Операція конфіскація: на що витратить Україна гроші Януковича

12 травня 2017, 17:33
І чому вилучення цих коштів поки ще не гарантує їх використання

У кінці квітня державний Ощадбанк завершив конфіскацію $1,5 млрд екс-президента України Віктора Януковича та його оточення. Вже на початку травня президент Петро Порошенко заявив про те, що $1,1 млрд конфіскованих коштів були зараховані на рахунки Державного казначейства України, і що ще $200 млн у цінних паперах будуть передані Мінфіну. Передбачається, що на цю суму буде зменшено внутрішній борг держави.

Відео дня

За оцінками нинішнього голови держави, фіналізація цієї операції дасть можливість інвестувати повернуті кошти в українську армію, зміцнити обороноздатність країни і допомогти найбільш незахищеним верствам населення, а також поповнити золотовалютні резерви.

Останнє, нібито має допомогти зміцнити фінансово-банківську систему і додати стабільності національній грошовій одиниці.

НВ Бізнес запитав галузевих фахівців про те, наскільки реальні шанси використовувати ці гроші, і якщо це вдасться, на що їх найбільш раціонально витратити.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії

Наскільки я розумію, з тих $1,5 млрд $1,3 були в Ощадбанку. І це рішення цих грошей не стосувалося. А з $1,3 млрд $1,1 млрд вже були фізичними коштами. Зрозуміло, не паперовими, але це були цінні папери, строк погашення яких настав. Відповідно, ці гроші були на рахунку Ощадбанку. Я думаю, що та легкість, з якою ці гроші були переведені в казначейство, найімовірніше, говорить про те, що Ощадбанк знав і резервував гроші під можливу виплату за цими зобов'язаннями, які були у нього на рахунках. Можливо, відбулося якесь заміщення гривнею з Нацбанку. Я думаю, що все ж таки, якщо не буде юридичного провалу з боку правоохоронних органів, можна з великою ймовірністю сподіватися на те, що ці кошти залишаться в Україні. Варто розуміти, що це одноразова вигода. Це не податки, надходження від яких ростуть, наприклад, через економічне зростання або зростання доходів громадян. Це одноразова вигода, як приватизація або продаж частот мобільного зв'язку третього покоління. У будь-якому разі не можна за рахунок цих грошей підвищувати зарплату вчителям чи лікарям. Не можна за рахунок цих грошей фінансувати якісь капітальні витрати, які потім вимагатимуть постійної підтримки. На мій погляд, найкращим варіантом у нинішній ситуації для України - направити ці гроші на зменшення зовнішнього боргу. Тому що ми сьогодні перебуваємо в ситуації, коли зовнішній борг як частка українського ВВП є рекордно високим за всю історію незалежності України. В 2018-2019 роках, коли у нас будуть президентські і парламентські вибори, у нас буде дуже великий навіс по цих виплатах. Після реструктуризації боргу, яка була проведена в кінці 2014 року, треба або викуповувати наш борг з ринку, або зберігати ці гроші і потім розрахуватися із зовнішнім боргом. Відповідно, зменшити свою заборгованість перед нашими кредиторами. Насамперед приватними кредиторами, де є висока ставка за обслуговування цього боргу.

Ростислав Кравець, старший партнер юрфірми Кравець та партнери

На мою думку, повернути не можна нічого. Навіть ті півтора мільярда доларів, що на сьогоднішній день нібито вилучили, фактично це боргові зобов'язання, які були певним чином оформлені. І розрахуватися за зовнішніми боргами цими півтора мільярдами доларів просто фізично неможливо. Їх просто немає. Існують якісь проводки в бухгалтерському обліку банку. Ми розуміємо, що якщо на сьогоднішній день півтора мільярда доларів вилучити в Ощадбанку, він просто стане банкрутом. Тому не варто плекати жодних ілюзій. І такі дифірамби, які заявлені про якісь божевільні суми крадіжки, викликають подив. Минуло вже три роки і за три роки рівним рахунком нічого не зроблено для повернення коштів. Не надані нашим іноземним партнерам якісь документи. І постійно заявляти про те, що ми повернемо, виглядає вкрай невпевнено і незрозуміло. І знову ж таки незрозуміло, чому справу розглядав Краматорський суд. Мабуть, у Краматорську найдосвідченіші слідчі у нас. Я думав, що цю справу має розглянути Вінницький суд, тому що у Вінниці у нас найдосвідченіші слідчі з таких гучних справ. А тут чомусь вирішили доручити краматорським слідчим, прив'язали до Краматорського суду і провели якесь тихе судове засідання. І тепер один одного хвалять. На мій погляд, це може обернутися великою катастрофою для України. Замість якихось ефемерних записів у балансах, можуть з України стягнути цілком реальні півтора мільярда доларів ці іноземні компанії, які розміщували на своїх рахунках в Ощадбанку ці кошти.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X