Рада розгляне низку революційних ІТ-законопроектів

19 вересня 2016, 19:42
Законодавство у сфері високих технологій в Україні безнадійно відстає, тому депутати мають намір в комплексі прийняти закони, які би стали основою значного зростання галузі

Завтра першу половину дня Верховна Рада (ВР) присвятить голосуванню по семи законопроектах, які мають зробити вітчизняне законодавство сприятливим для розвитку інформаційних технологій у країні. Про це НВ Бізнес повідомив голова комітету ВР з інформатизації та зв'язку Олександр Данченко. "Такого ще ніколи не було – це велика перемога", - підкреслив він.

Відео дня

За його словами, для справжніх глибоких змін у вітчизняній економіці потрібно приймати разом кілька законів. "Можна зробити реальні реформи не тільки в одній галузі, а й у інших. Бо коли приймається лише один закон, який без інших нормативних змін не працює, то реформи можуть розтягнутися на десятиліття", - пояснив керівник профільного парламентського комітету.

Він виділив п’ять найважливіших законопроектів і сьогодні на погоджувальній раді закликав колег прийняти їх єдиним блоком.

1Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж (№4159)

Відсутність єдиних правил доступу до інфраструктури – це головна завада, яка гальмує розвиток широкосмугового доступу в інтернет і мобільного 3G, підкреслив Данченко. Зараз телеком-провайдерам, щоби прокладати свої кабелі, потрібно окремо домовлятися з власниками ліній електропередач або будинкових каналізацій. Якщо вступить у дію цей закон, то він урегулює це питання і телеком-ринок отримає потужну основу для свого розвитку.

2Про електронні комунікації (№3549-1)

Він має повністю замінити закон про телекомунікації, який не змінювався 18 років, підкреслив Данченко. Законопроект пропонує провести дерегуляцію, запровадити принцип мовчазної згоди (наприклад, якщо держорган не відповів на заяву компанії впродовж визначеного строку, то звернення компанії вважається задоволеним). Він передбачає відміну низки ліцензій – наприклад, зараз стільникові оператори змушені отримувати дозволи на використання радіочастотного ресурсу (оскільки це обмежений ресурс) і водночас отримувати ліцензії на вид діяльності, без яких цілком можна обійтися.

"Цей законопроект передбачає створення справді незалежного галузевого регулятора", - підкреслив Данченко. Зараз Нацкомісії регулювання зв’язку та інформатизації гроші виділяє Кабмін, а депутати пропонують запровадити відрахування, які надходитимуть у спецфонд державної скарбниці. Це – 0,2% від доходу постачальників електронних послуг і 15% рентної плати за користування радіочастотами.

3Електронні довірчі послуги (№4685)

Цей нормативний акт потрібен для реформування законодавства у галузі електронного цифрового підпису (ЕЦП), вказали його автори. Він допоможе розбудувати єдиний простір довіри між Україною та Євросоюзом. Це активізує транскордонне співробітництво та прискорить інтеграцію нашої держави у світовий електронний інфопростір. "Приєднання України до транскордонного простору електронних довірчих послуг – це дійсно приєднання до Європи", - запевнив голова комітету ВР з інформатизації та зв’язку.

4Про хмарні обчислення (№4302)

"Весь світ у хмарах працює, а в нас державним установам це заборонено – це нонсенс", - пояснив необхідність цього законопроекту Данченко. На його думку, новий закон дозволить розвивати перспективний хмарний ринок, а державі – заощадити значні суми. Адже досі держустанови для забезпечення своїх ІТ-потреб намагаються збудувати власні дата-центри, які коштують сотні мільйонів гривень. Навіщо, дивується Данченко, якщо можна використовувати хмарні технології.

5Про основні засади забезпечення кібербезпеки України (№2126а)

Цей закон дозволить запровадити окремі положення стратегії з кібербезпеки, яку підписав президент, а також захищати об’єкти критичної інфраструктури. "В умовах війни це надважливо", - підкреслив Данченко.

Решта два законопроекти – це похідні від законопроекту про електронні комунікації, які пропонують внести необхідні зміни у податковий та митний кодекси, розповів голова комітету з інформатизації та зв’язку.

За його словами, на підготовку перелічених законопроектів пішло півтори року праці депутатів і експертів. "Якщо народні обранці проголосують за них ще й у другому читанні, то можна буде із впевненістю заявити, що цей парламент зробив реальний фундамент для старту цифрової економіки в Україні", - підкреслив він.

Данченко не зміг передбачити, як парламент проголосує завтра. На шанси прийняття якогось окремого законопроекту впливають такі слабо передбачувані речі, як настрій народних обранців, а також їхня кількість у сесійному залі. "Ніби-то на сьогоднішній момент підтримка є, але що буде завтра… Вся Верховна Рада – це лотерея", - підкреслив він.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X