Відмучився: жадібність і особисті інтереси погубили ще один відомий український банк

12 січня 2017, 10:59
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
На виплати вкладникам  Платинум банку направлять 4,8 млрд грн із Фонду гарантування вкладів – рекордну суму за останні півтора року

Сьогодні, 11 січня, увійшла тимчасова адміністрація до одного із найбільших роздрібних банків з українським капіталом. Як повідомив Національний банк на офіційному сайті, правління НБУ прийняло рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних через нездатність акціонерів банку докапіталізувати його.

Відео дня

Відповідно до вимог НБУ, усі банки другої двадцятки за розміром активів повинні були забезпечити позитивне значення регулятивного капіталу до 1 січня 2017 року. 29 грудня прес-служба Платинума повідомила про докапіталізацію на 120 млн грн. «Однак, станом на 01 січня 2017 року банк не досяг позитивного значення капіталу», – зазначає у своєму повідомленні регулятор.

За результатами роботи у січні-вересні 2016 року Платинум зафіксував -162,5 млн грн власного капіталу через те, що направив кошти на формування резервів під проблемні кредитні операції. Станом на 1 жовтня кредитний портфель банку складав 6 млрд грн, а розмір не працюючих кредитів – 769 млн грн (11% портфелю). При цьому, майже 45% виданих банком позик були кредитами пов'язаним із акціонерами компаніям.

Зав'язка по-українськи

До 2013 року банк був у власності іноземних інвесторів. Викупив його, за розмовами у кулуарах, одеський бізнесмен Борис Кауфман, який до 2016 року заперечував який-небудь зв’язок із фінустановою.

У серпні 2016 року Кауфман подав до Національного банку пакет документів для начебто купівлі більше 75% акцій банку через підконтрольні йому компанії. Але НБУ так і не погодив Кауфману придбання акцій через відсутність дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію.

«Станом на 10 січня 2017 року фізичними особами – власниками істотної участі у Платинум банку є Борис Кауфман та Григорій Гуртовий незалежно від формального володіння», – зазначають в НБУ. Таким чином банк до останнього мав непрозору структуру власності.

В останні роки фінустанова вела збиткову діяльність. Так, станом на 1 жовтня поточного року вона зафіксувала збиток у 334 млн грн. Банк мав достатньо високі витрати на обслуговування вкладів на фоні погіршення обслуговування кредитів. Так, за результатами стрес-тестів НБУ, виплати по депозитах фінустанови за підсумками 2016 року вже перевищували доходи від кредитування на 414 млн грн.

При цьому менеджмент Платинума не шкодував грошей на просування своїх високодохідних депозитних продуктів. За десять місяців 2016 року Платинум банк витратив на рекламу і маркетинг 33,4 млн грн. Більші витрати по банківській системі мав лише ПриватБанк – 43,9 млн грн.

У результаті такої агресивної рекламної політики, вклади населення зросли більше ніж на 1 млрд грн. При середній ринковій дохідності вкладів у 18%, Платинум платив клієнтам 26% річних. Тож розмови про його майбутнє банкрутство у професійному товаристві точилися як мінімум протягом останнього року.

Тепер Фонд гарантування має направити на виплати компенсацій, в рамках гарантованих 200 тис. грн, 4,8 млрд грн, у тому числі фізособам-підприємцям, які з 1 січня потрапляють під гарантії держави.

Не найкращий фінал

Перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності, депутат БПП Михайло Довбенко в ефірі одного з телеканалів наголосив, що рішення про визнання Платинум банку неплатоспроможним є запізнілим і свідчить про вибірковий підхід регулятора до фінустанов. «Проявляється оця неоднаковість, навіть я б сказав вибірковість правління НБУ до того, як і кого визнавати неплатоспроможним банком, коли, кого і як виводити з банківського сектору», – заявив нардеп.

Як заявляла раніше фінансовий аналітик Центру протидії корупції Антоніна Волкотруб, НБУ дійсно заплющує очі на порушення нормативів Платинумом. «Чому? Є цікавий збіг – заступник голови НБУ Катерина Рожкова, яка відповідає за пруденційний нагляд, прийшла до НБУ просто з Платинума [в 2014-2015 роках вона очолювала банк]», – каже експерт.

Рожкова лишалася членом наглядової ради Платинум банку. При цьому, як свідчить її електронна декларація за 2015 рік, на рахунку у цій фінустанові заступниця Валерії Гонтаревої, тримала гривневий депозит у розмірі 100 тис. грн та вклад у доларах – в $1,6 тис. За даними НБУ, ці кошти лишилися на рахунку Рожкової в Платинумі, і отримає вона їх вже із виплат ФГВФО.

Восени минулого року були оприлюднені також телефонні розмови Рожкової з представниками фінустанови, в яких вона намагається допомогти акціонерам і менеджменту врятувати банк від банкротства. При цьому, джерело НВ Бізнес у Нацбанку на правах анонімності, підтверджує, що весь останній рік Платинум тримали «на штучному диханні». І ліквідувати його, при бажанні, могли значно раніше.

«Елемента корупції я тут не бачу. Немає нічого кримінального в тому, що вона вела переговори. Їй потрібно було всіма правдами і неправдами спробувати свіжі гроші привнести у банківську систему, а не вбити банк», – ділиться голова правління банку із західним капіталом на правах анонімності.

Проте конфлікт інтересів Рожкової у питаннях Платинума співрозмовник НВ Бізнес тут все ж таки вбачає. «Я вважаю, там конфлікт інтересів є реально. Це слабке місце, така собі Ахіллесова п'ята Національного банку. Нагляд за Платинум банком повинні були передати зовсім іншим людям», – коментує банкір.

Очевидно, за словами екс-члена наглядової ради НБУ Василя Горбаля, що банк хотіли витягнути. І, можливо, питання докапіталізації вирішити могли, адже буквально перед новим роком кошти в банк Кауфман і Грановський направити планували.

Хоча й, як витікає із записів телефонних розмов, Кауфман не дуже охоче погоджувався докапіталізувати банк, розкриваючи свої реальні джерела доходів. А надання безповоротної фінансової допомоги від акціонера, яка не вимагає підтвердження джерел походження коштів, не дуже радувало НБУ, адже такий субординований борг має термін погашення 5 років і передбачає виплату відсотків по ньому.

«Проте, гадаю, що питання капіталу тут вже було другорядним – виник ризик ліквідності і НБУ це зрозумів», – каже Горбаль.

На його думку, в останні дні із банку могли піти корпоративні клієнти разом зі своїми грішми. Зокрема, державні підприємства. «У результаті лобістських дій акціонерів до банку на обслуговування прийшли абсолютно не властиві по своїй структурі і природі для бізнесу цього банку клієнти. Це підприємства із державного сектору, зокрема підпорядковані міністерству інфраструктури, які Омелян [Володимир, міністр інфрастурктури] вже пообіцяв перевести до державних банків», – продовжує Горбаль.

Постплатинова ера

Зрештою, як зазначає засновник інвесткомпанії Універ Тарас Козак, після ліквідації Платинум банку вже можна говорити, що українська банківська система увійшла в нову еру.

«Сучасна Україна ніколи не жила при дохідності банківських депозитів нижче 10% річних. Причин багато, основна – чимала кількість банків використовувалися як пилосмоки для збору коштів з ринку на користь своїх власників. Нова команда НБУ завершує цю епоху» – впевнений він.

В прес-службі Кауфмана на запит НВ Бізнес жодної відповіді не дали.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X