Нова трирічна боргова політика вплине на курс гривні - експерти

16 червня 2017, 09:00
Кабінет Міністрів схвалив проект бюджетної резолюції на 2018-2020 роки

Про це на прес-конференції 15 червня повідомив Міністр фінансів України Олександр Данилюк.

"Ми вперше запроваджуємо середньострокове бюджетне планування, і його ключовим елементом стане Бюджетна резолюція на середньостроковий період. Ця бюджетна резолюція кардинально відрізняється від тих, що були ухвалені у попередні роки. Це стратегічний документ, який визначає спрямування державних фінансів на пріоритетні реформи" — зазначив міністр.

Відео дня

Показники основних напрямів бюджетної політики, за його словами, базуються на сценарії макропрогнозу, що був схвалений Урядом у кінці травня. Для прикладу міністр навів, що сукупне зростання ВВП за три роки збільшується на більш ніж 11%. Також прогнозується зменшення інфляції з 9,1% до 5%, зниження рівня державного боргу з 66,8% до 55% в 2020 році, а також зменшення дефіциту державного бюджету з 3% ВВП в 2017 до 2 % ВВП в 2020”.

НВ Бізнес публікує реакцію провідних експертів щодо рішення Міністерства фінансів. Як нова бюджетна та боргова політика позначиться на економічних перспективах України.

Тарас Козак, президент інвестиційної групи УНІВЕР

"Кабінет Міністрів ухвалив проект бюджетної резолюції на 2018-2020 роки". Скупа канцелярська фраза. Але її вплив на економіку України та на курс гривні складно переоцінити. З наступного року в Україні не відбуватиметься звичне регулярне падіння курсу гривні під Новий рік. Причина таких падінь - вкидання в економіку двох-, а то й трьохмісячних видатків державного бюджету за кілька грудневих днів.

Планування і виконання бюджету на 1 рік, як це завжди було в Україні, створювало ажіотаж під кінець кожного календарного року. Вирішувалась доля десятків мільярдів бюджетних гривень. Якщо не використати ці кошти до кінця року - гроші ставали недоступними. Переходили на наступний рік, часто знову на грудень.

А ті десятки і десятки мільярдів, що вдавалося "освоїти" і "вирвати" з Казначейства (уявіть собі розміри хабарів та відкатів за вчасне погодження документів чиновниками), через сотні і тисячі різних бізнесових компаній за короткий час перетворювалися на долари. Звісно, гігантський попит на інвалюту знецінював гривню. І так щороку, під Новий рік.

Перехід на трирічне планування і виконання бюджету суттєво згладжує такі новорічні піки. Крім того, трирічний бюджет має ще низку переваг. Про них - іншим разом.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

Поява трирічної бюджетної резолюції була таким простим і зрозумілим плюсом, що було важко знайти там Зраду точно так само, як в зоні вільної торгівлі з Канадою. Це десь далеко і багато з ним не наторгуєш, але маленький плюс - це більше нуля, і це точно не мінус.

Так і бюджетна резолюція на три роки. Це просто добре. І дуже добре для пари сотень людей в країні, які там щось зрозуміють. І просто добре для економіки, яка отримує передбачуваність. Але шукає Зраду для перепон на шляху пошуку свого священного Грааля.

Одним не сподобалося, що міністр фінансів каже про те, що борг погашатиметься за рахунок другого боргу. Тобто мова йде про рефінансування. У всьому світі так роблять, до речі, а для України НЕ підходить.

Україна, вони кажуть, повинна гасити зовнішній борг за рахунок прямих інвестицій. Коментарі, ніхто не сперечається, прямі інвестиції потрібні. Але ось механізм переходу прямих інвестицій у виплати зовнішнього боргу дуже хотілося б побачити. І так інвестиції дають зростання ВВП. Який, у свою чергу, призводить до того, що ВВП зростає швидше боргу. І це, в свою чергу, знижує боргове навантаження. Але от саме по собі воно точно не допоможе вирішити проблему погашення $14 млрд в найближчі 3 роки.

Інші прочитали бюджетну резолюцію і раптом виявили, що валютний курс буде змінюватися. І зробили висновок, що держава у нас не в змозі гарантувати стабільність курсу. Де вони були останні пару років, коли НБУ спочатку задекларував, а потім поступово впроваджував плаваючий курс, сказати важко.

Так, курс гривні не буде стабільним. Це аксіома. І саме тому він більше не буде падати в 2 або в 3 рази за пару днів або тижнів. Як це було раніше, коли в різного роду бюджетні резолюціях держава гарантувала суперстабільний курс. А деякі провідні економісти країни, натхнені лідером економічної думки Арбузовим, навіть пропонували закріпити в законі «курс гривні по 8». І саме тому щорічні зміни курсу в межах 10% набагато корисніші, ніж стабільність стислої пружини.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X