Вітер змін: Дмитро Фірташ продає БЦ Парус

20 вересня 2016, 08:00
У БЦ Парус заходить новий інвестор. Як стало відомо НВ Бізнес, український підприємець Дмитро Фірташ продає мажоритарну частку в одному з найбільш дорогих київських бізнес-центрів Парус

Про це розповіли відразу кілька незалежних джерел на ринку, знайомі з процесом переговорів підготовлюваної операції.

Борис Краснянський, керуючий активами Group DF, підтвердив НВ Бізнес дану інформацію: «Такий варіант розглядається, але я б не хотів вдаватися в деталі до завершення процесу». Подробиці угоди він назвати відмовився, також, як і ім'я покупця. За інформацією одного инвестбанкіра, який побажав зберегти анонімність, продавець дійсно шукав покупця і проводив переговори, але про їх результати йому не відомо.

Відео дня

Бізнес центр Парус відноситься до категорії класу А. Знаходиться практично в центрі ділового життя столиці, на перетині з бульваром Лесі Українки по вулиці Мечникова, 2. Це 33 поверхова будівля площею 75 тис. кв. м. (корисна площа 56 тис. кв. м.) було введено в експлуатацію 2007 році. Інвестиції в будівництво склали близько 500 млн грн. Ще до введення в експлуатацію власник будівлі підприємець Вагіф Алієв продав частку об'єкта Фірташу за $ 300 млн. Деякі оцінювали угоду в два рази вище. В результаті новий власник отримав більше 50%.

Станом на 2013 рік, згідно з даними порталу Наші гроші, Парусом володіли в рівних частинах компанія Передові технології плюс (через кіпрську Бовалон Інвестмент) Фірташа і Мандарин Плаза Алієва.

Те, що Парус змінить власника опосередкованно підтверджується в Єдиному держреєстрі юросіб. В розділі, де зазвичай вказують кінцевого бенефіціара, замість згаданої кіпрської компанії, значиться якийсь Андрій Петиченко, а його адреса місцезнаходження вказана у гуртожитоку по вулиці Ломоносова 28/41. Також він записаний керівником компанії с 2 червня 2016 року.

Про майбутню зміну власника Парусу знають і в Мандарин Плазі, але і там деталі не називають. «Для нас нічого не змінилося. Мандарин Плаза зберегла частку в Парусі в тому ж розмірі», - розповів виданню представник компанії Олександр Черницький. Інформацію про розмір частки його компанії в Парусі на поточний момент, він не назвав.

Опитані учасники ринку і галузеві фахівці схиляються до того, що новим інвестором Парусу стане місцевий бізнесмен. «Ми спілкуємося часто із зарубіжними інвесторами, але вони не дивляться на Україну, оскільки тут дуже великі ризики, пов'язані з військовим конфліктом. Швидше за все, мова йде про локальні інвестиції,- каже Володимир Мисак, голова відділу інвестицій DTZ Ukraine. -З меншою ймовірностю це можуть бути іноземці, які вже присутні на українському ринку, які вкладають гроші в схожі об'єкти». Подібної думки дотримується і інвестиційний аналітик компанії ЕСТА Холдинг Катерина Березинець. Вона оцінює угоду в $40-50 млн. «Це хороший сигнал для ринку інвестування: власники змогли домовитися з покупцем, покупець готовий робити довгострокові вкладення в Україні»,- розповідає Березинець.

За інформацією джерела НВ Бізнес на ринку, частка Алієва в Парусі вже не має ваги, і він виконує роль формального власника. Якщо оцінювати весь Парус, то його вартість коливається в межах $85-110 млн, ділиться підрахунками Олександр Носаченко, керуючий директор компанії Сolliers International.

За його словами, така ринкова вартість активу ґрунтується на рівні ставок прибутковості: «У Парусі вкрай слабо представлений багатонаціональний бізнес, а більшу частину орендарів і відповідно доходу приносить український бізнес».

Якщо в середньому на ринку офісних приміщень Києва іноземні компанії займають 2/3 частки оренди, в Парусі цей показник близько 10-15%. «Це означає, що орендний дохід менш стабільний, і, якщо щось відбувається в країні негаразд, це відразу відбивається на орендному потоці», - міркує Носаченко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Додає клопоту і слабка заповнюваність споруди. За словами Мисака, станом на травень місяць, вакантність площ Парусу знаходилась на рівні 20%. «Зараз ринок сильно перегрітий. Вводиться в експлуатацію багато нових об'єктів в центрі, значно підросла конкуренція. Багато об'єктів стикаються зі схожою ситуацією, але частка вакантності Парусу залишається однією з найвищих », - каже Мисак.

Втім, учасники ринку не виключають того, що передача частки Фірташа в Парусі може бути і безкоштовною. «Можливо навіть це буде взаємозалік», - вважає Березинець. Сергій Сергієнко, керуючий партнер CBRE Ukraine, додає, що, швидше за все, це договір з політичною окрасою, який не має відношення до ринкових факторів: «Сумніваюся, що це ринкова угода тому що на ринку про неї немає жодної інформації».

«Можливо на нього натиснули і об'єкт відданий за вирішення якихось питань», - робить припущення учасник ринку на правах анонімності. Він нагадує, що свого часу за схожим сценарієм з політичним підґрунтям (по суті за вибори) пройшов продаж Валерієм Хорошковським Укрсоцбанку Віктору Пінчуку.

У будь-якому разі сторони зможуть вдарити по руках тільки після того, як угоду схвалить Антимономольный комітету України, якщо звичайно Фірташ не продає Парус частинами відразу декільком інвесторам.

Показати ще новини
Радіо NV
X