Реальна економіка. Чим запам'ятався 2017 рік в Україні

4 січня 2018, 20:45

Минув ще один рік в історії незалежної України. І саме час зрозуміти, що він приніс під ялинку українській економіці.

А був минулий рік одним із найсуперечливіших за всю історію. Сталося багато чого. І невелике економічне зростання на фоні падіння інвестицій у країну, і провалена приватизація на фоні зростання експорту в грошовому виразі.

Відео дня

Олександр Данилюк, міністр фінансів, ключовим у 2017 році називає все ж таки ріст економіки. "Зараз ми повернулися до зростання і досить впевнено дивимось у майбутнє", – каже пан міністр. Але Україні потрібно ще багато працювати, аби досягти такого бажаного рівня економічного зростання в 6-7% на рік.

Після пенсійної реформи в Україні збільшилися суми пенсійних виплат. Ця реформа є дуже важливою з точки зору збалансування доходів і видатків державного бюджету. Оскільки власне дефіцит сягав 150 млрд грн Пенсійного фонду і покривався з бюджету.

Зростала і зарплатня. Хоча все це відбувалося на фоні зростання цін. Олексій Гончарук, голова Офісу ефективного регулювання (BRDO), попри загальний негатив від цього бачить і певний позитив, адже ціни зростають помірно. І в цілому ситуація є більш-менш стабільною.

Дуже ріже око передусім мораторій на землю. Його знову подовжено. Шкоди економіці цього року це не завдало, але абсолютно точно завдасть у 2018 році, попереджають економісти.

Окремо варто відзначити вихід уряду на ринок євробондів. Вперше Україна залучила чималу суму в $3 млрд. І вперше залучила ці кошти на 15 років вперед. По суті, ринкова кон'юнктура дозволила отримати гроші на досить гарних умовах – трохи вище за 7%. Ігор Мазепа, голова інвестиційної компанії Concorde Capital, називає це чи не найкращими за всі попередні розміщення, які були у держави.

Економіка наразі переживає споживчий бум. На ринок повернулися банки, які знову із задоволенням фінансують споживче кредитування, видають кредити готівкою.

Та ситуація могла би бути ще кращою, якби депутати ухвалили зареєстрований восени у парламенті великий урядовий законопроект №6540. Цей документ, у разі його ухвалення, дозвлолить створити умови, які можуть привернути увагу іноземних інвесторів до нашої країни. Гончарук упевнений, що це б точно дозволило Україні увійти до топ-40 країн світу з легкості ведення бізнесу.

Також Україні не дуже пощастило з інвестиціями. Їхній обсяг зовсім незначний. В Україну інвестують повільніше, ніж у 2016 році. "Це сигнал, потрібно щось із цим робити. Це не нормально", – вважає спеціаліст.

А ще не вистачило повернення держави до прозорої приватизації. Це дало б сигнал інвесторам, що ми як країна дійсно серйозно налаштовані прозоро приватизувати наші підприємства, залучати гроші та досвід і створювати правильні конкурентні умови. "На жаль, поки що ми не спромоглись цього зробити", – констатує Данилюк.

Показати ще новини
Радіо НВ
X