Приватизація – найкращий спосіб боротьби з корупцією в державному секторі – Перша Шпальта

8 квітня 2017, 10:35
За оцінками експертів, розмір тіньового сектора в Україні сягає 50% ВВП, а це приблизно $45 млрд, з яких не сплачуються податки

Ці кошти не йдуть на фінансування соціальних, військових та інших статей, це стає причиною бідності, про це йдеться в новому випуску програми Перша Шпальта (ПШ)

«Такі обсяги коштів перебувають у тіні в першу чергу через корумпованість нашого чиновника», - вважає президент інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

Відео дня

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман нещодавно офіційно визнав, що держава самостійно боротися з цим не може. «Мені необхідна допомога громадськості, експертного співтовариства для того, щоб навести лад у цій сфері», – заявив голова уряду.

Чиновники часто нарікають на те, що корупція пронизує не тільки держсектор, але вона присутня і на рівні пересічних громадян, які платять хабарі в лікарнях, судах, податковій. Це так звана «побутова корупція». «Але сказати, що вона завдає якоїсь надзвичайної шкоди, я не можу, – каже керівник офісу ефективного управління (BRDO) Олексій Гончарук. – Скоріше вона створює толерантність до корупції як такої».

Британський експерт з боротьби з корупцією Дункан Хеймс, директор з питань політики Trancperency International UK, говорить, що для ефективної боротьби з корупцією серед політиків і держчиновників необхідно, щоб інформація про їхні доходи була у відкритому доступі, щоб кожен громадянин в країні міг безпосередньо оцінити цю інформацію.

«Право оцінювати прогрес у боротьбі з корупцією є тільки у самого народу. Тому що влада у вашій країні належить народу. І тому необхідно перед ним звітувати», – каже Хеймс.

Що стосується боротьби з корупцією в державному секторі, то, за словами Ігоря Мазепи, тут найкращим виходом була б приватизація державних підприємств, адже жоден приватний власник не буде красти зі свого підприємства. Але якщо цього не відбувається, то необхідно впроваджувати на них корпоративне управління, яке відповідає світовим стандартам. Наприклад, як це робиться в Нафтогазі, де до складу наглядової ради входять люди, які мають досвід роботи в зарубіжних корпораціях.

Є ще кілька способів, які допоможуть перемогти корупцію. Перше, це спрощення процедур в економіці. «Зазвичай корупція в бюрократії. Чим більше процедур, погоджень, формальностей, тим більше корупції», – каже Олена Щербан, член правління Центру протидії корупції.

Ну і найголовніше, необхідно дотримуватися принципу невідворотності покарання. «Це старий, як світ, інструмент», – додає Гончарук.

Також у програмі розглядаються інструменти, за допомогою яких Україна може захищати свої ринки незважаючи на членство в СОТ. А також, про те, як Укрпошта пропонує переказувати гроші між Україною і Росією в умовах заборони роботи неросійських платіжних систем.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA: Перший в партнерстві з журналом Новое Время

Показати ще новини
Радіо НВ
X