НБУ йде шляхом Центробанку Грузії – Перша шпальта

19 вересня 2016, 19:00
Грузія пройшла болючий шлях реформування своєї банківської системи і вже досягла того, чого прагне український регулятор на чолі з Валерією Гонтаревою

Про це йдеться у новому випуску програми Перша шпальта (ПШ).

Як розказав ПШ екс-президент Центробанку Грузії Гіоргі Кадагідзе, що очолював його на протязі десяти років, у період з 2002 по 2012 рік банківський сектор країни виріс більш, як у десять разів. Наразі понад 60% банківського сектору має лістинг на Лондонській фондовій біржі. На 95% вона належіть іноземцям і є однією з найбільш стійких систем у регіоні.

Відео дня

В країні наразі немає державних банків, немає жодних обмежень для капіталу. “Будь яка сума може потрапити в Грузію і залишити Грузію. І у нас повністю вільний курс обміну валюти”, – підкреслив Кадагідзе.

Центробанк Грузії, так само як і НБУ, відмовився від регулювання курсу національної валюти (ларі) і не вдавався до підтримки грошової одиниці навіть тоді, коли у 2012 році вона девальвувала на 30%.

Як пояснює Кадагідзе, світовий досвід показує, що витрачання золотовалютних резервів на підтримку грошової одиниці ніколи не вирішує проблему, а лише її загострює. Так само, як і в Україні, послаблення валюти в Грузії відбулося через високу доларизацію економіки, малий притік валюти в країну, та проблеми з Росією.

“Рішення цієї проблеми у збільшені експорту, збільшені надходжень валюти в країну, у створенні більш ліберального, більш дружнього до бізнесу середовища. Не треба вимагати від Центробанку рішення проблеми, яке для нього є неможливим”, – каже екс-голова грузинського регулятора.

Українські експерти вважають, що НБУ значно просунувся у цьому напрямку. “Два рокі тому в Україні були десятки банків, які тільки брали кошти у НБУ і нікому нічого не видавали, а кількість зіпсованих активів складала понад 70%”, – каже генеральний директор ІК Concorde Capital Ігор Мазепа. – Зараз такого немає”. Він також зауважив, що відмова від утримання курсу гривні за будь-яку ціну нарешті дозволяє жити за економічними, а не політичними законами і балансувати перекоси в економіці за рахунок курсу.

Втім, голова Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський не погоджується, що курс гривні зараз є вільним, адже в країні ще й досі діє цілий спектр валютних обмежень. “Зараз, коли вже є досить великі золотовалютні резерви та підтримка з боку МВФ, Нацбанку потрібно набратися сміливості і все ж таки відпустити експортно-імпортні операції у вільне плавання, дозволити ф’ючерсні операції”, – зазначив Вишлінський.

Також у програмі дивіться інтерв’ю президента Укртрансгазу Ігора Прокопіва, щодо протистояння з Газпромом.

Завершує випуск огляд економічних подій тижня від спеціального кореспондента ПШ Майкла Щура.

Програма Перша шпальта виходить на каналі UA: Перший в партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X