Перший пішов. Український агрогігант успішно розмістив єврооблігації

25 січня 2017, 19:40
Кернел випустив папери з мінімальним спредом до облігацій України

Найбільший виробник і експортер соняшникової олії Кернел Андрія Веревського розмістив єврооблігації на $500 млн із прибутковістю 8,875%. Це набагато нижче оцінок 9,25-9,5%, які напередодні зробила компанія. Організаторами випуску облігацій Кернел виступили ING Bank і JP Morgan. Термін обігу паперів до 31 січня 2022 року, ставка купона – 8,75% річних. Як очікується, євробонди будуть включені в лістинг Ірландської фондової біржі (ISE).

Відео дня

Євробонди Кернел стали першим корпоративним розміщенням з 2013 року (за винятком реструктуризацій).

За словами Ігоря Жолонківського, аналітика інвесткомпанії Concorde Capital, прибутковість розміщення могла бути нижчою. У його компанії її оцінювали в 6,5-7,5%, тобто нижче, ніж у суверенного кредитного рейтингу України.

Тим не менше, навіть такі результати випуску Кернел аналітики вважають позитивними. «Похвалитися такими низькими спредами до суверенів не може жодна компанія з українськими активами, за винятком Ferrexpo, єврооблігації якої вчора виросли в ціні на 1,3%, а прибутковість майже зрівнялася із суверенною», – констатує Олексій Андрійченко, старший аналітик інвестгрупи АРТ Капітал.

Фактично книга заявок на папери Кернел перевищила $2 млрд, а розміщення активно обговорювали портфельні керуючі фонди. Жолонківський каже, що боргове навантаження Кернел одне із найнижчих серед українських компаній, багато з яких відчувають серйозні фінансові труднощі і падіння попиту на продукцію.

Виходячи з фінансової звітності агрохолдингу станом на 30 вересня 2016 року співвідношення чистого боргу до EBITDA оцінювалось в 0,9 х. В цілому чистий борг компанії на зазначену дату становив $326 млн.

Експерти відзначають, що при збереженні тенденції зростання ставок у США, компаніям з ринків, що розвиваються стане дорожче позичати кошти у міжнародних інвесторів. «З такої точки зору, вихід Кернел на борговий ринок саме зараз можна вважати дуже своєчасним», – вважає Дмитро Чурін, голова аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital.

Розміщені п'ятирічні євробонди допоможуть компанії рефінансувати поточні короткострокові кредитні лінії банків. «Більш тривалий термін погашення облігацій дозволить Кернелу бути більш гнучким у використанні залучених коштів і грошових потоків від операційної діяльності», – вважає Наталія Шпигоцька, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital.

Це дає можливість сконцентруватися на цілі щодо розширення бізнесу на найближчі кілька років. Напередодні Кернел під час телефонної конференції з інвесторами озвучував три головні цілі: придбання ще одного маслоекстраційного заводу, збільшення земельного банку ще на 200 тис. га, а також збільшення річної перевалки в Чорноморську з 4 до 8 млн тонн за рахунок будівництва нових потужностей.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

При цьому ситуація ускладнюється тим, що власники переробних підприємств не готові розлучатися навіть з активами, які працюють практично з нульовою рентабельністю, каже Веревський. Тому розраховувати на швидку матеріалізацію планів не доводиться. А розвиток компанії, швидше за все, буде поетапним. З іншого боку, з яким-небудь погіршенням погодних умов в наступному сезоні або зменшенням посівів, буде посилюватися конкуренція за насіння, що призведе до її більш високої ціни і до звуження маржинальності її переробки. Тому Кернел вкрай важливо розширити земельний банк, щоб убезпечити себе від можливих ризиків.

В цілому розміщення української агрокомпанії в інвестиційному середовищі вважається вдалим ще й з точки зору майбутніх виходів на зовнішні ринки запозичень вітчизняних емітентів. «Багатообіцяючий знак, що свідчить про покращення інвестиційного клімату», – прокоментувала у соцмережі Facebook Юлія Ковалів, керівник офісу Національної інвестиційної ради. За словами Чуріна, Кернел зміг ще раз звернути увагу глобальних інвесторів на привабливість українського агросектору, який повинен активно фінансуватися в найближчі роки.

Жолонківский не виключає, що в 2017 році Миронівський хлібопродукт спробують рефінансувати свій борг шляхом розміщення. Серед інших компаній аналітики називають Ferrexpo, яка розглядає випуск євробондів на $750 млн. Також серед претендентів на випуск паперів держпідприємство Укрзалізниця, якій вкрай необхідно розпочати оновлення рухомого складу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X