Обережно, двері відчиняються. Що означатиме зняття санкцій з Ірану, в тому числі - для України

13 серпня 2015, 18:24
Після довгих років санкцій двері для співпраці з Іраном починають потроху відкриватися. І яким би маловпливовим не здавалося зараз міжнародне право і така міра відповідальності, як накладення санкцій, практика показує, що цей механізм все-таки є досить ефективним

Переговори щодо ядерної програми Ірану тривали понад 10 років. За цей час світове співтовариство вводило кілька пакетів санкцій, що значно вплинуло на економічне становище Ірану. І ось, нарешті, 14 липня 2015 року історична подія відбулася. Іран та шість світових держав, серед яких США, Великобританія, Китай, Франція, Німеччина і Росія прийшли до згоди щодо ядерної програми Ірану у Відні. А вже 20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила резолюцію, яка закріпила зазначену угоду. Тому саме час говорити про поступове скасування цих санкцій і вихід Ірану на міжнародний ринок. Якщо коротко, то зазначена резолюція передбачає скасування санкцій в обмін на обмеження ядерної програми Ірану. Що ж криється за цією угодою, якщо поглянути глибше?

Відео дня

Зобов'язання Ірану

Угода передбачає, що Іран повинен виконати певний перелік зобов'язань, перш ніж санкції будуть зняті, а саме:

  1. Скоротити кількість центрифуг, придатних для збагачення урану на дві третини.
  2. Рівень збагачення урану не може перевищувати 3,67%. Термін дії цієї заборони становить 15 років, протягом яких Іран не зобов'язаний будувати нові заводи для збагачення урану. Крім того, протягом даного періоду Іран повинен зменшити кількість запасів низькозбагаченого урану до 300 кг.
  3. Перетворити установку зі збагачення ядерного палива в Фордо на ядерний, фізичний і технологічний дослідний центр для виробництва стабільних ізотопів виключно для мирних і промислових цілей. Крім того, Іран зобов'язався обмежити кількість центрифуг там.
  4. Іран також зобов'язався підтримувати збагачення урану в Нетензе на рівні не більше 3,67% протягом 15 років. Протягом цього ж терміну Іран буде розміщувати газові центрифуги або іншу інфраструктуру, придатну для збагачення урану, НДДКР або збагачення стабільних (нерадіоактивних) ізотопів виключно в тих місцях і для такої роботи, які зазначені в угоді.
  5. Іран зобов'язався модернізувати і перепроектувати свій реактор на важкій воді в Араку так, щоб він не зміг виготовляти небезпечний плутоній. Таким чином, використовувати його можна лише з метою проведення мирних ядерних досліджень.
  6. Іран зобов'язаний надавати допуск фахівцям МАГАТЕ, а також спільної комісії на всі об'єкти для здійснення перевірки виконання Іраном своїх зобов'язань.

Поетапне зняття санкцій

Не варто очікувати, що санкції з Ірану будуть зняті миттєво, адже цей процес може затягнутися на кілька місяців, а то й років і буде залежати, в першу чергу, від виконання Іраном своїх зобов'язань щодо обмеження потужностей зі збагачення урану, переобладнання заводу в Фордо і так далі. Так, в угоді зазначено, що санкції ЄС і США будуть зняті одночасно з підтвердженим МАГАТЕ виконання Іраном всіх узгоджених заходів, що належать до ядерної програми.

Виникає питання, коли, власне, МАГАТЕ зможе підтвердити, що Іран виконав всі необхідні заходи? На жаль, текст угоди не містить конкретних дат, однак його аналіз може надати нам певні орієнтири. Так, тільки через 90 днів після схвалення резолюції радою безпеки ООН вона набуде чинності (якщо сторони не погодять більш ранню дату), і учасники розпочнуть підготовку до виконання своїх зобов'язань. Таким чином, якщо не буде прискорення процесу, це станеться восени, а саме 18 жовтня 2015 року. Після цього настає етап виконання, що також займе кілька місяців. Зрештою МАГАТЕ має підтвердити виконання Іраном своїх зобов'язань щодо скорочення ядерної програми, і саме тоді будуть зняті санкції, накладені США і ЄС. Прогнозується, що окремі санкції можуть бути зняті вже в першому кварталі 2016 року, однак варто розуміти, що у разі виявлення будь-яких порушень з боку Ірану санкції будуть відновлені. До того ж далеко не всі санкції будуть зняті відразу, а тільки їх частина.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Крім того, не варто забувати, що Конгрес США повинен підтвердити угоду щодо ядерної програми Ірану, а кількість незадоволених там неухильно зростає. Адже багато хто вважає, що Іран використовує цю угоду «собі на руку» – для досягнення особистих цілей.

Наслідки для України

Схвалення угоди з Іраном впливає як на міжнародну ситуацію в цілому, так і на розвиток відносин з окремими країнами. Так, що стосується України, то, безумовно, наслідки такої операції будуть дуже помітні.

По-перше, ціна на нафту. Очікується, що у зв'язку з відміною санкцій ціна на нафту істотно знизиться (хоч вона і так впала за останній рік орієнтовно в два рази), адже Іран знову вийде на міжнародний нафтовий ринок. Так, після запровадження санкцій експорт нафти з Ірану скоротився більш ніж у два рази і, в основному, відбувався до держав Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Потенційний же вихід іранської нафти на світовий ринок, безумовно, вплине на ціну, адже запаси нафти в Ірані оцінюються як четверті за величиною в світі. Крім того, світові виробники вже висловлюють свою зацікавленість у розробці іранських резервів.

По-друге, зростання товарообігу між Україною та Іраном. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у 2014 році Україна експортувала в Іран продукції на загальну суму $ 703,4 млн. Основною сферою співробітництва залишається агропромисловий сектор, зокрема, насіння соняшника, зернові та соняшникова олія. Очікується, що зняття санкцій істотно пожвавить товарообіг між двома державами, зокрема експорт сільськогосподарської продукції. Так, за даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, за підсумками першого півріччя 2015 року Україна експортувала в Іран сільськогосподарської продукції на загальну суму $ 350 млн.

По-третє, перспективною сферою є машинобудівна промисловість. До введення санкцій Україна та Іран також активно співпрацювали у сфері авіабудування і в інших високотехнологічних галузях. Тому розвиток відносин у цьому напрямку може бути досить прибутковим.

Ольга Осипчук – юрист АО IMG Partners, спеціаліст з європейского права та міжнародної торгівлі

Показати ще новини
Радіо NV
X