Нацбанк зробить бізнес прозорим

30 листопада 2016, 11:30
Голова Національного банку розказала, як регулятор буде боротися із виведенням коштів в офшори

Сьогодні, 30 листопада, на засіданні Цільової команди реформ голова Національного банку представить перелік законопроектів, які мають перекрити канали виведення коштів із країни та приведуть до лібералізації валютного ринку в Україні.

Відео дня

НБУ пропонує прийняти закони, які б запровадили 5 із 15 пунктів європейської антиофшорної програми протидії зменшенню податкової бази і виведенню прибутків (BEPS).

Зокрема, Нацбанк наполягає, що першочергово потрібно зобов’язати фізичних осіб резидентів України розкривати інформацію про свою частку в іноземних компаніях, які вони контролюють, та про структуру міжнародних груп компаній. Крім того, Нацбанк пропонує обмежити витрати за фінансовими операціями з пов’язаними особами та можливості для зловживань договорами про усунення подвійного оподаткування. Також передбачено усунення можливості для оптимізації податків через відкриття іноземними компаніями українських представництв.

________________________________________________________________________________

Довідка:

Акт Base erosion and profit shifting (BEPS) – стратегія ухилення від сплати податків, яку використовують транснаціональні компанії, для виведення прибутків з юрисдикцій із високими податками, наприклад, США і країни Західної Європи, до юрисдикцій-податкових притулків. У листопаді 2015 року на саміті G-20 в Анталії (Туреччина), був прийнятий план протидії дій BEPS, розроблений Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР)

________________________________________________________________________________

«Ми ведемо нас до системи підвищення лібералізації ринку. До підвищення як податкової відповідальності за ухилення, так і до транспарентності з фінансового моніторингу проведення будь-яких схемних операцій. При цьому валютне регулювання буде просто ні до чого, ми його скасуємо», – заявляла раніше НВ Бізнес Гонтарева в інтерв’ю.

Потенційні вигоди від імплементації цих змін експерти порівнюють із вигодами від впровадження електронних декларацій, що, як наслідок, призведе до поліпшення бізнес-клімату в країні. Найбільшою перешкодою для інвесторів, як показують дослідження інвесткомпанії Dragon Capital, лишається саме валютне регулювання, яке не дозволяє вільно розпоряджатися своїми коштами, виходити в іноземну валюту і зберігати свої активи в інших юрисдикціях. «Ухилення від оподаткування – вже просто бонус у таких схемах, гроші виводять заради можливості зберегти активи, – каже партнер аудиторської компанії EY в Україні Володимир Котенко. – Свобода в обмін на податки – хіба ж ми не цього прагнемо».

З іншого боку, український бізнес використовує часто оптимізацію доходів для підвищення своєї конкурентоздатності на фоні рецесії української економіки, каже старший партнер адвокатської компанії Кравець і Партнери Ростислав Кравець. «Досить не коректно порівнювати податкову систему України з країнами Західної Європи, з огляду на те, що ми маємо досить велику податкову базу, порівняно з розвиненими країнами», – повідомляє він.

Тож існує ризик того, що заходи, направлені на транспарентність податкового законодавства, без одночасного поштовху для розвитку економіки та приросту виробництва досить сильно позначаться на доходах малого та середнього бізнесу, впевнений Кравець.

Вже до 15 грудня Нацбанк має представити концепцію на засіданні Національної ради реформ. До кінця поточного року Кабмін та Державна фіскальна служба мають приєднатися до міжнародної системи автоматичного обміну податковою інформацією. Згідно із заявою міністра фінансів Олександра Данилюка, Україна стане учасником BEPS 1 січня 2017 року.

Після запровадження протидії BEPS Національний банк зосередиться на прозорому фінансовому моніторингу. «Це дозволить нам разом з банками відстежувати схемні операції, а також операції публічних та пов’язаних з ними осіб», – повідомили НВ Бізнес у прес-службі НБУ.

Роль банків збільшиться, коли буде впроваджено стандарт автоматичного обміну банківською інформацією. Відповідно до нього, як пояснює Котенко, банки зливають інформацію про громадян-нерезидентів, які тримають у них свої гроші, про рух коштів і залишки по рахунках органам іноземних країн. Аналог цієї програми – закон FATCA – вже впроваджено у США.

Показати ще новини
Радіо НВ
X