Нацбанк загруз в судових позовах – огляд ключових ділових новин в Україні

10 червня 2016, 17:50
На поточному тижні, 06-10 червня 2016 року, основний інформаційний простір перетягнув на себе банківський ринок, навколо якого не припиняються конфлікти, та його регулятор – НБУ

Національна поліція та прокуратура розпочали розслідування проти одного із працівників Національного банку, який незаконно вивів $1 млн. Суд задовольнив клопотання органів досудового розслідування щодо доступу до матеріалів перевірок Нацбанком діяльності Вернум Банка. Вилученими будуть також документи особової справи колишнього генерального директора департаменту банківського нагляду НБУ, який і підозрюється у виведенні коштів.

Відео дня

Колишній директор департаменту банківського нагляду, як зазначено у Єдиному реєстрі судових рішень, під час роботи в НБУ у період з 5 лютого по 27 лютого 2015 роки зняв зі свого банківського рахунку $934 тис. Вивід коштів є незаконним оскільки гроші видавалися банком після того, як регулятор своєю постановою від 1 грудня 2014 Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України ввів обмеження на зняття готівки в фінустановах. Отже йдеться про зловживання службовим становищем.

Ім'я мільйонера з НБУ в матеріалах не зазначені, проте відомо, що у період із 25 квітня 2014 року по 15 квітня 2015 року посаду обіймала Алла Шульга. Наразі дану посаду обіймає Катерина Рожкова.

Ще одним приводом завітати до НБУ для Нацполіції став дозвіл суду на виїмку документів із Нацбанка і Фонді гарантування вкладів у справі австрійського Meinl Bank. Як зазначено в справі, у період 2011-2015 років півтора десятки українських банків виводили кошти через австрійську фінустанову.

У злочині підозрюється керівництво та акціонери банків Автокразбанк, Аксіома, Актив-банк, Вернум банк, Дельта банк, Київська Русь, Кредит Дніпро, Міський комерційний банк, Південкомбанк, Профін банк, Таврика, Терра банк, Фінростбанка, Хрещатик. У судових документах зазначено, що кошти виводилися навіть після введення у ці установи тимчасової адміністрації.

У результаті зловживань, ФГВФО позбувся доступу до $746,5 млн і €59 млн шляхом. Ці суми були виведені в австрійський банк з рахунків українських банків, розміщенних на кореспондентських рахунках в Meinl Bank.

Українські банкіри заздалегідь уклали з Meinl Bank договори відповідального, відповідно до яких в заставу надавалися залишки на коррахунках, нараховані відсотки і всі майбутні надходження. Заставу Meinl Bank отримав для забезпечення виконання зобов'язань за кредитами, які він видав нерезидентам, пов’язаним з українськими банками.

‘‘Українські банки мали знерухомлені кошти на кореспондентських рахунках банку-нерезидента, що призводило до підвищеної чутливості до кредитного ризику, оскільки в разі неповернення позичальником кредиту адекватний резерв по ним відсутній, а заставу у вигляді коштів, розміщених у банку-нерезидента, є коштами клієнтів банку’’, – йдеться у судовому рішенні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Команда олігарха Дмитра Фірташа ‘‘обвела навколо пальця’’ чиновників із Нацбанку та Державної іпотечної установи. Київський апеляційний господарський суд визнав недійсним договір застави майнових прав, які банк Надра у 2011 році передав Нацбанку в забезпечення рефінансування.

Як виявилося, майнові права на іпотечні житлові кредити банк ще у 2008 році передав ДІУ під кредит у ₴700 млн. Загальна сума кредитів у заставі склала ₴21 млрд. Банк погасив заборгованість перед іпотечною установою, але не заплатив відсотки по кредиту на суму ₴228 млн.

Про те, що банк передав ці ж кредити Нацбанку в заставу під рефінансування, в ДІУ дізналися після того, як у лютому 2015-го Надра був визнаним неплатоспроможним.

У Фонді гарантування, який займається ліквідацією Надра та реалізацією його активів, із рішенням суду не погоджуються. Наполягаючи, що банк повернув кредит, а відсотки по позиці запорукою майнових прав не забезпечені.

Національний банк вже планує оскаржити судове рішення, аби мати можливість претендувати на повернення рефінансу, після реалізації Фондом заставного активу.

Мобільний оператор МТС Україна домагається визнання банку Платинум неплатоспроможним. Компанія, яка на ринку носить бренд Vodafone, судиться із Національним банком, звинувачуючи його керівництво у бездіяльності та вимагає визнати банк банкротом. На думку МТС, керівництво НБУ свідомо не вживає належних заходів реагування щодо реального фінансового становища банку.

МТС з осені минулого року не може повернути депозит у ₴250 млн. У грудні того ж року, банк у судовому порядку намагався стягнути з Платинума кошти. У фінустанові запевняли, у тому числі й НВ Бізнес, що намагаються піти із МТС на мирову. Деталі суперечки та хід переговорів і в МТС, і в Платинум коментувати відмовляються.

Раніше МТС вже втратив свій депозит у Дельта банку у розмірі близько ₴1 млрд. Ще понад ₴500 млн застрягло у банку Київська Русь. Негативний досвід розміщення вкладів у банках мобільного оператора не поодинокий. Мобільний оператор Київстар втратив за останні два роки у банках понад ₴18 млн.

Зтягнути кошти із Платинума намагається також Альфа-банк (Україна). Фінустанова просить Господарський суд Києва стягнути із Платинум Банку $1,4 млн. Причина не уточнюється.

Показати ще новини
Радіо NV
X