Не тільки роботи: як автоматизація змінить світову економіку і що зміниться в Україні

24 листопада 2017, 21:00
Цього тижня Україна відзначає річницю дійсно історичної події – Революції гідності

За чотири роки, що минули відтоді, країна змінилася до невпізнаваності, за цей час проведено більше реформ і змін, ніж за минуле десятиліття.

Але життя не стоїть на місці, і нам належить здійснити ще більше змін, причому пов'язаних тепер не так з внутрішньою ситуацією в країні, як із розвитком світової економіки.

Відео дня

За найближчі 20 років нові технології суттєво знизять потребу в людській праці. Протягом наступних 20 років у США кожне друге робоче місце буде автоматизованим – 47% працівників замінять машини, в тому ж Китаї цей показник досягне 77% (дані Оксфордського університету). Водночас зростатиме роль міст і приватних корпорацій, а держави і країни відіграватимуть дедалі меншу роль. Кордони будуть стиратися, а нації змішуватися.

На що ж чекати Україні у зв'язку із цим

Сьогодні ми всі чули про штучний інтелект, про роботизацію. Вже сьогодні є прогнози, що говорять про те, що приблизно 40% людей можуть залишитися без роботи. Це стосується більшою мірою сервісів. Розвиток технологій надзвичайно швидкий. За останні 30-40 років ми зробили крок на кілька століть вперед – це більше ніж те, що ми зробили за попередні кілька століть.

Заможна сьогодні Європа має достатньо ресурсів для автоматизації та роботизації усіх виробництв та використовування штучного інтелекту, нейронних мереж у сервісах. Тобто продукцію будуть виробляти роботи. "Уявіть собі, що половина нашого міста буде без роботи? Важко уявити, як зміниться кримінальна ситуація у нашому місті, це якщо говорити лише про Україну", – запитує Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього.

Але чи дійсно автоматизація і роботизація такі вже шкідливі та призведуть до того, що більшість українців втратять роботу?

Учасники ринку і експерти спростовують ці твердження. "Автоматизація – це навпаки створення нових робочих місць. Адже цю сферу необхідно обслуговувати. Для автоматизації необхідні фахівці у сфері розробки. В галузі автоматизації великий дефіцит висококваліфікованих фахівців не тільки в Україні, а й в усьому світі", – говорить Олександр Прищепа, заступник генерального директора С-Інжиніринг.

Якщо говорити про ринок праці, то він став не лише українським, він став більш інтернаціональним. "Якщо виявиться, що у нас піде така масова роботизація і автоматизація, ті люди, яким не вистачить роботи тут, матимуть роботу за кордоном. Мені здається, хвилюватися через те, що нас усіх звільнять, ми не встигнемо", – каже Тетяна Пашкіна, HR-експерт сайту з пошуку можливостей rabota.ua.

Автоматизація вже давно впроваджується в економіці, і на сьогодні більшість кваліфікованих фахівців працюють у сфері розробки та впровадження автоматичних систем.

Загалом, необхідний людський фактор. Тому що всі процеси необхідно обслуговувати. Їх не тільки необхідно обслуговувати, але також необхідно їх розробляти, впроваджувати, експлуатувати. Для цього з'являється більше нових робочих місць.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Інші тенденції

Ще одна можлива тенденція – розквіт міст і корпорацій і падіння ролі країн.

Все буде йти від децентралізації влади до міст. Тобто будуть великі міста, які будуть замінювати державний лад. "І другий можливий сценарій розвитку – це коли корпорації будуть створювати вже свої частини міст, де у них будуть свої правила і так далі", – вважає Ігор Овчаренко, регіональний директор Seedstars World.

Важливо розуміти, що великі корпорації мають більшу капіталізацію, ніж деякі країни. Наприклад, п'ять найбільших американських корпорацій мають капіталізацію більшу, ніж $4 трлн. "Це більше, ніж ВВП найбільших європейських держав. Це дуже впливова сила. На банківських рахунках вони вже мають сьогодні грошей більше, ніж $800 млрд", – говорить Амелін.

Тому, звісно, роль великих міст буде зростати. "Великі корпорації є піонерами в розробці нових технологій і власниками цих технологій. Тому їхня роль теж буде зростати", – впевнений Іван Компан, викладач Единбурзької бізнес-школи.

Що робити

Овчаренко радить інвестувати в освіту і самостійно розвиватися. Користуватися послугами онлайн-курсів, які можуть допомогти отримати освіту в сфері ІТ, математики, космосу і так далі.

Треба намагатися створювати якісь компанії, намагатися наслідувати приклади інших рольових моделей, йти працювати в компанії до візіонерів. "Треба ворушитися, потрібно бути активними", – посміхається Овчаренко.

Показати ще новини
Радіо NV
X