Петро Порошенко та інші цукрові барони: хто заробляє на солодкому в Україні - інфографіка

20 січня 2017, 17:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Цукрова галузь пережила кардинальну трансформацію — на зміну пострадянським неефективним компаніям прийшли власники, здатні вижити в ринковій економіці

Протягом всіх років незалежності в Україні відбувалася поступова трансформація цукрової галузі. У 1991 році в нашій країні працював 191 цукровий завод. Зараз їх залишилося 42. Але, навіть незважаючи на таке скорочення, Україна не має проблем із цукром. А місця на цьому ринку, як і раніше, мало.

Відео дня

Більше двох третин ринку розділили між собою сім найбільших гравців і лише 30-35% припадає на невеликі інтегровані бізнес-структури. Але консолідація триває і розділ решти ринку — це лише питання часу.

Багато хто пробував свої сили на цьому ринку. Це і Укрлендфармінг Олега Бахматюка, і сумно відома компанія Мрія, а також блакитна фішка Варшавської фондової біржі Кернел Андрія Веревського. Але сьогодні вони зійшли з дистанції. А тон задає лідер ринку, компанія Астарта, яка також торгується у Варшаві.

Частки найбільших гравців цукрового ринку в 2012 році, %


У 2011 році Кернел придбав компанію Укррос із земельним банком в 93 000 га і чотирма цукровими заводами. Аналогічно, в 2011 році Укрлендфармінг придбав два великі агрохолдинги: Райз (180 000 га землі) і Дакор Агро Холдинг (106 000 га землі). І на додачу, сукупно, шість цукрових заводів.

За словами Наталії Шпигоцької, старшого аналітика інвесткомпанії Dragon Capital, захоплення цукром для компаній Укрлендфармінг і Кернел було тимчасовим, вони набували цукрові активи перш за все для розширення свого земельного банку. А потім вони сконцентрувалися на більш звичних для себе напрямках — зернових і олійних.

Микола Ярчук, колишній керівник асоціації Укрцукор, каже, що цукровий ринок дуже волатильний, тому деякі великі компанії вирішили сконцентруватися на розвитку інших сільгоспкультур. Український ринок цукру нагадує американські гірки, кожний наступний рік не схожий на попередній.

Динаміка виробництва цукру в Україні, млн тонн


Це, поряд із ціновими коливаннями, спонукало деяких лідерів покинути солодкий Олімп. Шпигоцька пояснює, що відхід великих компаній стався внаслідок різкого зниження прибутковості виробництва цукру на тлі просідання внутрішніх цін.

Якщо в першій половині 2011 року ціни на цукор в Україні були на рівні $880 за тонну (без ПДВ), то, станом на кінець 2011 року, внутрішня ціна на цукор впала до $575 за тонну. Це сталося через стрибок обсягів виробництва цукру в 2011-2012 маркетинговому році до 2,3 млн тонн (+51% р/р). Так як ціни на цукор залишалися на рівні $500-550 за тонну протягом усього 2012 року, Кернел вирішив продати цукрові заводи німецькій компанії Pfeifer&Langen та Астарті.

У той же час, Укрлендфармінг прийняв рішення заводи не продавати, і чекати на кращі часи. «Після чергового надвиробництва і провалу в ціні на цукор, вони вирішили заводи законсервувати, оскільки не могли конкурувати при низьких цінах і їхньому рівні собівартості», – констатує Шпигоцька.

За даними асоціації Укрцукор, з 2012 року по 2016 рік з числа найбільших виробників цукру вибули: Укрлендфармінг, Кернел Трейд, Подільські цукроварні, Т-Цукор (Мрія). Цукрові заводи, що належать родині Гути (колишні власники збанкрутілої Мрії) були куплені в кінці 2016 року Pfeifer&Langen, яка вже володіла в Україні підприємством Радехівський цукор.

Частки найбільших гравців цукрового ринку в 2016 році, %

Ситуацію на ринку важко назвати стабільною. Експерти очікують посилення конкуренції. Зокрема, між Астартою і Pfeifer&Langen.

Оскільки обсяг внутрішнього ринку обмежений, то компанії будуть шукати нові ринки збуту. Благо такі можливості є. Наприклад, минулого року, через неврожай у Бразилії та Індії, а також збільшення світових цін на цукор, які вперше за багато років стали вище внутрішніх, активізувався експорт цукру з країни. Локальним виробникам вдалося поставити на зовнішні ринки майже 470 тис. тонн цукру. Основні покупці: Шрі-Ланка, Грузія і Туніс.

Андрій Дикун, голова Укрцукор, каже, що за останні роки Україні вдалося підвищити врожайність цукрових буряків, рекордно наростити експорт: «Це дає передумови подальшого розвитку галузі».

Сергій Кравчук, власник і керівник агрокомпанії Галс Агро, не виключає, що ситуація може спонукати до запуску заводи підприємств, які перебувають останнім часом у сплячці. Нинішні умови сприяють цьому. Наявні нині потужності цукрових заводів, згідно з даними Укрцукру, дають можливість виробляти 3 млн тонн цукру. Половина цього обсягу могла би йти на зовнішні ринки.

Кравчук упевнений, що виробництво приречене на зростання в найближчі роки. За словами Дикуна, на тлі очікування дефіциту цукру на світовому ринку в 2017 році в Україні планується збільшення площ посіву цукрових буряків і, відповідно, виробництва, що допоможе нарощувати обсяги експорту.

Найбільші гравці цукрового ринку України

Власник: Віктор Іванчик, Валерій Коротков, Fairfax Financial Holdings

Земельный банк: 245 000 га

Астарта створена в 1993 році. Спочатку заробляла на торгівлі нафтопродуктами, які поставлялися з Росії в Україну аграріям, а ті розраховувалися цукром і зерном. Аграрним напрямком компанія зайнялася в 1997 році, коли купила агрофірму Пустовійтове. А в 1999-му перший цукровий завод в Полтавській області. Сьогодні компанія володіє вісьмома цукровими заводами та іншими агрогосподарствами. Підприємства Астарти знаходяться в Вінницькій, Полтавській, Хмельницькій, Тернопільській, Житомирській та Харківській областях. Крім випуску цукру, компанія займається виробництвом молока, а також вирощує зернові та олійні культури. На сьогоднішній день частка Астарти на ринку цукру перевищує 25%.

Власник: Петро Порошенко

Земельный банк: 122 000 га

На початку нульових концерн Укрпромінвест-Агро формував виробничу базу, купуючи цукрові заводи у Вінницькій області. Робота Гайсинського та Крижопільського цукрових заводів, не тільки дають підприємству лідируючі позиції на ринку цукру, а й забезпечують солодким піском корпорацію Roshen, а також дають змогу відвантажувати продукцію на експорт. На 122 000 га землі компанія вирощує пшеницю, кукурудзу, ячмінь і сою. Також підприємство має борошномельне виробництво і розвиває тваринницький бізнес.

Власник: Pfeifer&Langen

Земельный банк: -

Радехівські потужності з виробництва солодкого піску з'явилися в 1978 році, коли був введений в експлуатацію однойменний цукровий завод. Вже в новітній історії у 2010 році Радехівський цукор придбав великий міжнародний виробник цукру Pfeifer & Langen. У 2013 році власники вийшли за межі Львівської області, купивши у компанії Кернел Андрія Веревського Чортківський цукровий завод у Тернопільській області. Примітно, що Радехівський цукор не вирощує сировину, а купує цукрові буряки на ринку. Тим не менш, це не заважає компанії ділити другий рядок з Укрпромінвест-Агро і контролювати більше 12% ринку.

Власник: Тетяна Засуха

Земельный банк: 70 000 га

Створена на базі сільгосппідприємства імені Щорса в Київській області. Сьогодні компанія володіє двома цукровими заводами в Київській і Житомирській областях. Агрофірма не обмежується цукровим бізнесом. В її сферу діяльності входить рослинництво, тваринництво, переробка м'яса. Компанія має виробництво хлібобулочних і макаронних виробів.

Власник: Pfeifer&Langen

Земельный банк: -

У 2015 році Галичина цукор стала відповідальною за шість цукрових заводів в Полтавській області, якими свого часу керувала агрокомпанія Т-Цукор Миколи, Клавдії, Андрія та Івана Гути, співвласників збанкрутілого два роки тому агрохолдингу Мрія. Після банкрутства останньої, майно Т-Цукор, що знаходилось у заставі за кредитами у Проімінвестбанка, перейшло у власність банку. У грудні 2016 року року вищезгадані цукрові заводи купила Pfeifer & Langen. Така концентрація дає можливість новому власнику поборотися за перше місце на українському ринку з Астартою.

Власник: Сергій Кравчук

Земельный банк: 37 000 га

Розпочала роботу в 1998 році. Обробляє землі в Київській та Чернігівській областях. Компанія володіє двома цукровими заводами, вирощує зерно, а також займається тваринництвом, включаючи м'ясне і молочне стадо, має поголів'я свиней і бізнес з виробництва індички. У Галс Агро розвинена інфраструктура сушки, зберігання і відвантаження зерна. У компанію входять дев'ять агропромислових фірм.

Власник: Геннадій Бобов

Земельный банк: 59 000 га

Компанія заснована в 1999 році. Володіє трьома цукровими заводами в Черкаській області. Більше третини земель засіяно цукровим буряком, що дає можливість її цукровим заводам не залежати від зовнішніх закупівель. Минулого року працював тільки Селещанський цукровий завод (одне з найстаріших підприємств, побудоване у 1847 році), зусиллями якого було випущено майже 40 000 тонн солодкого піску, що забезпечило місце в десятці на ринку. Крім цукрового напрямку, агрокомпанія Панда займається рослинництвом і володіє Корсунь-Шевченківським ХПП, підприємствами Корсунь і Злагода.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X