Поки судді та силовики будуть діяти в межах замовлення, а не закону, наїзди на IT-галузь не припиняться – Ілля Кенігштейн

25 листопада 2016, 12:02
Інформаційні технології є основою для зростання української економіки і для їх розвитку потрібно приборкати суди, силовиків, а також навчитися поважати інтелектуальну власність

Після Революції гідності українське суспільство чекало стрімких і масштабних змін на краще. Реформи рухаються повільно і зі скрипом. Але ось що стало не просто розчаруванням, але справжнім шоком для вітчизняного бізнесу, так це часті обшуки і маски-шоу. Риторику президента Петра Порошенка про те, що Україна робить ставку на розвиток інформаційних технологій, нівелюють грубі дії силовиків. Про те, чому IT-підприємці зазнали настільки жорсткого пресингу післямайданної влади, як шукати вихід із ситуації зараз і як надалі розвивати вітчизняну індустрію високих технологій розповів НВ Бізнес керуючий партнер Creative Quarter Ілля Кенігштейн.

Відео дня

До 2013 року обшуків в ІТ-компаніях було менше, а за останні кілька років вони стали масовими. З чим це пов'язано?

Наш уряд порозумнішав і побачив ще одну фінансову можливість – потрясти ІТ-компанії. До 2013 року у нас влада була дуже особливою з точки зору свого розвитку. Вони усвідомлювали і розуміли, що існує ІТ-індустрія. Але як до неї підкопатися, ніхто не знав.

ІТ-шники за весь цей час не завдяки, а всупереч діям держави, по суті, створили якийсь квантовий острів. В результаті вони почали виконувати величезну кількість різних ІТ-проектів для західних замовників. При цьому отримуючи західний рівень зарплат. Це все призвело до того, що у нас виникла досить потужна ІТ-індустрія, яка в основному сидить на аутсорсингу. Розробляє продукти для західних замовників, для американців, європейців, ізраїльтян і так далі.

До 2013 року український уряд не розумів, що це таке і з чим це їдять. Для них все було ясно в ріел-естейт, будівництві, сільському господарстві, в інших галузях. А в ІТ-індустрії ніхто нічого не розумів. У нас, по суті, до 2013 року уряд складався з так званих золотозубих жлобів. Для них ІТ – це телевізор у спальні або комп'ютер, який накритий серветкою.

В результаті Майдану з'явилися у владі люди, які розуміють, що це таке. Прийшло багато реформаторів, у тому числі з ІТ-галузі, які знають, що до чого. Але у нас зараз знову беруть верх темні сили. Це очевидний факт, не потрібно навіть газети читати, щоб це відчувати і розуміти. Тому почалися наїзди на ІТ-компанії, тому що там побачили цінність. Зрозуміли, що ІТ-шники на сьогоднішній день заробляють досить багато грошей, створюють якийсь досить цінний продукт. І ось це все обминає їх жадібні кишені.

Можна все це неподобство чим завгодно прикривати. Розповідати про те, що ІТ-шники не сплачують податків або сплачують їх мало, або ще якось. З точки зору закону все відбувається законно і легітимно на 100%. Але так чи інак – це жадібність бере гору.

У свій час багато представників галузі підтримували Євромайдан. З урахуванням того, що зараз почалися такі проблеми, Ви не вважаєте, що це була помилка з їхнього боку?

Ні, звичайно. При чому тут влада і Майдан? Теперішній уряд ніякого відношення до Майдану не має. Можна розповідати що завгодно, що вони є похідна Майдану і так далі – але це неправда. Я їх називаю дуже жорстко – перевертнями. Які тоді розповідали одне, але коли потрапили всередину системи, повернули все на круги своя. Зрозуміло, мова йде не про всіх, але про більшість.

Досі у нас існують якісь слабкі надії з точки зору нормального списку людей, які знаходяться сьогодні в уряді. Які так чи інакше намагаються щось змінити. У різних міністерствах, навіть деякі на ключових постах – в Адміністрації президента, у Верховній Раді. Але, за великим рахунком, те, що ІТ-шники тоді підтримали Майдан, не має нічого спільного з сьогоднішнім урядом. Якщо би ще раз Майдан відбувся, ІТ-шники би ще раз підтримали Майдан.

Що можна і потрібно зробити на законодавчому рівні, щоб обшуків стало менше?

Я взагалі вважаю, що тут мова не тільки про ІТ-шників. Вриватися в компанію, покласти всіх обличчям в підлогу, витягнути сервери, зупинити діяльність тієї чи іншої компанії...

ІТ на сьогоднішній день – це не вертикаль, а горизонталь, яка присутня у всіх сферах життєдіяльності. Якщо твій бізнес не використовує ІТ, то він помре через досить короткий період часу. Це вже навіть агрономи розуміють. Так що обшуки і наїзди стосуються всіх, а не тільки ІТ-галузі.

Тепер що зробити для того, щоби цього не було. В першу чергу, потрібно прийняти ряд необхідних законопроектів, які забороняли би це свавілля. Але найголовніше навіть не в цьому, а в тому, що у нас відсутня невідворотність покарання. По суті, в нашій країні досі відсутні суди, які дають можливість добитися правди. І бути спокійним, що якщо є постанова суду, то тебе ніхто не чіпатиме. У нас цього немає.

У нас досі це якась торгівля, базар, на якому можна домовитися з суддею. Вирішальну роль відіграє питання вартості – хто більшу запропонує ціну. Відбуваються якісь корупційні аукціони. На жаль, це факт. Тому приймай, чи не приймай зараз закони, толку не буде. Поки судді не почнуть працювати чесно та порядно. Поки наші силовики не почнуть діяти в межах закону, а не в межах замовлення. Нічого не зміниться, навіть якщо у нас законопроекти будуть чудові, як у Данії, Ізраїлі чи в Америці.

Як ви ставитеся до проектів на кшталт месенджера Viber?

Чудово. Я вважаю, що світ дуже стрімко змінюється. І ті старі стандарти зв'язку, які до цих пір у нас розвивалися і були основними, теж змінюються. Колись ми всі користувалися, а багато користуються досі звичайним офісним або домашнім телефоном. Якщо чесно, я навіть забув, де у мене вдома розташований цей пристрій. Тому що останній раз користувався ним кілька років тому. Про що це говорить? Це говорить про те, що нам більше до вподоби мобільність і доступність.

У 2006 році Apple по суті перевинайшла засоби зв'язку заново, випустивши свій iPhone. Це призвело до того, що iPhone перестав бути просто трубкою, по якій ти розмовляєш, перебуваючи де-небудь. На той момент це було вже досить великим досягненням. Телефон перетворився в якийсь комунікатор, що дає тобі можливість спілкування зі світом не тільки за допомогою голосу, але і за допомогою тексту, емоцій, різних програм і так далі.

Потім з'явилися месенджери. Skype, на жаль, не впорався зі своїм завданням. Виходячи з того, що я зараз бачу, Skype вмирає, незважаючи на те, що він колись був і досі є дуже важливим і популярним інструментом спілкування. І на зміну йому прийшли такі програми, як WhatsApp, Viber та інші. Про WhatsApp всі ми знаємо.

Viber – це програма, яка з'явилася в 2010-му. Біля витоків її створення стояв Талмон Марко і Ігор Магазиник, два ізраїльтянина, один виходець з Білорусі. Вони створили цю комунікаційну програму і стрімко почали її розкручувати по всьому світу. Це чудово.

Такі великі компанії, як SpaceX, Google і Facebook неодноразово заявляли про свої наміри створити глобальні мережі інтернет-доступу. Нещодавно SpaceX оголосила, що збирається запустити в космос 4,5 тисячі супутників. Це дасть можливість отримати високошвидкісне підключення навіть у тих регіонах, де у нас досі відсутнє не те що 3G, а взагалі зв'язок.

Саме глобалізація дасть можливість усім нашим віддаленим регіонам спілкуватися один з одним абсолютно спокійно. Це призведе до того, що у нас стануть популярними такі програми, як WhatsApp і Viber. Тому що вони дають можливість людям спілкуватися безкоштовно. Я вважаю, що зв'язок між людьми повинен бути безкоштовним або коштувати абсолютно непринципові гроші. Оператори мобільного зв'язку цьому будуть противитися і перечитимуть мені про те, що у нас в Україні і так цей зв'язок коштує досить дешево. Але така їх доля. Той ринок і той сегмент, який вони досі займали, вмирає. І якщо вони не зможуть перебудуватися, прийде безкоштовно зв'язок, який уже протягом трьох-чотирьох найближчих років буде переважати в усьому світі.

Чому капіталізація таких компаній, як Viber, може бути настільки великою?

Бо їх небагато. Я говорю зараз про тих, які вирвалися вперед. Тому що капіталізація подібної компанії залежить від кількості користувачів. Якщо компанія популярна, якщо кількість її користувачів вимірюється десятками мільйонів, то тоді у них висока капіталізація. Якщо месенджер класний, але ним користується мало людей, то, відповідно, він не коштує багато. От і все.

У Viber, WhatsApp, Telegram вийшло. Це говорить про те, що на них є попит. А є він за рахунок правильної розкрутки і правильного набору функціоналу, який вони пропонують. Якщо є той функціонал, який у тренді, дуже важливий для користувачів – якщо месенджер йому відповідає, то ця компанія стає лідером.

Можемо подивитися, як гарно зараз захоплює ринок Facebook зі своїм месенджером. Це просто зовсім інший рівень, як у бізнесі, так і у самих технологіях. Але найголовніше, це абсолютно інший рівень розкрутки в маркетингу. Це абсолютно новий еволюційний вид маркетингу, в межах якого, по суті, той чи інший продукт навіть не є брендом. Якщо я не помиляюся, засновник агентства Saatchi & Saatchi Кевін Робертс називав подібні проекти lovemarks. Це те, що відрізняє бренд. Те, що люди вибирають самостійно, не за рахунок маркетингового бюджету. Ось це все призводить до того, що продукти, які вчора були нічим, завтра злітають і стають commodity.

Який механізм створення стартапу на кшталт Viber?

Механізми для створення стартапів не змінюються. Для того, щоби створити стартап, вам потрібна ідея. Після цього вам потрібен програміст, який може це запрограмувати, може створити продукт. Вам потрібен візіонер, який побачить, що буде з цим продуктом через п'ять років. І вам потрібен інвестор.

Насправді все це теж добряче застаріло, всі ці способи зі створення того чи іншого стартапу. Вони кожен раз модифікуються і в результаті все одно, так чи інакше, продукт створюється. Немає на сьогоднішній день унікальної ідеї. Якщо ви придумали якусь ідею, будьте впевнені, що одночасно з вами ця ідея прийшла в голову ще величезній кількості людей. І вони почали відразу над цією ідеєю працювати. Найголовніше сьогодні – це не ідея, а її створення. Як ви її будете створювати, як швидко ви зможете вивести її на ринок.

А як таку ідею можна капіталізувати?

За рахунок реклами. Поки що інших методів не придумали. Viber показує цю рекламу і заробляє. Тут фішка ось у чому. Дуже багато компаній досі є гігантами, але при цьому у них нульова EBITDA. Дуже багато таких проектів в галузі економіки спільного використання. Це такий соціальний феномен, в межах якого, так чи інакше, компанія в результаті заробляє на своїй продажі. Вона нарощує свою капіталізацію за рахунок величезного кількості користувачів і в підсумку її творці продають частину своїх акцій. Або вона виходить на ІРО і раптом ми розуміємо, що ця компанія коштує близько $17 млрд.

Візьмемо компанію Airbnb. Вони досі знаходяться на нулі. Але при цьому є гігантом в індустрії пошуку житла на короткий час. Uber досі на нулі, але при цьому коштує $70 млрд. Головне, коли ти створюєш якийсь свій проект, ти дійсно хочеш створити гігантський проект. Тобі потрібно знайти своїх однодумців, в тому числі і з боку інвесторів. Які не будуть тебе завтра притискати за те, що ти не показав 40% EBITDA, і потрібно терміново заробляти гроші. Які мислять на довгий термін. В цьому сенсі у нас в межах нашої економіки це малоймовірно або трапляється дуже рідко. Наші гроші люблять миттєву віддачу. Тому у нас немає таких проектів, які розраховані на довгостроковість.

Що можна зробити в Україні, щоби з'являлися проекти на зразок Skype, Viber, WhatsApp?

Щоб у нас з'являлися подібного роду проекти, нам необхідно в першу чергу створити саму можливість їх появи. Треба подумати про захист прав інтелектуальної власності. Тому що на сьогоднішній день у нас інтелектуальна власність дорівнює вартості туалетного паперу. У поєднанні з непрацюючими судами навіть найкрутіші закони не будуть працювати. Ось це дуже велика проблема.

Для того, щоб утримати тут стартапи, треба спочатку вирішити питання щодо захисту інтелектуальної власності. А потім вже розповідати про підтримку стартап-індустрії шляхом формування фондів або всяких hi-tech-офісів або ще чогось. Але в першу чергу необхідно вирішити найпростішу річ, яка стосується не тільки стартапів, але й усіх сфер нашого життя – це суди. Там необхідно позбутися корупції.

Що потрібно змінити, щоби наші компанії не працювали під замовлення на західні компанії, а створювали якийсь продукт тут?

Це еволюційний період, це еволюційний процес. Я не бачу в цьому нічого поганого. Те, що сьогодні наші компанії працюють на західний бізнес – це те, що ринок сам собі вибрав. І це досить добре.

Я розумію, що весь час сварять аутсорсинг-індустрію, називають її работоргівлею і так далі. Я сам до певної міри так вважаю. Але краще, якщо вона у нас буде, ніж не буде взагалі нічого. Ми просто будемо країною, яка взагалі нічим не відрізняється, крім як зашкалюючою корупцією.

Я впевнений, що аутсорсинг-індустрія на сьогоднішній день – це скоріше благо, ніж зло. Я вважаю, що у нас величезна кількість розумних і талановитих людей. І наступні наші стартапи будуть створюватися тими людьми, які вийдуть з цієї аутсорсинг-індустрії. Тобто гіками з досвідом, а не якимись хіпстерами з MacBook, які приходять просто побалакати. Клеять дурня, сидять в Facebook і нічого цінного не створюють.

Тому я вважаю, що в України є дуже великий шанс завдяки тому, що на сьогоднішній день у нас сконцентрувалося досить велика кількість розумних людей. Все, чого їх потрібно навчити – це того, як робити бізнес. Тому що програмувати вони вже вміють і роблять це дуже круто.

Показати ще новини
Радіо НВ
X