переходу на споживання газу від альтернативних постачальників газу. "Цей тендер означає, що ринок газу України рухається у бік лібералізації та демонополізації, створюються конкурентні умови й економічні інтереси превалюють над інтересами адміністративними, безумовно, це важливо", - зазначає Мороз.

З ним погоджується і Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital. Він додає, що результати тендеру підкреслюють позитивний ефект від лібералізації ринку: "Тепер у приватних трейдерів з'явилася можливість імпортувати газ, і вони змогли створити гідну конкуренцію великим гравцям ринку". Аналітик також вважає, що це важливий урок для української електроенергетики. "Якщо вийде лібералізувати експортно-імпортні операції на цьому ринку і розширити нашу міждержавну пропускну здатність – ми можемо отримати позитивний ефект для споживачів", - зауважує Паращій.

Варто відзначити, що останнім часом зросла кількість імпортерів/трейдерів на ринку, які конкурують за доступ до найбільш перспективних споживачів. "При цьому держава знизила свій вплив на ринок, і ми не бачимо останнім часом адміністративних заходів з приведення найбільш ліквідних споживачів Нафтогазу", - говорить Денис Саква, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital. Цей тендер Укртрансгазу, на його думку, важливий тим, що допоміг сформувати реальну ринкову ціну газу для компанії.

Нагадаємо, що НАК Нафтогаз України виграв три з семи лотів Укртрансгазу на постачання газу для виробничо-технологічних потреб, свідчать дані в системі закупівель ProZorro. При очікуваній вартості 218 млн куб. м газу на 1,67 млрд грн (без ПДВ) виграшні пропозиції НАК склали 1,39 млрд грн, 1,37 млрд грн та 1,35 млрд грн. По одному лоту виграли ще чотири компанії: - ЕРУ Трейдинг (1,35 млрд грн), Еско-Північ (1,29 млрд грн), Trafigura Ukraine (1,35 млрд грн), Газоторгова компанія (1,33 млрд грн).

Показати ще новини
Радіо НВ
X