Операція Динамо. Як Григорій і Ігор Суркіси заробили понад півмільярда на обленерго

28 червня 2018, 09:30

На махінаціях з боргами обленерго, мажоритарієм яких є держава, брати Суркіси, власники клубу Динамо, заробили сотні мільйонів гривень – розслідування НАБУ.

Хороша фірма-посередник, вдало вбудована в ланцюжок розрахунків на енергоринку, може фактично на рівному місці принести сотні мільйонів гривень.

Це довели брати Григорій та Ігор Суркіси, власники київського футбольного клубу Динамо, коли в 2014-2017 роках провернули захоплюючі фінансові операції за участю двох компаній – Запоріжжяобленерго і Черкасиобленерго. В обох мажоритарним пакетом володіє держава, яка в підсумку і постраждала.

Відео дня

Якщо при цьому заручитися підтримкою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і її керівника Назара Холодницького, можна мінімізувати і ризик кримінального переслідування за подібні операції. Принаймні на це вказує інформація, отримана НВ в Національному антикорупційному бюро (НАБУ), яке зараз розслідує цю енергетичну схему.

Схема з одними відомими

Дистриб'ютори електроенергії завжди цікавили великий бізнес, оскільки обленерго – природні монополії в своїх регіонах.

Частки в подібних компаніях охоче купували мільярдери Рінат Ахметов та Ігор Коломойський, а також мільйонер Костянтин Григоришин і брати Суркіси.

Ринок влаштований досить просто: генератори електроенергії продають її держкомпанії Енергоринок, яка потім перепродає її обленерго, а ті в свою чергу – кінцевим споживачам.

У 2014 році на "простому" ринку з'явилася компанія Енергомережа на чолі з Дмитром Крючковим, колишнім народним депутатом від блоку Юлії Тимошенко, у Верховній раді він засідав у комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу.

Енергомережа зробила ставку на два обленерго, в яких мажоритарними частками володіє держава: Запоріжжяобленерго (у держави – 60%) і Черкасиобленерго (71%, за даними Верховного суду).

Споживачі – йдеться про промислових гігантів – заборгували обом підприємствам серйозні суми. І структура Крючкова заявила, що зможе змусити боржників платити.

"Коли діють колектори, вони скуповують борги з дисконтом, – розповідає НВ джерело в НАБУ, який знайомий з ходом розслідування діяльності Крючкова і Ко. – А Енергомережа, навпаки, сказала, що поверне обленерго всі борги і ще щось доплатить".

Обидва обленерго із задоволенням відгукнулися на щедру пропозицію, передавши Енергомережі право вимагати недоотримані гроші.

І тут компанія Крючкова, як показують документи НАБУ, провернула хитру схему.

Згідно із законом всі гроші за поставлену електроенергію надходять на спецрахунок обленерго в Ощадбанку. Вільно розпоряджатися коштами не можна, можна лише розрахуватися з Енергоринком. Передбачений же тарифом залишок – затверджений Нацкомісією з регулювання енергоринку (НКРЕКУ) маржу – держава дозволяє витрачати на зарплати співробітників і ремонт мереж.

Насправді ж гроші боржників пішли прямо на рахунки Енергомережі, назавжди пропавши для обленерго.

У НАБУ впевнені: подібне стало можливим тому, що керівники Запоріжжяобленерго і Черкасиобленерго змовилися з Енергомережею, яку насправді контролюють брати Суркіси.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Вони ж, за даними онлайн-видання Економічна правда, є і найбільшими міноритарними бенефіціарами Запоріжжяобленерго: через кіпрську фірму Lex Perfecta Limited володіють 26% компанії.

За документами НАБУ, через змову держава втратила близько 679 млн грн.

Отримали і розписалися

Найбільшим боржником Запоріжжяобленерго був Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК), частиною якого разом з державою володіє нині затриманий в Австрії за запитом ФБР Дмитро Фірташ. Він же довгий час був ключовим спонсором ФК Динамо.

Структура Крючкова запропонувала комбінату економ-варіант – повернути частину боргу: 160,7 млн ​​грн замість повної виплати 308,2 млн грн. ЗТМК погодився.

Аналогічний сценарій Енергомережа використовувала в роботі з компанією Дніпроспецсталь. Правда, дисконт був істотно меншим: з боргу в 38 млн грн Енергомережа отримала 36 млн грн.

Гроші як ЗТМК, так і Дніпроспецсталі пройшли повз Запоріжжяобленерго.

"Ми бачили частину цих процесів в обленерго. І навіть хотіли ввести туди тимчасову адміністрацію, – говорить Андрій Герус, експерт з енергетики, який в 2015-му був членом НКРЕКУ. – Але керівництво комісії цю ідею не підтримало".

Комісію на той момент очолював Сергій Вовк, призначений на цю посаду з подачі глави держави Петра Порошенка.

Далі – більше: в 2015-2016 роках Енергомережа отримала право вимагати борг з Запорізького заводу феросплавів (ЗЗФ), що належить Коломойському. Компанія придбала з нього 164,9 млн грн і ні копійки не віддала обленерго.

У цей момент про дивні операції з боргами стали писати деякі ЗМІ. І Енергомережа підкоригувала схему. За даними представників НАБУ, фірма стала заробляти на так званій реактивній електроенергії. Вона утворюється в ході поставки ресурсу промисловим споживачам, і за неї теж потрібно платити.

ЗЗФ вніс аванс на суму 378,5 млн грн за реактивну електроенергію на звичайний рахунок Запоріжжяобленерго. Коли ж дистриб'ютор зажадав розплатитися за стандартну електроенергію, на заводі відповіли: ми ж вам переплатили за реактивну, візьміть гроші звідти. Так і борг був погашений, і гроші пройшли повз спецрахунки.

Аналогічні схеми Крючков і Ко використовували в роботі з боргами Черкасиобленерго.

У цій компанії у Суркісів частки немає, але був "дружній" менеджемент. "Потрібні" призначення вони, за даними джерела в НАБУ, пролобіювали через Фонд держмайна – у того 46% акцій обленерго.

Останньою на той момент керувала Світлана Кузьмінська, яка раніше працювала комерційним директором самої Енергомережі. А членом правління Черкасиобленерго був ще один колишній представник тієї ж Енергомережі – Олексій Беспалов.

"Випадково [подібні] діячі на державних обленерго не народжуються", – говорить з цього приводу Вікторія Войціцький, народний депутат фракції Самопоміч і секретар комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу.

У роботі з Черкасиобленерго фірма Крючкова відразу за вісьмома договорами отримала з боржника – компанії Азот все того ж Фірташа – 274 млн грн, попутно "пробачивши" підприємству 41 млн грн.

Традиційно для цієї історії Черкасиобленерго залишилися ні з чим.

НВ намагався взяти коментар у одного з потерпілих (поряд з державою) від описаних схем – мільйонера Григоришина. Той має міноритарні пакети акцій в обох обленерго. Але до здачі номера в друк бізнесмен не встиг відповісти редакції.

Гроші на рахунках самої Енергомережі теж не затримувалися. Дані НАБУ показують: компанія перевела 3 млн грн на рахунок Григорія Суркіса в якості фінансової допомоги. А протягом січня-травня 2015 го ще й переправила 49 млн грн фірмам Київський центр фондових послуг, Фондовий форекс і Елара Груп – з рахунками в КЛАСИКБАНК. У НАБУ впевнені: всі ці структури фіктивні.

Елара Груп відзначилася особливо: вона, як показують документи НАБУ, перерахувала 193 млн грн, отримані з різних джерел, на рахунок фізичної особи – якоїсь Наталії Кришталь. А та згодом перенаправила цей "фінансовий струмочок" на рахунок Ігоря Суркіса.

Депутат Войціцький уточнює, що зловживання торкнулися обленерго зі значним держпакетом. "Ними керує Фонд держмайна, над якими є президент і [правляча] коаліція, – вважає вона. – Вони і допустили ситуацію в обленерго, в результаті якої Крючков їх пограбував".

Сам Крючков втік з країни: спочатку в Росію, а потім до Німеччини. Там його затримали: зараз німецький суд слухає запит НАБУ про екстрадицію цього персонажа.

Менеджемент в обох вищезгаданих обленерго з початком розслідувань НАБУ змінився.

Ні Григорій, ні Ігор Суркіси не відповіли на прохання НВ прокоментувати інформацію, викладену в цьому матеріалі.

Читайте повний текст статті в свіжому номері журналу Новое Время – №24 від 27 червня 2018 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X