Національний банк України зважився на часткову валютну лібералізацію

9 червня 2016, 18:28
З 9 червня набрали чинності нові правила регулювання валютного ринку. Відтепер можна більш вільно знімати кошти з депозитів і легше купувати валюту. Діятимуть вони до середини вересня, і якщо не зашкодять, НБУ може зважитися на більш сміливі кроки

Відповідно до нових правил, скасовується ліміт на зняття гривневих вкладів. Також відміняється заборона на дострокове повертання вкладів в іноземній валюті (окрім депозитних сертифікатів). Добовий ліміт при цьому збільшується вдвічі до $4 тис. Ліміт на зняття готівкової іноземної валюти з рахунків, та від продажу дорогоцінних металів також збільшується вдвічі – до ₴100 тис. в еквіваленті. Це обмеження діятимуть як в Україні, так і за її межами.

Відео дня

Добовий ліміт на купівлю валюти в межах однієї фінустанови збільшено із ₴6 тис. до ₴12 тис. (еквівалент $480). Не обмежується сума купівлі валюти фізособами лише у тому випадку, якщо придбана сума одразу ж направляється банком на погашення інвалютного кредиту клієнта.

Дещо простіше стане переводити кошти за кордон України. Відтепер без підтверджувальних документів протягом доби з поточного рахунку і без відкриття рахунку можливо перерахувати суму, еквівалентну ₴15 тис. Виключення становитимуть лише випадки перерахування коштів на лікування, навчання, транспортні витрати на покійників, погашення штрафів, оплату товарів власного вжитку, виплату заробітної плати іноземців, та у випадку виїзду громадянина на постійне місце проживання за кордон. Призначення операцій мають бути підтверджені закордонними установами чи особами. В усіх інших випадках, як і раніше потрібно буде отримувати індивідуальну банківську ліцензію НБУ.

Також НБУ пішов на значні поступки банківському сектору. Фінустановам дозволили змінювати у своїх відділеннях курс купівлі/продажу готівкової валюти протягом робочого дня. І встановлювати різні курси в різних касах банку, підрозділах, пунктах обміну валюти. А при конвертації коштів із однієї іноземної валюти в іншу Нацбанк дозволив банкам використовувати власний комерційний курс замість офіційного курсу НБУ.

Окрім того, банкам дозволили не копіювати документи клієнтів при купівлі валюти на суму менше ₴150 тис.

Хоча НБУ подає перелічені заходи під соусом валютної лібералізації, українці й надалі залишатимуться у валютному рабстві

Опитані експерти вважають, що хоча НБУ подає перелічені заходи під соусом валютної лібералізації, українці й надалі залишатимуться у валютному рабстві, в якому вони перебувають останні два десятки років. Адже населення й надалі не матиме можливості спокійно перевести кошти за кордон без дозволів, навіть якщо сплатило податки і зазначило джерело походження коштів.

‘‘Якщо за кордоном і вимагається пакет документів щодо переказу коштів, то він мінімальний. А наші люди без дозволів переказати свої власні чесно зароблені кошти не можуть й досі’’, – обурюється партнер однієї із юридичних фірм на правах анонімності.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За словами члена правління ОТП банку Володимира Мудрого, якогось революційного впливу на депозитний ринок нові правила не матимуть. ‘‘Навіть за старих обмежень, завжди можна було при потребі перекинути гроші на родичів, розбивши суму депозиту по ₴50 тис.’’, – каже банкір.

Та пом'якшення в цілому стане позитивним сигналом про те, що банківська система стабілізувалася, і частково підвищить рівень довіри до неї. В тому, що стосується інвалютних депозитів, то ліміт встановлено не настільки суттєвий, щоб радикально змінити ситуацію – зняття валюти лишається достатньо обмеженим, щоб люди знову повірили у стабільність повернення валюти в руки, вважає Мудрий.

Та по при критику, кроки Нацбанку повинні позитивно позначитися на очікуваннях бізнесу і населення, впевнена головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital Олена Білан. Це, на її думку, сприятиме притоку депозитів в банківську систему і трохи поліпшить ставлення іноземних інвесторів до України. Хоча й зробить курс гривні менш стабільним і передбачуванним , адже банкам дали більше можливості змінювати курс протягом дня. Це може підштовхнути населення більше переводити свої заощадження у іноземну валюту.

Нові правила валютного регулювання діятимуть до 15 вересня 2016 року. Але до цього часу НБУ може ще послабити обмеження. За словам голови НБУ Валерії Гонтарєвої, це буде можливо лише за умови, що МВФ наддасть Україні черговий транш кредиту у розмірі $1,7 млрд. Рішення про це фонд може прийняти протягом місяця.

Показати ще новини
Радіо NV
X