"Підводні камені" пенсійної реформи: які ноу-хау принесе законопроект про підвищення пенсій

2 жовтня 2017, 20:32
У вівторок, 3 жовтня, парламент України ухвалив пенсійну реформу з осучасненням пенсій з жовтня і підвищенням мінімального стажу з 2018 року

НВ Бізнес розібрався, чи дійсно цей проект закону дасть старт реальній пенсійній реформі.

Проект пенсійної реформи підготував Кабінет міністрів. Вже через кілька тижнів життя мільйонів українців може змінитися. Законопроект зачіпає не тільки пенсіонерів, а й істотно урізує право виходу на пенсію майбутніх поколінь.

Відео дня

Йдеться про законопроект №6414 щодо підвищення пенсій. За ухвалення даного законопроекту в цілому проголосували 288 депутатів (при 226 мінімально необхідних).

Осучаснення пенсій: на скільки і коли "розбагатіють" українські пенсіонери

Впровадження пенсійної реформи в Україні почнеться вже цієї осені. Як повідомив на своїй Facebook-сторінці прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, позитивне рішення Верховної Ради принесе підвищення пенсій для 9 млн українців без підвищення пенсійного віку. Мінімальний розмір пенсії становитиме близько 1,4 тис грн. Також, за його словами, для більш ніж 500 тис. працюючих пенсіонерів скасують 15% зниження пенсій.

Також реформа передбачає скасування спеціальних пенсій працівників освіти, охорони здоров'я, колишніх чиновників, суддів і прокурорів. Дана пропозиція не торкнеться військових і правоохоронців. Але ненадовго, в комітеті ВРУ вже замислилися над розробкою спеціального законопроекту для захисників батьківщини.

Впровадження антиінфляційної формули розрахунку пенсій

Реформа передбачає неможливість повтору ситуації з відсутністю індексації пенсій. Ця норма передбачена для запобігання її знеціненню увипадку економічних криз.

Тепер розмір пенсії кожного громадянина буде розраховуватися за спеціальною формулою: розмір пенсії = розмір середньої зарплатні за три роки × індивідуальний коефіцієнт зарплатні × коефіцієнт страхового стажу.

Де індивідуальний коефіцієнт зарплатні є співвідношенням розміру зарплати до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески. А коефіцієнт страхового стажу визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.

Пріоритетом є те, що формула враховує два основних економічних параметри: підвищення інфляції і зростання середньої зарплатні. Таким чином, пенсії будуть рости з кожним роком як мінімум вище, ніж рівень інфляції.

Для тих, кому пенсія призначена вже за осучаснення, буде використовуватися показник середньої заробітної плати, який використовується для призначення пенсії в 2017 році. Це показник за 2014, 2015 і 2016 роки.

Крім цього, коефіцієнт оцінки вартості стажу з 2018 року скорочується з 1,35 до 1.

Працювати, працювати і ще раз працювати

Мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію залишається в цьому році незмінним - 15 років. Але у 2018 році він збільшиться до 25-ти.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У 2028 отримувати пенсію будуть ті, хто має 35 років страхового стажу. Після того, як влада затвердить 25 років трудового стажу, він з кожним роком буде збільшуватися на 1 рік. Тобто у 2019 році мінімальний стаж повинен становити 26 років, у 2020-му - 27 і т.д. До 35-річного стажу пропонують внести навчання у ВНЗ, а також весь період декретної відпустки жінок.

У першому випадку, до стажу йдуть роки навчання, якщо людина отримала диплом до 2004 року. Не варто розчаровуватися і тим, хто навчався після 2004-го, якщо сплачені всі страхові внески, то є шанс, що при виході на заслужений відпочинок вам зарахують роки "гризіння граніту науки". Відзначимо, що якщо у вас відсутній запис у трудовій книжці, то доказом буде диплом.

Також уряд "подбав" і про тих, кому не вистачає кількох років праці. Якщо при досягненні 60-річного віку людина не має 25 років офіційного стажу, то на пенсію вона може вийти в 63. Якщо ж стаж становить 15-20 років, то доведеться працювати до 65. Також пропонується варіант "покупки" стажу – доплатити внески за "недопрацьовані" роки.

Люди, у яких страховий стаж становить менше 15 років, зможуть претендувати на соціальну допомогу. Соцвиплати будуть визначатися, виходячи з рівня доходів сім'ї пенсіонера. На таку допомогу можна розраховувати тільки після досягнення 63 років.

Пенсію потрібно заробити

Для того щоб отримувати "гідну", на думку уряду, пенсію, потрібно також мати досить пристойні накопичення на так званому "особистому рахунку". Віце-прем'єр Павло Розенко на своїй Facebook-сторінці уточнив, що комітет, крім поступового підвищення стажу, підтримав і впровадження накопичувальної пенсійної системи, яка повинна запрацювати у 2019-му році.

Тепер українці будуть отримувати пенсії в залежності від того, скільки вони зробили внесків до Пенсійного фонду та на "особистий рахунок". Така система виплат ніяк не торкнеться тих, хто зараз отримує пенсію, але може істотно змінити рівень життя майбутніх поколінь.

Якщо нововведення схвалять, то всіх громадян до 35 років зобов'яжуть збирати на пенсію. Старші за 35 років зможуть брати участь у накопичувальному рівні за бажанням. Передбачається, що гроші будуть акумулювати в приватних пенсійних фондах, який українці обиратимуть самостійно. За позитивного результату, українці зможуть отримувати в майбутньому дворівневу пенсію.

При цьому ніхто не скасовує участь у солідарній системі. Як і раніше, 22% зарплати буде йти у солідарний рівень, і 2% – у приватний пенсійний фонд. Щороку сума, яку потрібно платити у приватний фонд, буде зростати на 1%, поки не досягне 7% від зарплати.

Відзначимо, що саме накопичувальна система дозволить мати пенсії тим, хто працює за кордоном. На сайті проекту пенсійної реформи повідомляється, що законом передбачена можливість добровільного страхування. Тобто, працюючи в іншій країні, можна самостійно сплачувати єдиний соціальний внесок в Україні і, таким чином, забезпечити собі можливість отримати пенсію за віком.

Куй залізо поки гаряче

Безтурботна старість українців залежить не тільки від українського уряду, а й від Міжнародного валютного фонду. Адже проведення пенсійної реформи в нашій країні є однією з ключових умов, необхідних для отримання траншів МВФ.

Протягом розробки і часткового прийняття пенсійних змін на законодавчому рівні настрої МВФ досить часто змінювалися. Так, у квітні поточного року Фонд поставив Україні жорсткий дедлайн для впровадження реформи. Тоді від влади зажадали прийняття законодавчої частини до травня 2017 року, а вступу в силу з січня 2018–го.

Також не секрет, що МВФ наполягав і на підвищенні пенсійного віку до 63 років. Відзначимо, що ця вимога мало не позбавила Україну чергового кредиту. Як повідомляли ЗМІ, під час Весняного саміту іноземні донори навіть заявляли про те, що без пенсійної реформи і підвищення пенсійного віку грошей нашій країні більше не бачити.

Пізніше з цього приводу в уряді повідомили, що не піддалися на вмовляння кредитора і ніякого підвищення пенсійного віку не передбачається. Але замість цього, як ми бачимо, посилилися вимоги до мінімального страхового стажу для виходу на пенсію. Що, по суті, можна назвати завуальованим підвищенням пенсійного віку.

Слід зазначити, що на деякий час хитрий план задовольнив побажання іноземних донорів і вони навіть висловили підтримку урядовому законопроекту.

"За підсумками обговорень, ми висловлюємо свою підтримку законопроекту в його поточній формі. Зараз буде важливо отримати парламентську підтримку цього законопроекту, зберігши в ньому всі основні елементи реформи, за якими ми порозумілися", – йдеться в листі, підписаному главою місії МВФ Ван Роденом.

При цьому, підтримку впровадження пенсійної реформи висловили і у Світовому Банку. У листі до влади директор СБ у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен зазначила, що реформа "є значним зусилляс для всебічного реформування української пенсійної системи з метою повернути її на стійкий фіскальний шлях, забезпечити соціальну справедливість, а також зміцнити стимули для участі в ній ".

Однак пізніше ситуація різко змінилася. Переглянувши нові правки, міжнародні організації почали хвилюватися про майбутнє пенсійної реформи. Зокрема, їхню стурбованість викликали пункти:

  • про індексацію пенсій на 2018-2020 роки. У жовтні пенсіонерам повинні провести індексацію пенсій, яку не роблять уже 5 років. А нова автоматична щорічна система індексації буде запущена у 2020-му. В МВФ і Світовому банку вважають, що не варто проводити індексацію в 2018 і 2019 роках. Вони припускають, що таким чином нинішня українська влада буде намагатися використовувати цей ресурс перед виборами в 2019 році.
  • про надання тимчасової допомоги особам, які після досягненні 60 років не змогли отримати необхідний стаж. Напевно, міжнародні кредитори вважають, що, ті, у кого не вистачає стажу, не повинні взагалі отримувати пенсію. Такі виплати необхідно скасувати з Пенсійного фонду та передбачити у вигляді мінімальної соцдопомоги в держбюджеті.
  • зарахування часу навчання у вишах, підприємництва спрощенців і декретних відпусток в пенсійний стаж. Оскільки в нашій країні похвалитися 35-ми роками стажу можуть не всі, то уряд вирішив піти назустріч молодим фахівцям і включили можливість зарахування років навчання. У стаж пропонувалося включити 5 років навчання. Втім, таке рішення не сподобалося ні МВФ, ні СБ, і вони зажадали додаткових пояснень.

Член виконавчого комітету Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран припускає, що найбільше кредиторів турбує те, що внесені поправки до пенсійного законодавства не прибирають проблеми дисбалансів пенсійного фонду. Крім того, він додав, що відкладена індексація пенсій може нанести удар по соціальній складовій реформи.

"Нові зміни в пенсійне законодавство не прибирають проблему дисбалансів пенсійного фонду, який зжирає 11% нашого ВВП. І, звичайно, це турбує наших кредиторів. Також в документі передбачена відкладена індексація пенсій, що за інфляції вище 10% буде дуже серйозним ударом по соціальній складовій реформи ", – сказав Шапран.

У Верховній Раді наша влада вже наступає на старі граблі. Як завжди, під час прийняття важливих рішень починається "цирк". Якщо пенсійну реформу не проведуть, і вона не буде підтримана МВФ, то Україна не отримає чергові транші.

Показати ще новини
Радіо NV
X