Вітер змін: Дмитро Фірташ продає БЦ Парус

20 вересня 2016, 08:00
8188
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вітер змін: Дмитро Фірташ продає БЦ Парус - фото

Бізнес-центр Парус є символом ділового життя української столиці

У БЦ Парус заходить новий інвестор. Як стало відомо НВ Бізнес, український підприємець Дмитро Фірташ продає мажоритарну частку в одному з найбільш дорогих київських бізнес-центрів Парус

Про це розповіли відразу кілька незалежних джерел на ринку, знайомі з процесом переговорів підготовлюваної операції.

Борис Краснянський, керуючий активами Group DF, підтвердив НВ Бізнес дану інформацію: «Такий варіант розглядається, але я б не хотів вдаватися в деталі до завершення процесу». Подробиці угоди він назвати відмовився, також, як і ім'я покупця. За інформацією одного инвестбанкіра, який побажав зберегти анонімність, продавець дійсно шукав покупця і проводив переговори, але про їх результати йому не відомо.

Бізнес центр Парус відноситься до категорії класу А. Знаходиться практично в центрі ділового життя столиці, на перетині з бульваром Лесі Українки по вулиці Мечникова, 2. Це 33 поверхова будівля площею 75 тис. кв. м. (корисна площа 56 тис. кв. м.) було введено в експлуатацію 2007 році. Інвестиції в будівництво склали близько 500 млн грн. Ще до введення в експлуатацію власник будівлі підприємець Вагіф Алієв продав частку об'єкта Фірташу за $ 300 млн. Деякі оцінювали угоду в два рази вище. В результаті новий власник отримав більше 50%.

Станом на 2013 рік, згідно з даними порталу Наші гроші, Парусом володіли в рівних частинах компанія Передові технології плюс (через кіпрську Бовалон Інвестмент) Фірташа і Мандарин Плаза Алієва.

Те, що Парус змінить власника опосередкованно підтверджується в Єдиному держреєстрі юросіб. В розділі, де зазвичай вказують кінцевого бенефіціара, замість згаданої кіпрської компанії, значиться якийсь Андрій Петиченко, а його адреса місцезнаходження вказана у гуртожитоку по вулиці Ломоносова 28/41. Також він записаний керівником компанії с 2 червня 2016 року.

Про майбутню зміну власника Парусу знають і в Мандарин Плазі, але і там деталі не називають. «Для нас нічого не змінилося. Мандарин Плаза зберегла частку в Парусі в тому ж розмірі», - розповів виданню представник компанії Олександр Черницький. Інформацію про розмір частки його компанії в Парусі на поточний момент, він не назвав.

Опитані учасники ринку і галузеві фахівці схиляються до того, що новим інвестором Парусу стане місцевий бізнесмен. «Ми спілкуємося часто із зарубіжними інвесторами, але вони не дивляться на Україну, оскільки тут дуже великі ризики, пов'язані з військовим конфліктом. Швидше за все, мова йде про локальні інвестиції,- каже Володимир Мисак, голова відділу інвестицій DTZ Ukraine. -З меншою ймовірностю це можуть бути іноземці, які вже присутні на українському ринку, які вкладають гроші в схожі об'єкти». Подібної думки дотримується і інвестиційний аналітик компанії ЕСТА Холдинг Катерина Березинець. Вона оцінює угоду в $40-50 млн. «Це хороший сигнал для ринку інвестування: власники змогли домовитися з покупцем, покупець готовий робити довгострокові вкладення в Україні»,- розповідає Березинець.

За інформацією джерела НВ Бізнес на ринку, частка Алієва в Парусі вже не має ваги, і він виконує роль формального власника. Якщо оцінювати весь Парус, то його вартість коливається в межах $85-110 млн, ділиться підрахунками Олександр Носаченко, керуючий директор компанії Сolliers International.

За його словами, така ринкова вартість активу ґрунтується на рівні ставок прибутковості: «У Парусі вкрай слабо представлений багатонаціональний бізнес, а більшу частину орендарів і відповідно доходу приносить український бізнес».

Якщо в середньому на ринку офісних приміщень Києва іноземні компанії займають 2/3 частки оренди, в Парусі цей показник близько 10-15%. «Це означає, що орендний дохід менш стабільний, і, якщо щось відбувається в країні негаразд, це відразу відбивається на орендному потоці», - міркує Носаченко.

Додає клопоту і слабка заповнюваність споруди. За словами Мисака, станом на травень місяць, вакантність площ Парусу знаходилась на рівні 20%. «Зараз ринок сильно перегрітий. Вводиться в експлуатацію багато нових об'єктів в центрі, значно підросла конкуренція. Багато об'єктів стикаються зі схожою ситуацією, але частка вакантності Парусу залишається однією з найвищих », - каже Мисак.

Втім, учасники ринку не виключають того, що передача частки Фірташа в Парусі може бути і безкоштовною. «Можливо навіть це буде взаємозалік», - вважає Березинець. Сергій Сергієнко, керуючий партнер CBRE Ukraine, додає, що, швидше за все, це договір з політичною окрасою, який не має відношення до ринкових факторів: «Сумніваюся, що це ринкова угода тому що на ринку про неї немає жодної інформації».

«Можливо на нього натиснули і об'єкт відданий за вирішення якихось питань», - робить припущення учасник ринку на правах анонімності. Він нагадує, що свого часу за схожим сценарієм з політичним підґрунтям (по суті за вибори) пройшов продаж Валерієм Хорошковським Укрсоцбанку Віктору Пінчуку.

У будь-якому разі сторони зможуть вдарити по руках тільки після того, як угоду схвалить Антимономольный комітету України, якщо звичайно Фірташ не продає Парус частинами відразу декільком інвесторам.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Головне

Футбол

Сьогодні, 13:54

thumb img
Відбір Євро-2020. Коли і де дивитися матч Португалія - Україна
Наукпоп

Сьогодні, 15:37

thumb img
Дієта апокаліпсису. Вчені назвали п'ять продуктів харчування, які зникнуть через глобальне потепління
Політика

Сьогодні, 14:00

thumb img
Зробити “приємне” Порошенку: головне з інтерв’ю Коломойського ВВС