Паливні схеми. До чого готуватися в опалювальному сезоні

28 листопада 2018, 18:00

Опалювальний сезон цього року почався зі скандалу. З'ясувалося, що виробники тепла накопичили значну заборгованість і не дотримуються графіків її погашення, а державний Нафтогаз не може постачати їм паливо.

Унаслідок, монополіст відмовився укладати угоди на поставку газу з 22 теплопостачальними підприємствами – теплокомуненерго. Тому, у деяких містах опалення було підключено із запізненням. Наприклад, у Смілі та Кривому Розі.

Відео дня

Що чекає Україну в цьому опалювальному сезоні, йдеться у випуску економічного щотижневика Перша Шпальта.

Учасники паливно-енергетичного ринку та експерти запевняють, що Україна готова до проходження опалювального сезону.

"На сьогодні майже 17 мільярдів кубометрів газу закачано. За добу використовується приблизно 17 мільйонів, але газ одночасно й докачують. Це дозволяє нам навіть при такому екстримально низькому температурному режимі пройти опалювальний сезон. Для України навіть 15 мільярдів достатньо для забезпечення опалювального сезону", – розповів Валерій Боровик, голова правління альянсу Нова Енергія України.

Крім того, Україна виконує свої зобов'язання перед іноземними партнерами, підтримуючи необхідний тиск по прокачуванні природного газу для європейських споживачів.

"Сьогодні ми маємо навіть вільні потужності. Тобто у разі аномальних холодів, несприятливого температурного режиму, що потребуватиме використання більших обсягів природного газу, ми все одно зможемо оперативно відреагувати і збільшити обсяги", – заявив перший заступник голови правління Нафтогазу Сергій Перелома.

Утім, у деяких містах затримали початок опалювального сезону. Останній такий випадок - у Смілі Черкаської області.

На думку Переломи, місто взагалі не готувалося до опалювального сезону, тому це сталося через недбальство та безвідповідальність з боку як місцевої влади, так і керівництва комунального підприємства.

Проблема боргів не має єдиного рішення, яке б влаштовувало будь-яку компанію чи орган місцевого самоврядування, підкреслив Боровик. Наприклад, газ у Смілі постачала компанія, яка вже не перший рік має проблеми з підготовкою до опалювального сезону. Зрештою, вона взяла гроші, сплачені населенням за комунальні послуги, після чого керівники просто втекли.

Раніше Нафтогаз неодноразово заявляв: сенс існування компанії на ринку – у гарантійному постачанні палива споживачам.

Так, компанія завжди постачала необмежені обсяги природного газу для певних категорій без прив'язки до оплати. Але за роки кардинально змінилося законодавство, яке регулює діяльність учасників ринку. Тому термін “гарантований постачальник” зник у жовтні 2015 року, коли набув чинності закон про ринок природного газу.

Зараз певною аналогією цього терміну є спеціальні обов'язки, покладені урядом на Нафтогаз.

"Сьогодні уряд визначив три критерії, при виконанні хоча б одного з яких підприємство в законний спосіб може отримати номінацію. Будь-яка теплопостачальна організація, яка має 90% розрахунків і більше автоматично отримує номінацію", - розповідає Перелома.

Є ще другий варіант - дотримання підприємствами закону №1730. Теплопостачальні організації під гарантії можуть укласти договір розстрочки, розтермінування, реструктуризації боргових зобов'язань за газ, що був спожитий до 1 липня 2016 року, на п'ятирічний термін сплатою щомісячно рівними частинами.

І третій варіант, передбачений постановою щодо покладання спеціальних обов'язків, – це визначення графіка погашення заборгованості до 2021 року щомісячно рівними частинами за умови 100% розрахунків за поточне споживання.

Газовий ринок потрібно трансформувати, аби зробити його привабливим.

Ринок газу буде повноцінним, коли буде імпортний паритет. А імпортний паритет потрібно підвищувати ще на 60%, вважає Сергій Дяченко, голова громадської організації Бюро комплексного аналізу та прогнозів.

На думку засновника групи компаній Укртепло Івана Надєїна, сьогодні ринок ЖКГ більший, ніж ринок мобільного зв'язку, ніж ринок горілчаних виробів. Тому це привабливий ринок для майбутніх інвестицій.

"Але там треба навести лад і дійсно зробити його ринком. Бо сьогодні це комуністичне надбання, яке формує свою тарифну політику відштовхуючись від збитків. Чим більше збитків, тим краще для теплокомуненерго", – підсумував він.

Перехід на ринкові ціни та демонополізація - єдиний спосіб створити в країні повноцінний ринок газу. Це дозволить наростити видобуток палива та нарешті позбутися залежності від його імпорту в країну.

Крім того, в Першій шпальті йдеться про розслідування Антимонопольного комітету через зміну трьома найбільшими мобільними операторами країни - Київстар, Vodafone Україна і lifecell - розрахункового періоду в тарифних планах з місяця на 28 днів.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо НВ
X