Нацбанк розповів, коли почнеться справжня валютна лібералізація

1 грудня 2016, 18:30
Регулятор пропонує замінити валютний декрет 1993 року новим законом та дозволити вільний рух капіталу

У другому кварталі 2017 року НБУ та експерти ЄС завершать підготовку нового законопроекту про валютне регулювання. Про це заявив заступник голови Національного банку Олег Чурій. Проект закону замінить валютний декрет 1993 року, який діє досі.

Відео дня

«Це буде основний закон, що регулюватиме діяльність валютного ринку», – пояснив Чурій.

Нова модель валютного регулювання, за його словами, буде більш ліберальною порівняно з поточною, а також відповідатиме директиві ЄС про вільний рух капіталу та угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Лібералізація валютного ринку відбуватиметься поступово. На першому етапі після прийняття закону Верховною Радою регулятор відмінить обмеження для експортно-імпортних операцій та прямих іноземних інвестицій. Наприклад, скасує обов’язковий продаж 65% від виручки та ліцензування для прямих іноземних інвестицій за кордон. Для населення скасують всі обмеження щодо зняття валюти з банківських рахунків та дозволять купувати її без будь-яких лімітів.

Далі регулятор скасує обмеження для портфельних інвестицій та потоків боргового капіталу. Нацбанк дозволить бізнесу достроково погашати кредити за кордоном, а банкам – хеджувати запозичення в іноземній валюті. Також знімуть заборону на виведення коштів від продажу акцій та недержавних облігацій.

На останньому етапі скасують усі перешкоди для населення щодо фінансових операцій за кордон, зокрема ліцензування інвестицій у цінні папери та нерухомість. Натомість працюватиме принцип звітності за такими операціями перед фіскальними органами та банками. Також НБУ повністю скасує ліцензії для юросіб на інвестиції та на перерахування коштів за кордон.

Опитані НВ Бізнес експерти схвалюють ініціативу НБУ. Адже наявна система перешкоджає інвесторам вкладати кошти в Україну та є джерелом корупції. Водночас, як зазначає заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко, НБУ міг би проводити лібералізацію й швидше. «Початковий етап, наприклад, зовсім не потребує прийняття нового закону, достатньо, щоб НБУ відмінив свої ж постанови», – каже вона.

Репко також зазначає, що, на жаль, регулятор не повідомив точних термінів, коли будуть впроваджені ці зміни. Вона побоюється, що навіть після прийняття нового закону у регулятора залишиться можливість зберігати обмеження підзаконними актами.

«У концепції не прописані конкретні цифри і показники щодо фінансової стабільності чи макроекономічної. Вона зовсім не прив’язана до дат», – обурюється член цільової команди Реформи фінансового сектору Тарас Козак. Тож ми не можемо вимагати виконання яких-небудь пунктів сьогодні чи через рік.

«Зняття кожного обмеження збільшує попит або зменшує пропозицію на валюту. Тому лібералізація відбуватиметься поступово, щоб не призвести до порушення ще й досі хиткої макроекономічної та фінансової стабільності», – наголошує Чурій.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X