Нова хвиля. Які перспективи у молодої fashion-індустрії України

30 серпня 2018, 20:00

Українські дизайнери сміливо заповнюють ринок.

Український ринок одягу та взуття нарешті вийшов зі стану рецесії і активно росте на 15-20% на рік, свідчать дані Української торговельної гільдії. Слідом за цим на 2-3% щорічно збільшується і частка молодих українських брендів.

Відео дня

Будує українську fashion-індустрію сучасна молодь, що має прогресивні навички і знання, і підприємницький потенціал. Представники нової хвилі дизайну вже отримують кращу освіту, вчаться створювати модний одяг, і що не менш важливо – просувати бренд, який повинен бути комерційно успішним.

Однак, мати професійну освіту мало. Як розповідає українська модель Алла Костромічова, ще потрібно створити колекцію, зняти "лукбук" і презентувати на показі.

"Причому колекція повинна бути повноцінна. Це не повинні бути відірвані елементи одягу або щось на кшталт ательє. Це повинна бути колекція, яка в тренді", – додає вона.

Також створюючи колекцію, дизайнер повинен увійти в контакт з тим, кому хоче її запропонувати. На думку Джованні Оттонелло, креативного директора італійського IstitutoEuropeo di Design (IED), споживачеві потрібно розповісти, чому він повинен витрачати гроші саме на ваш одяг.

"Важливо показати споживачеві ваш світ, вашу особистість. Історія – ось що головне. Розкажіть про себе, покажіть свою ідентичність, хто ви є насправді і навіщо витрачати гроші саме на ваш одяг. Це – мета на майбутнє. Повинен бути баланс між маркетингом, продуктом і вашою історією", – говорить Оттонелло.

Час технологій теж допомагає дизайнерам. Тепер запустити власний бренд допоможе практика і вміння вести бізнес в соціальних мережах.

"Якщо добре працюєш, маєш Instagram, хороший сайт, деякі компанії можуть зацікавитися вами, вони також можуть підтримати вас, якщо побачать певний потенціал", – переконаний переможець Sci-Fi Safari 2018 – Czech young best fashiontalent Ян Чорний.

"Засвітитися" в модній індустрії можна і на майданчиках молодих дизайнерів. Справа в тому, що всі скаути й агентства, які займаються дизайнерами, зацікавлені в пошуку нових облич, підкреслює Костромічова: "Укладаючи контракти, так само як в модельному випадку, в подальшому, коли вони продають колекції, вони отримують комісію".

Або на стажуваннях, додає переможниця Harper's Bazaar FashionForward 2017 Ukraine Єлизавета Волосовська. "Ми стикаємося з тим, що закінчуємо університет і не знаємо, куди йти нам далі. Тому стажування в цьому плані можуть дуже допомогти. Можна вивчити зсередини свою справу і потім приступити до свого бренду", – вважає дизайнер.

Розвиток марки потребуює також інвестицій, які можна знайти на міжнародних змаганнях або виграти грант.

"Існує багато способів знайти фінансування. Якщо виграєте змагання, отримуєте грошовий приз – це дуже гарний початок. Дизайн звичайно важливий, але, якщо хочете досягти комерційного успіху, ви повинні мати високі стандарти якості", – розповідає скаут LVMH Prize Ю масу.

Призовий фонд на таких подіях – від $10 тис. Для старту це досить пристойна сума, однак все ще залежить і від того, як ви почнете бізнес і з яким розмахом, каже переможець Fashion AwardMados Infekcija 2017 Домантас Смайзіс, і додає, що в Копенгагені, наприклад, буде достатньо €10 тис. для бренду меншого масштабу.

"Це ніби не дуже багато, але це те, що можна використовувати для старту, для побудови своєї марки, почати малий бізнес і подивитися, як він працює", – вважає Смайзіс.

Також є чудова можливість виграти конкурси молодих дизайнерів LVMH Prize, H&M Design Award і грошові призи, зазначає дизайнер.

Втім, конкурси молодих талантів – старт не тільки для дебютантів. Це справжня знахідка для бізнесменів, які планують вкладати гроші в індустрію моди.

"Ніде ви не знайдете людини більш професійно гарантованої, як на конкурсах. Адже неупереджене журі завжди дасть найкращу рекомендацію, обравши найкращого. Мені здається, що це дуже хороший знак, якщо людина перемагала, якщо в її портфоліо є перемоги в конкурсах, особливо в міжнародних", – переконана засновник і голова оргкомітету Ukrainian FashionWeek Ірина Данилевська.

Так, наприклад, європейська програма Креативна Європа, яка розвиває нові бізнес-моделі в сфері культурних, креативних індустрій, має близько 20 тис. експертів з різних країн.

"Вони обирають проект, в який Європейський Союз інвестує від € 200 тис. до 2 млн. Відповідно, якщо ти в нього інвестуєш, про тебе теж треба знати, ти йдеш за брендом. Це великий плюс", – розповідає керівник Національного бюро Креативна Європа в Україна Юлія Федів.

Зараз креативна економіка набирає обертів, адже мода – одна з перспективних галузей. Молоді українські дизайнери представлені в найкращих світових online-магазинах, деякі представляють колекції на головних сезонах моди. Тому, мода – це не тільки про одяг. Це про велику синергію моди і бізнесу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X