Ігри навколо ОПЗ. За скільки держава продасть найбільший завод України

13 вересня 2016, 20:30
Фонд держмайна знизить у 3,5 рази стартову ціну, за якою відправиться на приватизацію у жовтні поточного року Одеський припортовий завод

Стартова ціна, за якою мають виставити на аукціон Одеський припортовий завод (ОПЗ, м. Южне, Одеська обл.) має бути знижена із $500 млн до $150 млн, повідомив НВ Бізнес голова Фонду державного майна України (ФДМУ) Ігор Білоус.

Відео дня

З урахуванням того, що вартість акціонерного капіталу ОПЗ оцінюється в $260 млн, то стартова ціна, на його думку, має бути нижчою за цю суму, інакше інвестори знову не пристануть на пропозицію. «[Суттєво знизити стартову ціну потрібно] для того, щоб ми відбили будь-які сумніви у потенційних інвесторів, чи брати участь у цьому аукціоні. Чим більше ми будемо мати цих товаришів, тим більшу ми будемо мати динаміку [тим більше зросте кінцева ціна, за якою продадуть ОПЗ]», – каже Білоус.

Плюс, на його думку, при встановленні початкової вартості активу варто зважати на те, що в останні півроку суттєво змінилися кон’юнктура цін на зовнішніх ринках, що робить діяльність ОПЗ ще більш збитковою. Сьогодні собівартість виробленої продукції – аміачної селітри та карбаміда, які аграрії використовують як міндобрива – є вищою, ніж ціна, за якою її реалізовують наразі.

Розмір боргу заводу станом на 1 вересня поточного року вже виріс до $283 млн, каже Білоус. Левова частка – це борг перед компанією бізнесмена Дмитра Фірташа Ostchem Holding/Group DF: $193 млн складає основний борг та ще близько $58 млн штрафних санкцій, які має виплатити ОПЗ у відповідності до рішення арбітражного суду в Стокгольмі. Ще $32 млн – поточна заборгованість перед НАК Нафтогаз України, Укртрансгаз, Укргазбанк і т.д.

Поточна спроба приватизації 99,6% акцій заводу ОПЗ вже не перша у 2016 році. Попередній конкурс не відбувся, оскільки станом на 18 липня, в останній день прийому заявок, потенційні покупці не подали жодного документа.

За інформацією, яку тоді розповсюдила прес-служба ФДМУ, однією із причин відмови інвесторів приймати участь в аукціоні минулого разу була зависока стартова ціна у розмірі близько $527 млн.

Якщо ж на якомусь із етапів приватизація ОПЗ буде зірвана, то на завод чекає банкротство, упевнений Білоус, адже у держави нема коштів на реорганізацію виробничих процесів підприємства.

Так, ще місяць тому завод припинив свою діяльність. Аварійна зупинка ОПЗ сталася через відключення газу. Окрім того завод не має обігових коштів для відновлення безперервної діяльності. За його інформацією, щоб запустити завод в нормальному економічному режимі, потрібно близько $100 млн.

Проблему газопостачання вже вдалося залагодити із Нафтогазом – з 1 жовтня ОПЗ включений до постанови щодо постачання газу за спецобов’язком, тобто із відстрочкою платежу. Із відновленням продажів продукції це дозволить поступово погасити поточні борги, проте не вирішить питання погашення зобов'язань перед Нафтогазом та Ostchem.

А от із оборотними засобами все складніше. Ні комерційні, ні навіть державні банки не погоджуються давати кредит. «Всі банки відповіли негативно під запит надати кредит. Якби ми мали можливість залучати під 10% [по такій не ринковій ціні банки кредити не дають], але під 22% річних обігові кошти не можуть бути, бо цей завод стільки не заробляє» – каже Білоус. У першому півріччі 2016 року ОПЗ отримав збиток ₴243,94 млн.

Альтернативою кредиту могло б бути залучення коштів під облігації, вважає Білоус. Проте, цьому завадить як держава через бюрократичні процеси. Та й сам ринок навряд вважатиме облігації потенційного банкрота привабливими. За словами Сергія Фурси, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital, сьогодні узагалі на корпоративні облігації накладене табу. Тож цінні папери ОПЗ можуть купити хіба що державні банки, якщо на те буде воля Кабміну.

За оцінками опитаних експертів, чим нижчою буде ціна на ОПЗ, тим більшими будуть шанси залучити суттєву кількість інвесторів, і продати завод. Низька стартова ціна може бути загрозою на аукціоні, якщо до його проведення держава побудує процес приватизації так, аби забезпечити зацікавленість інвесторів, а отже і високу конкуренцію.

«Якщо в ході приватизації не буде забезпечено принцип конкурентності, або інвесторів відлякають, наприклад, політичні фактори, то завод буде продано за вартістю, близькою до стартової», – каже Андрій Герус, у минулому член Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг та екс-очільник інвесткомпанії Concorde Capital.

За словами Фурси, самі інвестори готові викласти за актив $200-300 млн. Ще близько $100-150 млн нові власники мають направити на модернізацію інфраструктури та виробничих процесів.

Проте їх можуть зупинити, наприклад, розслідування, яке веде по відношенню до ОПЗ Антимонопольний комітет, а також не чітко обґрунтовані зобов’язання заводу по екологічних проектах, каже Герус.

«Окрім того, ще є закон, який каже, що компанії не можуть брати участь в аукціоні, якщо серед кінцевих власників західної компанії із долею в 0,001% є росіянин. Це теж треба із розумом робити, наприклад, прописати «що з долею в 30%», інакше це може нівелювати увесь процес приватизації», – впевнений Герус.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X