Переоцінка слідує. Ціна і ризики при продажу ОПЗ потребують перегляду – ФДМ

19 липня 2016, 21:36
Голова Фонду держмайна (ФДМ) Ігор Білоус пообіцяв зробити роботу над помилками і знову виставити завод на продаж вже за кілька місяців

19 липня на прес-конференції Білоус роз'яснив, чому не відбувся найочікуваніший приватизаційний конкурс цього року – продаж 99,6% Одеського припортового заводу (ОПЗ). Нагадаємо, що напередодні фонд визнав конкурс таким, що не відбувся, через відсутність заявок інвесторів.

Відео дня

За словами голови ФДМ, інвесторів відлякала наявність боргу перед Group DF Дмитра Фірташа, суди з компанією Нортіма Ігоря Коломойського, обмеження на виведення капіталу з країни, відсутність податкових пільг і преференцій, а також завищена ціна на актив.

За словами Білоуса, повторний конкурс буде проведено в кінці літа - на початку осені. Він допустив, що продаж може бути з 30% дисконтом. Нагадаємо, що цього разу початкова ціна складала близько $520 млн. А борг перед Group DF ще близько $200 млн.

"Думаю, для повторного виставлення на продаж нам доведеться переглянути деякі умови, і ціна – одна з таких умов. Наше домашнє завдання полягає в тому, щоб, виправивши помилки, постаратися здійснити реструктуризацію боргу і таким чином збільшити привабливість об'єкта", – сказав Білоус НВ Бізнес.

Те, що ціна на актив відлякала інвесторів, не дивно. Раніше Міжнародний валютний фонд і Європейський банк реконструкції і розвитку відзначали, що вона завищена і пропонували знизити стартову ціну, щоб не відлякати потенційних інвесторів. За оцінками генерального директора ІК Concorde Capital Ігоря Мазепи, міноритарного акціонера ОПЗ, у кращому разі завод коштує вдвічі менше.

За його словами, подібні підприємства сьогодні оцінюються в 5-6 річних оборотів. У приватних руках ОПЗ міг би приносити $50 млн виручки на рік, тобто його реальна ціна сьогодні – $300 млн. А якщо відняти від цієї суми заборгованість – не більше $100 млн. З урахуванням премії за те, що завод посідає третину світового ринку аміаку (включно з російськими потоками), ціна могла бути $200-300 млн, але ніяк не та, яку запропонував ФДМ.

Але питання не тільки в ціні. Керуючий партнер ІК Dragon Capital Андрій Бесп'ятов каже, що ФДМ не назвав ще одну причину, яка завадила інвесторам, – законодавче обмеження брати участь у приватизації компаніям, пов'язаним з росіянами. Він пояснює, що багато західних компаній публічні і серед їхніх акціонерів може виявитися власник акцій з російським громадянством. Акціонер-росіянин, який володіє однією-єдиною акцією компанії-інвестора, міг стати причиною зриву конкурсу. А проконтролювати це публічні компанії не можуть.

Провал конкурсу щодо ОПЗ боляче б'є по інвестиційній привабливості України. Представники фонду неодноразово заявляли, що цей конкурс мав продемонструвати всьому світу, що в Україну можна інвестувати.

Натомість випадок з ОПЗ показав неадекватність всього приватизаційного процесу, починаючи з підготовки. "Він повинен був стати трампліном всього процесу приватизації, а в результаті став антитрампліном. Ті, кому цікаво саботувати приватизацію, розповідатимуть, що нічого не продається і немає сенсу продавати, і потрібно забути про цю ідею", – каже Мазепа.

Конкурс розчарував і тих, хто сподівався, що в Україні можуть бути якісь поліпшення у сфері боротьби з корупцією. Протягом усього минулого року на адресу керівництва заводу висловлювалися звинувачення в тому, що воно купує газ за завищеними цінами через фірми-посередники, а різниця осідає в кишенях людей, близьких до влади країни. "Просто в продажу не зацікавлені люди, які сидять на фінансових потоках", – каже Мазепа.

"Просто в продажу не зацікавлені люди, які сидять на фінансових потоках", – Ігор Мазепа, гендиректор ІК Concorde Capital

Напередодні невдалого конкурсу в цих звинувачень з'явилися офіційні підтвердження. 14 липня були затримані заступник голови правління Нафтогазу Сергій Перелома і заступник директора ОПЗ Микола Щуриков, яких підозрюють у розтраті коштів ОПЗ. Керівник Спеціальної антикорупційної прокуратури Назар Холодницький розповів, що через компанію Енергоальянс була проведена закупівля природного газу на суму 250 млн гривень за завищеними цінами.

Не виключено, що конкурсу завадили й інші зацікавлені гравці ринку. За словами Бесп'ятова, їх як мінімум два – компанія Нортіма, яка досі вважає ОПЗ своїм об'єктом, і Group DF – кредитор підприємства. Нагадаємо, що Нортіма ще в 2009 році виграла конкурс з продажу ОПЗ. Але потім результати було скасовано. Сторони ведуть судові розгляди.

Eтім, ставити крапку в цьому питанні ще pfрано, відзначають експерти. "Те, як буде проведена робота над помилками з ОПЗ, – стане гарним індикатором того, чи готова влада до приватизації, – говорить Бесп'ятов. – Зовсім відмовитися від продажу держмайна вони не можуть, враховуючи те, якe особливу увагу цьому питанню приділяє МВФ".

"Головне – щоб прийшов інвестор з ім'ям, що стане сигналом для ринку, – додає керівний директор ІК Eavex Capital Юрій Яковенко. – Потрібно зробити хороший кейс і показати, що інвестори купують об'єкти в Україні. Навіть, якщо ціна буде трохи нижче".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X