Рано зраділи - податковій міліції повернули легітимність

13 січня 2017, 20:00
Депутати повернули податкову міліцію у правову сферу. Розгортається політичне протистояння всередині Кабміну та парламенту за існування силового блоку податкової

Податкова міліція працюватиме в існуючому правовому полі до дня набрання чинності закону, який замінить даний орган. Такі роз’яснення дав комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики на звернення Державної фіскальної служби (ДФС).

Відео дня

Тож, за словами голови податкової міліції і першого заступника голови ДФС Сергія Білана, податкова міліція продовжує працювати. «Розчарую тих комбінаторів, які цими днями вже нафантазували собі глобальні плани, аби не платити податки та вести тіньовий бізнес. Отримали відповідь на лист, з яким звернулися до Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики», – підтвердив він на своїй сторінці у Facebook.

Технічна не помилка

У грудні 2016 року парламент прийняв зміни до податкового законодавства, направлені на покращення інвестиційного клімату в Україні. Серед нових норм у законі, зокрема йдеться про необхідність ліквідувати податкову міліцію. У цілому, закон набув чинності з 1 січня 2017 року. Але для регулювання питань діяльність силового блоку ДФС передбачено створення до 1 липня 2017-го окремого закону про створення нового органу – фінансової поліції, якій податкова міліція передасть справи, після чого і буде ліквідована.

Проте під час голосування народні депутати не помітили технічну помилку і проголосували за редакцію законопроекту, відповідно до якої податкова міліція опинилася поза законом вже з першого дня 2017 року.

«Зараз немає правових підстав для діяльності податкової міліції, у неї немає законних прав та визначених законом повноважень. Підслідність злочинів в КПК, зокрема про ухилення від сплати податків, залишилася за податковою міліцією», – прокоментувала правову колізію народний депутат від Самопомочі Тетяна Острікова.

З нею не згодна голова комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, яка вважає, що норма про ліквідацію податкової міліції набуває чинності тільки після утворення нового органу, який буде відповідати за попередження всіх фінансових злочинів. «І тільки тоді може бути ліквідована податкова міліція. А те, що юристи заявляють, що набирає чинності даний пункт з 1 січня 2017 року – ну, хай так говорять. Зараз треба дочекатися другого етапу роботи кодифікаторів, коли вони імплементують закон №1797 у податковий кодекс, і тоді вже робити остаточні висновки», – коментує НВ Бізнес Южаніна.

Неробочий орган

Податкова міліція створена ще на початку 1990-х із суттєвим порушенням регламентів. Лише у 1998 році її переіменували з поліції у міліцію та надали легітимного статусу. З того часу про ліквідацію податкової міліції заявляли всі політичні сили, які приходили до влади. Але уся реформа обмежувалася заявами.

Між тим силовий блок податкової неодноразово звинувачували у корупції та тиску на бізнес. «Питання ліквідації податкової поліції стоїть не перший рік і постійно відкладається. А при цьому постійно продовжуються якісь доволі жахливі історії, з горіхами [які незаконно експортуються з країни, що покривають окремі особи у податковій], там можлива і корупція», – каже заступник голови Стратегічної групи радників з питань підтримки реформ Павло Кухта. Тому, принаймні, Україна, на його думку, не програє від того, що податкової поліції не буде.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Так, до офісу бізнес-омбудсмена від бізнесу на дії органів ДФС станом на 1 січня цього року надійшло 637 скарг, із яких 136 – на незаконні податкові перевірки і 91 – на кримінальні провадження проти бізнесу зі сторони ДФС.

Водночас, за інформацією народного депутата від Самопомочі Андрія Журжія, 85% справ, порушених податковою за ухилення від сплати податків, були закриті за відсутності складу злочину.

Утримування цього органу державі теж коштує задорого: податкова міліція зібрала з порушників законодавства до бюджету у 2015 р. 521 млн грн, при тому що бюджет самого органу лиге на заробітну плату становив близько 600 млн грн.

«У нас із глобальних проблем для бізнесу можна відзначити дві ключові – це судова система, яка не дає справедливості, і силовий блок, який втручається в економіку. Податкова міліція – це один із 3-4 органів, який до нього відноситься. Це велика проблема, яка в тому числі негативно впливає на привабливість України в очах міжнародних інвесторів», – говорить радник міністра економічного розвитку і торгівлі Дмитро Романович.

Діра для можливостей

Можливості у колізії побачив для себе міністр фінансів Олександр Данилюк, який вже поспішив заявити, що ліквідація податкової міліції та створення фінансової поліції – один із ключових пріоритетів Мінфіну.

Минулого року Мінфін вже запропонував законопроект про створення нового центрального органу на заміну податковій міліції. Але Міністерство юстиції заблокувало узгодження проекту цього закону.

«Чи варто виправляти помилку, знову легалізуючи репресивну податкову міліцію? Очевидно, що ні. Треба рухатись тільки вперед. Тому найближчими днями Мінфін внесе на розгляд уряду законопроект про створення фінансової поліції, на який чекає бізнес, і про який також йдеться у меморандумі з МВФ», – заявив він.

Як вже пообіцяв Данилюк, новий орган має відійти від силового підходу у роботі з платниками податків до аналітичного та не втручатися в роботу чесного бізнесу. Під час реформи центрального органу мають скоротити штат працівників із 15 тис. осіб до 2,5 тис, знизивши частку силового блоку до 25% персоналу. На нові посади набрати людей через прозорий конкурс, яким запропонують кращу оплату праці.

Протягнути зміни до закону про так звану економічну поліцію буде дуже непросто, впевнені опитані експерти, навіть з урахуванням нинішнього пожвавлення інтересу до питань де-юре усунутої податкової міліції.

«Це завжди дуже складний політичний момент. І тому у спокійній ситуації питання ліквідації податкової міліції продавлювати було складніше. Зараз Мінфін вирішив скористатися цим моментом. Але, все одно, у 2017 році ніяк це питання не вирішити, тому що буде процес прийняття закону і, все одно, якісь відкладання норм будуть. І він не запрацює у цьому році», – припускає Романович.

Відкладання питання розпочалося доволі оперативно. На своїй сторінці у Twitter міністр МВС Арсен Аваков, розкритикував ідею створення фінансової поліції: «Необхідно створити сучасну Службу фінансових розслідувань (СФР), а не новий варіант пострадянського відділу по боротьбі з розкраданнями соціалістичної власності». СФР має в собі об’єднати усі силові блоки органів, які втручаються в економічні питання – не лише податкову службу, але й СБУ та МВС.

Битва концепцій Мінфіну і МВС може ще на місяці або роки відтермінувати ліквідацію податкової міліції через час, витрачений на дискусії та пошуки підтримки серед депутатів. Як каже Романович, пропозиція Авакова виглядає більш глобальною, а отже зачіпає більше коло інтересів.

«Звичайно, будь-яка організація, яку ліквідовують, виявляє спротив. Люди ж втрачають роботу, якщо є десь корупція, то люди втрачають доходи, які можуть бути досить великими. Але немає жодних сумнівів, що потрібна кардинальна, швидка, рішуча реформа», – підкреслює Кухта.

Показати ще новини
Радіо НВ
X