Прозорий шлях продажів: як Фонд гарантування продає активи через Prozorro

6 вересня 2018, 12:19

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) 3 вересня розпочав торги перших пулів кредитів юросіб, які перебувають на балансі неплатоспроможних банків. Фонд виставив на продаж 26 пулів балансовою вартістю 55,2 млрд грн., і цей формат може стати новим ефективним рішенням для продажу проблемних активів.

Ринок онлайн-продажів – один з ринків, що найшвидше зростають у країні. Безумовним драйвером цього процесу вже два роки є майданчик Prozorro.Sale. Фонд виступив з ініціативою створення цього майданчика для продажу активів, яку підтримали НБУ і Мінекономрозвитку. Проект, що стартував у липні 2016 року для реалізації майна неплатоспроможних банків, встиг отримати визнання як в Україні, так і за її межами.

Відео дня

Зараз через цю платформу щомісяця проходить у середньому по 7 тис. аукціонів, на яких вдається виручити приблизно 600 млн грн. Загальна ж сума проданих активів Фонду перевищила 10 млрд грн. Просто особливістю Prozorro є його прозорість, оскільки будь-хто за бажання може взяти участь в аукціоні і дізнатися повну історію активу, що продається. Добре звучить, але так було не завжди.

Банківська криза в Україні в 2014-2015 роках призвела до того, що під управління ФГВФО перейшли активи понад 90 банків на 500 млрд грн. Але через низьку якість їхня реальна вартість у п'ять разів менша – 96 млрд. Протягом останніх чотирьох років перед Фондом стояло складне завдання – вибудувати продаж активів банків, що ліквідуються, щоб компенсувати державі залучені позики на виплати вкладникам, а також повернути гроші добросовісним кредиторам.

Раніше продажі відбувалися через індивідуальні майданчики, і тоді були випадки недобросовісної роботи продавців. «У роботі майданчиків, через які продавалися активи банків, був закладений потенційний конфлікт інтересів, коли і брокерські і біржові послуги поєднуються в одній особі, що могло призвести до певних спокус», – розповідає директор департаменту консолідованого продажу активів ФГВФО Тарас Єлейко.

У Фонді гарантування такі ситуації тоді виявляли за кількістю скарг від покупців. Основна маса скарг була про те, що інвестори не могли долучитися до торгів, коли біржі їх не хотіли реєструвати, а якщо й реєстрували, то покупця могла «випадково» викинути система під час аукціону. Ситуації доходили до абсурду, коли на сайт біржі здійснювалася DDoS-атака, щоб інвестори не могли придбати актив тощо.

Все почало змінюватися влітку 2016 року. Тоді Фондом гарантування вкладів було вирішено поступово почати переводити продаж активів банків-банкрутів на систему Prozorro. Для цього була створена платформа Prozorro.Sale – по суті централізована база даних (ЦБД), до якої підключаються торгові майданчики.

Біржі між собою обмінюються інформацією про активи, покупцеві ж доступна інформація про всі оголошені торги та їх результати в одному місці. На сам модуль аукціону не може вплинути жоден з учасників торгів, оскільки аукціон відбувається в ЦБД, каже керівник проекту Prozorro.Sale Олексій Соболєв. За його словами, під час створення системи в її основу закладали принципи системи закупівель: повна прозорість усіх дій, процедур і документів. «Вся інформація в системі доступна з будь-якого майданчика, а також з сайту Prozorro.Sale, вся статистика подається в публічному модулі аналітики – bi.prozorro.sale», – розповідає Соболєв.

За технічне адміністрування відповідає авторитетна організація Transparency International. Тільки її представники мають доступ до ЦБД. Таким чином, механізм продажів повністю став автоматизованим і виключив «ручний» вплив. Разом з тим, біржі зберегли інтерес до продажу, оскільки отримують комісійну винагороду за приведеного ними покупця. «Коли торговельні майданчики зрозуміли, що отримають ринковий механізм роботи, вони зацікавилися роботою з Prozorro. Всі біржі тепер виконують тільки брокерську функцію. Вони знаходять покупця, приводять його на торги в ЦБД, здійснюють первинну ідентифікацію», – пояснив Тарас Єлейко.

У червні 2018 року ФГВФО запровадив нову практику об'єднання корпоративних кредитів для продажу в пули. В основу покладено календарний підхід: до складу пулу в хронологічному порядку проведення аукціонів включаються активи, індивідуальний продаж яких не відбувся. Кожен наступний лот починає формуватися автоматично, як тільки попередній досягне встановленої нижньої межі за розміром пулу, тобто загальна сума заборгованості за кредитами досягне від 1 до 1,5 млрд грн. Пул може і перевищувати цю суму якщо, наприклад, у нього потрапив великий кредит або група пов'язаних кредитів понад 50% пулу. Тоді система набирає ще активи для балансу. Також пул не може складатися з одного активу.

«Передусім нам важливо було забезпечити максимальну антикорупційність процесу. Під час формування пулів за календарним підходом на жодному етапі в процес не включається суб'єктивний людський фактор. За всіма ключовими процесами – формуванням пулів, проведенням аукціонів і оголошенням їхніх результатів – кожен охочий може стежити в системі Prozorro.Sale, відомою своїм принципом "всі бачать все"», – зазначила заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут.

Професійні учасники ринку говорять, що тепер жоден з майданчиків не має можливості запропонувати комусь гарантовано придбати актив за низькою вартістю. «Система Prozorro дає можливість будь-якій зацікавленій особі зайти і купити активи. Тепер ніхто не може маніпулювати торгами, адже навіть якщо якийсь із майданчиків перешкоджатиме покупцеві, він може піти на інший, там зареєструватися і взяти участь в аукціоні», – вважає Оксана Козачок, партнер групи «Авістар», яка є одним з найактивніших учасників ринку.

Реалізація всіх активів Фонду повністю перейшла на Prozorro з 2017 року. Результати продажів говорять самі за себе. За ці 2 роки від їхньої реалізації Фонду вдалося заробити 9,2 млрд грн. Коли стартова ціна на актив зменшується до цікавого для ринку рівня, на торгах з'являються нові покупці і ціна починає зростати. Це і є головний показник прозорості продажів. Успішність проекту визнають і за кордоном. Цього року Prozorro визнаний найкращим антикорупційним стартапом зі здобуттям нагороди від C5 Accelerate і USA Institute of Peace.

«Ми бачимо, що зросла швидкість виставлення активів на торги, з'явилася публічна база даних, де ми можемо здійснювати due dilligence. Ціни на активи вже стали ринковими, крім того, формування великих пулів і прозорість продажу – головні способи підвищення інтересу з боку гравців», – наголошує Оксана Козачок.

Обраний спосіб продажу активів – гарантує прозорість, впевнені учасники ринку. Адже час грає проти Фонду, враховуючи знецінення активів банків. Щоб успішно їх реалізувати, український ринок проблемних боргів потребує іноземних інвесторів, для яких відкритість торгів є ключовим маркером.

«Особливо важливим є те, що використовується транспарентний механізм продажів, який виключає людський фактор. Рано чи пізно інтерес до цього ринку виявлятимуть іноземні інвестори. Якщо ще позаминулого року такого інтересу не було, то вже цьогоріч починають поступово заходити невеликі компанії. Вважаю, що нових позитивних змін у цьому напрямі варто очікувати вже наприкінці цього року або на початку наступного», – підсумував Юрій Федорів, директор відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X