Привид зростання. Пасажирські авіаперевезення, будівництво і транзит газу потягли з собою вгору всю економіку країни

7 вересня 2017, 10:55
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Але поки сил лише цих трьох галузей мало, щоб Україна перейшла в стадію стійкого розвитку

День незалежності, 24 серпня, Петро Порошенко, виступаючи перед початком святкового військового параду, із задоволенням говорив про економіку. "26-й рік незалежності ознаменувався тим, що ми подолали глибоку кризу, викликану гібридною війною", заявив він.

Відео дня

Якщо дивитися на цифри офіційної статистики так, так воно і є. Вітчизняна економіка зростає п'ять кварталів поспіль. У другому кварталі, незважаючи на втрату підприємств на окупованій території Донбасу і падіння сільгоспвиробництва, вона додала 2,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. І до кінця року, за оцінками Мінекономрозвитку, зростання складе близько 1,8-2,2% показник, прийнятний для європейської країни.

Драйверами стали три галузі пасажирські авіаперевезення, будівництво і газовий транзит, за сім місяців цього року додали від 16% до 42% в порівнянні з аналогічним періодом 2016-го.

Однак за останні три роки реальний ВВП України, або вартість всіх товарів і послуг, які вироблені в країні, знизився в два рази до трохи більше $93 млрд. А це, за даними МВФ, в перерахунку на душу населення $2,2 тис., що є найнижчим показником в Європі і одним з найгірших серед пострадянських країн. І з нинішніми темпами зростання країна ще довго буде добиратися навіть до свого ж рівня ВВП зразка 2013 року.

Тому статистичне поліпшення економічних показників рядові українці найближчим часом навряд чи зможуть відчути, зайшовши в магазин з розпухлим від грошей гаманцем: їхня купівельна спроможність не стане радикальною більшою.

Літати, будувати, продавати

І все ж у 2017-му середньостатистичний українець зітхнув вільніше, про що повідомляє зростання попиту на товари не першої необхідності.

"Статистика говорить нам, що споживчі настрої населення відновлюються. Можливо, не так яскраво, як хотілося б. Але динаміка позитивна ", говорить Дмитро Боярчук, виконавчий директор дослідницького центру Case Україна.

Дійсно, за даними дослідницької компанії GfK Ukraine, індекс споживчих настроїв в липні склав 58,7 проти 53,7 в січні. Тобто збільшення склало 8,9%.

Попит пішов вгору і потягнув за собою всю роздрібну торгівлю. У підсумку за перші сім місяців цього року остання показала плюс 8%.

Торгівля демонструє впевнене зростання весь 2017-й. Учасники ринку пояснюють: споживачі стали більш впевнені в своїх доходах і наганяють те, що упустили за попередні кілька років.

ПОТРІБЕН ІНВЕСТОР: Економіст Іван Компан впевнений: без інвестицій країна не отримає зростання

ПОТРІБЕН ІНВЕСТОР: Економіст Іван Компан впевнений: без інвестицій країна не отримає зростання Фото:
ПОТРІБЕН ІНВЕСТОР: Економіст Іван Компан впевнений: без інвестицій країна не отримає зростання


Наприклад, в компанії Philips Україна відзначають, що сегмент побутової техніки збільшується двозначними темпами. "Ми бачимо, що тільки за перше півріччя обсяг ринку в штуках майже досяг річного результату 2015 го", говорить Ірина Березовська, генеральний директор Philips Україна.

За її словами, якщо українці купують побутову техніку, значить, вони адаптувалися до нової економічної реальності. Адже подібні товари це речі далеко не першої необхідності.

На попит в роздробі вплинуло і підвищення зарплат, яке почалося в державному секторі, а потім перекинулося на приватний. Особливо це стосується експортно орієнтованих галузей.

Торгівля торгівлею, але серед основних секторів економіки лідерами зростання стала не вона. В чемпіонах пасажирські авіаперевезення: відразу плюс 42,3% за сім місяців.

Добре тягнеться вгору і будівництво його обсяги збільшилися на 24,2% в нинішньому році.

Експерти пояснюють: після глобальної чистки на банківському ринку українці перестали довіряти кредитним установам. І покупка квартир, особливо малометражних, зараз є чи не єдиним доступним інструментом інвестування та збереження коштів для громадян. Тим більше що ставки за депозитами в банках неухильно падають. За доларовими вкладами вони, наприклад, складають незначні 1-2% холодний душ після довгих років українського депозитного Клондайка.

Помітно пожвавилася і транспортна галузь: ростуть показники як транзиту газу, так і автомобільного вантажопотоку, а також пасажирські і вантажні залізничні перевезення.

Показники ВВП женуть вгору і державні витрати на інфраструктурні проекти, дороги, автомагістралі і мости вся ця сфера за 7 місяців цього року зросла на третину.


Але поки всіх діючих факторів недостатньо для того, щоб економіка набрала хід: нинішні 2,4% це вкрай мало.

У ключових же галузях економіки спостерігається спад: обсяг виробництва сільгосппродукції за останні 7 місяців впав на 2%, а промисловості на 0,7%.

Перше експерти пояснюють погодними умовами, які призвели до зниження врожаю. Друге втратою підприємств, експропрійованих на окупованих територіях Донбасу.

Тішитися, що далі стане краще, не варто. У розмові з НВ Степан Кубів, перший віце-прем'єр і міністр економіки, прогнозує те, що він назвав "повільним, але впевненим зростанням". Мовляв, в 2018-му ВВП додасть 3%, в 2019-м - 3,6%, а в 2020-м - 4%. "Тобто ми говоримо про продовження стабілізації макрооцінки", — пояснює топ-чиновник.

Подібна "стабілізація" для українців означає одне: рівень їхнього життя в найближчі роки зросте, але незначно. І Україна продовжить плентатися в хвості Європи і переважної більшості своїх пострадянських сусідів. Зараз, за даними МФВ, ВВП на душу населення в країні становить приблизно $2,2 тис. на людину. У Польщі цей показник дорівнює $12,3 тис., А в Німеччині - $41,9 тис.

раст

ОТ ТАКЕ ЗРОСТАННЯ: Степан Кубів, перший віце-прем'єр, прогнозує, що в найближчі три роки ВВП буде збільшуватися малими темпами

Хатинка на сировинних ніжках

Для повноцінного відновлення економіки, на думку Андерса Аслунда, старшого наукового співробітника Atlantic Council, український ВВП повинен приростати по 7-9% на рік, що країні цілком під силу.

Кубів визнає: зростання ВВП в Україні гальмується не тільки через війну, про яку так люблять говорити політики, і не тільки через втрату російського ринку. Основна причина — відстала і неефективна модель економіки.

За 26 років незалежності в країні побудували сировинну, монополізовану економіку, яку контролює невелика група мільярдерів. Вони рубають під корінь конкуренцію, що дозволяє їм не витрачатися на підвищення ефективності виробництва і не знижувати ціни на свою продукцію.

Україна не може розвиватися без інвесторів
Іван Компан,
профессор Київської школи економіки

А щоб почалося зростання, необхідна інвестиційно-інноваційна модель. Саме вона, на думку Кубіва, змусить підприємців вкладати кошти в нові технології.

"Україна не може розвиватися без інвесторів. Жодна країна не могла розвиватися без грошей і технологій. Щоб вони прийшли, потрібно зробити нашу країну цікавою", — говорить Іван Компан, професор Київської школи економіки. Він уточнює: йдеться навіть не про багатомільярдні інвестиції від окремих компаній, а про гроші, які принесе в країну малий і середній бізнес.

Для таких інвесторів дуже важлива захищеність їхніх інтересів, з чим в країні великі проблеми. Як розповів НВ Франсіс Маліж, керуючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи і Кавказу, незважаючи на те, що за останні кілька років Україна провела дуже багато реформ, підприємці як і раніше не поспішають вкладати сюди свої кошти. "Можна довго розповідати про те, яка Україна чудова країна, — говорить він. — Але коли на зустрічі з інвесторами встає бізнесмен і заявляє, що вже п'ять років не може вирішити юридичний спір, це [інвестиції] робити дуже важко".

Крім того, запал можливих зовнішніх інвесторів охолоджують обмеження на валютному ринку. Сьогодні підприємець, який вклав кошти в Україну, не зможе вільно вивести їх або зароблені дивіденди. Цьому заважають обмеження з боку НБУ, які були введені ще в 2014 році для того, щоб стабілізувати гривню.

В країні для зростання не вистачає ще багато чого — від дешевих кредитів для бізнесу до цілого переліку реформ: земельної, медичної та інших.

Хоча навіть в своєму нинішньому стані Україна залучає гроші: за перше півріччя обсяг капітальних інвестицій після декількох років застою виріс відразу на 22,5%. Але цю надбавку, на думку Ігоря Мазепи, генерального директора інвесткомпанії Concorde Capital, дають свої ж бізнесмени, які очікують зростання і хорошої цінової кон'юнктури на світових сировинних ринках. І гроші вони вкладають в переобладнання виробництв, але не в інновації. Інвестицій могло б бути на порядок більше: бізнес чекає на поліпшення. Індекс інвестпривабливості країни, що розраховується Європейською Бізнес Асоціацією, в першому півріччі перевищив позначку в три бали, яка б означала нейтральний рівень. Подібне сталося вперше за останні шість років.

Однак позитивні очікування підприємців і позитивна динаміка ВВП можуть зіграти з країною лихий жарт.

За словами Олега Чурія, начальника управління операцій на відкритому ринку і розміщення цінних паперів Нацбанку, нинішнє економічне зростання може призвести до того, що парламент і уряд дозволять собі розслабитися: мовляв, навіщо проводити реформи, якщо і так все йде вгору?

Тим часом, таке майже мимовільне зростання може раптово перейти в різке падіння. "Вся проблема в тому, що експорт нашої продукції на 80% залежить від двох її видів: зерна і сталі", — говорить Чурій. А в 2019-2020 роках ціни на обидва цих товари, як очікують міжнародні аналітики, підуть вниз. І можуть обвалити сировинну українську економіку.

"Якби держава поставила перед собою мету поліпшити показник ВВП на душу населення, то це стало б початком нашого розвитку, — говорить Компан. — А поки, мені здається, у неї трохи інші пріоритети".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X