Олег Бахматюк запропонував НБУ повернути свій борг. Що це означає і до чого призведе

3 квітня 2018, 14:06

Бахматюк звернувся до НБУ з проханням реструктуризувати борги своїх банків.

Минулого тижня колишній власник банків ВіЕйБі і Фінансова ініціатива підприємець Олег Бахматюк заявив, що пропонує повернути борги своїх банків державі. Підприємець сподівається, що в процесі реструктуризації можливе списання частини боргу. Бахматюк зазначив, що вже звернувся з офіційною пропозицією до Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і має намір звернутися до Кабміну. НВ Бізнес розбирався, що сталося.

Відео дня

З чого все почалося?

Історія з банками ВіЕйБі і Фінансова ініціатива триває вже не перший рік. До банкрутства банки кредитували переважно компанії Олега Бахматюка і його партнерів. У заставу під ці кредити було оформлено майно компанії підприємця.

У 2015 році НБУ ліквідував одну з найбільших фінансових установ в країні - ВіЕйБі Банк. А в червні 2015 року НБУ визнав неплатоспроможним ще один банк, що належав бізнесменові, Фінансова ініціатива. Можливо, і цей банк був би ліквідований, якби Господарський суд Києва в жовтні 2015 року не заборонив його ліквідацію. Незадоволеним таким рішенням залишився Фонд гарантування вкладів, який заявляв про те, що через судову заборону не може ліквідувати банк і почати виплати вкладникам.

Банкрутство двох банків, що належали Олегу Бахматюку, призвело до арешту його особистого майна, який втім пізніше був знятий. Зокрема, в судді заявили, що Нацбанк не обґрунтував і не навів обставин, за яких суд може зробити висновок, що існує реальна загроза невиконання чи ускладнення виконання можливого рішення суду про задоволення позову.

У грудні 2016 року НБУ ініціював кримінальне провадження проти посадових осіб ВіЕйБі Банку. Однак, в січні цього року воно було закрите. Слідчі Нацполіціі не знайшли доказів, що бізнесмен вивів гроші, надані Нацбанком для порятунку його фінустанови від банкрутства. У чому його звинувачувала Гонтарева.

У квітні 2017 року НБУ програв Бахматюку в суперечці про ліквідацію Фінансової ініціативи.

Ціна питання

Але виграшами в судах історія не закінчилася. Навпаки ситуація переросла в повномасштабну війну з НБУ, який подав до суду п'ять позовів проти Бахматюка про стягнення заборгованості за персональним договором поручительств за зобов'язаннями на загальну суму 10,9 млрд грн. Пізніше екс-голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що підприємець нібито винен за два свої банки 37,9 млрд грн. У 2018 році Гонтарева напередодні свого звільнення знову виступила з різкими випадами проти Олега Бахматюка.

У свою чергу, бізнесмен заявив про борг у 19 млрд грн перед Фондом гарантування і Нацбанком і висловив готовність погасити борг протягом 10 років. Він запропонував найняти незалежну аудиторську фірму з великої четвірки яка б точно назвала суму боргу і визначилася б з тим, як його погашати. У самому Нацбанку стверджують, що пропозицію Олега Бахматюка поки що не отримали.

Конфлікт інтересів

Війна між НБУ і Бахматюком триває вже кілька років, але досі ситуація ніяк не розв'язується.

Ймовірно, тому, що конфлікт між Гонтаревою і Бахматюком, на думку останнього, носить особистий характер. Втім, після зміни голови НБУ у бізнесмена з'явився шанс відновити відносини. "За часів Валерії Гонтаревої два роки пройшли безрезультатно. Будемо йти до нового голови і домовлятися", - заявляв він.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Екс-власник банків сподівається на компроміс і готовий виплатити свій борг протягом 10 років. При цьому він відзначає, що НБУ отримає більш високий рівень повернення боргу, ніж якщо продасть майно, що залишилося від банків.

Бахматюк заявив, що має намір залучити іноземних консультантів для реструктуризації боргів обох банків, однак заявляє про перешкоди з боку зацікавлених осіб. "Як тільки ми вийшли з цією ініціативою, відразу з'явилися інші альтернативні думки, які говорили: він взяв у гривні, коли курс долара був вісім, а намагається віддати коли він 25. Але ніхто не говорить, що такі компанії, як наша, першими найбільше постраждали від інфляції ", - підкреслює він.

У ФГВФО підтримують ідею реструктуризації боргів, оскільки розраховують, що такий досвід вдасться перенести на інші виведені з ринку банки. Втім, новий голова НБУ Смолій поки що не поспішає з вчиняти якісь дії. Ситуація все ще залишається невизначеною.

Показати ще новини
Радіо NV
X