Палиці в колеса. До чого призведе російська блокада українських товарів

5 липня 2016, 10:11
Росія  прийняла рішення обмежити транзит українських товарів до Казахстану, Киргизії та низки інших країн. Про це 3 червня повідомило Міністерство інфраструктури з посиланням на указ президента РФ

3 червня 2016 року було оприлюднено указ президента РФ Володимира Путіна, в якому вводяться додаткові обмеження щодо транзиту українських товарів до Казахстану та Киргизії до 31 грудня 2017 року. Таким чином, запроваджено повну заборону транзиту товарів "під ембарго". Під обмеження потрапив також транзит товарів із США, Канади, Норвегії та ЄС.

Відео дня

Міністерство економічного розвитку та торгівлі України (МЕРТ) повідомило, що зазначені обмеження можуть повністю зупинити транзит українських товарів через РФ. Також наголошується, що ведення обмежень щодо транзиту є юридично необґрунтованими, і може привезти до погіршення умов торгівлі України з іншими країнами.

"Дані обмеження Російської Федерації є непрозорими, невиправданими і мають дискримінаційний характер, і відповідно порушують зобов'язання, зокрема, взяті Росією в межах Світової організації торгівлі та угоди про зону вільної торгівлі", - повідомляє МЕРТ.

Росія ввела заборону на транзит українських вантажів в рамках загальної політики захисту російського ринку, прийнятої Кремлем у відповідь на набуття чинності Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Угода про ЗВТ набула чинності з 1 січня 2016 року.

Начальник прес-служби Мінінфраструктури Марина Томко нагадує, що Україна поставляє товари до Казахстану та Китаю не безпосередньо через Росію, а через Білорусь.

Екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава констатує, що сьогодні транзитні вантажі можна везти через Білорусь. "Від торговельної війни України та Росії виграла Білорусь, позаяк вона наростила потік вантажів з автомобільного і залізничного транспорту", - говорить Кава.

Прес-секретар Асоціації міжнародних автомобільних перевізників (АСМАП) України В'ячеслав Клименко нагадує, що мова йде про продовження заборони на транзит, який діяв до 1 липня 2016 року. За його словами, таке рішення є необгрунтованим. “У нас немає заборони на транзит товарів з РФ, ми його зняли, - говорить він. – Багато хто страйкував проти цього рішення, але ми змогли переконати, якщо ми йдемо в Європу, то треба грати за правилами". За словами Клименка, основні українські вантажі, які йшли транзитом через Білорусь до Казахстану – це продукти харчування, металопрокат і добрива.

Керівник експертного напрямку Центру транспортних стратегій Андрій Шкляр каже, що заборона на транзит товарів "під ембарго" (згідно з затвердженим переліком), а також товарів, на які у РФ застосовуються ставки ввізних мит відмінні від нуля, може призвести до практично повної зупинки транзиту з України через територію РФ.

За його словами, практично всі групи товарів, що експортуються, містять найменування, що підпадають під обмеження, починаючи від труб, м'ясних та кондитерських виробів і закінчуючи папером, рудою і посудом. Загалом мова йде про більш 1,2 млн. т вантажів (за підсумками 2015 року).

Перший віце-прем'єр міністр України Степан Кубів в ході погоджувальної ради у Верховній Раді в понеділок заявив, що найближчим часом, Україна введе дзеркальні санкції проти РФ. “Також ми піднімемо дзеркально митний збір на російські товари, які ввозяться до України, - пояснив він. - Все це набуде чинності відразу після того, як запрацює указ Путіна".

Кілька днів тому Мінінфраструктури виступило з ініціативою створення міжнародного транспортного коридору трьох морів – Балтійського, Чорного, Каспійського. Цей новий транспортний коридор може допомогти повернути Україні статус транзитної держави. Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявляв, що для повернення Україні статусу транзитної держави є все: географічне положення, вихід до моря та надійні міжнародні партнери.

Втім, прес-секретар міністра визнала, що чим більше робиться заяв з приводу нових транзитних маршрутів, тим більше Росія вводить нові обмеження.

За словами Шкляра, альтернативою території РФ для українського транзиту залишається експорт Новим шовковим шляхом – через територію Грузії, Каспій та далі до Середньої Азії. "Однак сьогодні, це довше і дорожче за сухопутний транзит через РФ", - говорить експерт. Росія знаходиться в більш вигідному становищі, оскільки є монополістом з транзиту українських товарів до азіатських країн. Саме тому для України так важливо бути учасником «шовкового шляху».

А враховуючи, що Україна порівняно з РФ, більш відкрита економіка, санкції вдарять по країні сильніше. Так, для України імпорт-експорт складає майже половину ВВП, тоді як для Росії зовнішня торгівля - це близько 12% ВВП. Відповідно, для росіян розрив торгових і транспортних зовнішніх зв'язків, в тому числі з Україною, може бути відчутним у тих секторах, де вони залежать від імпорту, пояснює Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень.

Враховуючи географію українського експорту, основним торговельним партнером України в експорті товарів в 2016 році залишається Європейський Союз. В експорті товарів, за даними заступника міністра економічного розвитку і торгівлі - торгового представника України Наталії Микільської, частка ЄС станом на 1 травня 2016 року склала майже 40% (зростання за рік склало 0,7%, або на $29 млн). Частка Росії за останній рік зменшилася на 3,3 процентних пункти до 8,5% (або на $563 млн).

«Наявність російського ембарго на продукцію АПК і харчової промисловості та інших обмежень вимагає від вітчизняних виробників пошуку нових ринків збуту, насамперед, забезпечити свою присутність на ринках ЄС», - зазначала раніше представник МЕРТ.

Проте не тільки Росія знижує імпорт українських товарів. Ускладнення взаємовідносин між державами призвели до погіршення торгівлі України з Казахстаном, який входить в десятку найбільших торговельних партнерів. За останній рік експорт у цю країну скоротився на $112,1 млн, а частка казахського ринку в експорті товарів становила 1,1%.

Казахстан входить у топ-15 найбільших торговельних партнерів України. Перспективними напрямками торгівлі для України з Казахстаном вважається машинобудівне устаткування, продукція металургійної, деревообробної, нафтохімічної промисловості та АПК. З Казахстану Україна могла б потенційно купувати нафту і газ. Транзит останнього поки також обмежений, оскільки проходить через Росію.

Що стосується Киргизстану, то вплив санкцій на торгівлю з цією країною буде набагато меншим. За даними Держслужби статистики України, станом на 1 січня 2015 Киргизстан займав 65 місце серед країн-імпортерів української продукції. Основні товари українського експорту до країни складає продукція АПК і деревообробної промисловості.

3ecbf71-02-02-------

3ecbf71-02-02------- Фото:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X