Наслідки блокування сайтів з РФ: думки експертів розділилися

22 травня 2017, 18:16
Забороняти російські соцмережі потрібно було ще на початку війни або ж принаймні підійти до цього питання зваженіше, вважають експерти

Сьогодні в Українському інституті майбутнього (УІМ) відбулося громадське обговорення на тему Заборона VK, OK і 1C: крок до тоталітаризму або захист інформаційної безпеки України? Народні депутати, високопоставлені державні чиновники, представники бізнесу та громадські діячі висловили різноманітні погляди на нещодавній указ президента. НВ Бізнес зібрав думки декількох експертів.

Відео дня

Антон Геращенко, народний депутат, співзасновник УІМ

Ми маємо пам’ятати, що спочатку вбиває слово. Гітлер написав Майн Кампф у 1924 році. Ця книжка видавалася мільйонними тиражами і ми всі знаємо, до чого це призвело.

Інший приклад – геноцид у Руанді 1994 року. Коли радіостанція Семи пагорбів закликала одне плем’я винищувати інше. Тоді загинуло кількасот тисяч чоловік.

Російська пропаганда – це складова гібридної війни. Ми не повинні дозволяти Російській Федерації вести свою пропаганду на тисячах інтернет-сайтах.


Олександр Ольшанський, президент холдингу Internet Invest Group

На війні нема місця для емоційних чи політичних рішень. Є тільки два види рішень – які наближають перемогу та які віддаляють її. В березні 2014 року Україна програвала інформаційну війну Росії з рахунком 10:0. Тоді рішення щодо блокування російських соцмереж може би себе й виправдало.

Однак на початку цього року у тому ж ВКонтакте спостерігався паритет. В подальшому, не виключено, шальки терезів переважили би в наш бік.

Заборонами інформаційну війну не виграють. Між правом на свободу слова та правом на життя існує стійка кореляція – це вже підтверджений науковий факт. Якщо держава стає на ковзку доріжку заборон, то втриматися на ній в подальшому дуже важко.

Інтернет – це особливе середовище. Загальновідомо, що будь-який засіб для блокування в інтернеті в мільйон разів дорожче від засобу обійти таку заборону. Тепер, завдяки указу президента, комп’ютерна грамотність українців значно зросте. Ми отримаємо кілька мільйонів користувачів віртуальних приватних мереж (VPN – ця технологія дозволяє обходити блокування, – ред.).

Дмитро Шимків, заступник глави Адміністрації президента України

Коли минулого року під санкції потрапили російські антивіруси – Касперський і Доктор Веб – то чомусь ніхто не здіймав такого галасу, як зараз.

Часто наводять приклади розвинених країн, так от у Південній Кореї заблоковано 65 сайтів із Північної Кореї. У Німеччині під заборону потрапили сайти, які заперечують Голокост. У США заблоковані деякі сайти з Куби. А у Франції користувача взагалі можуть від’єднати від інтернету за скачування піратського контенту.

У держави нема завдання зменшити аудиторію російських соцмереж. Якщо провести аналогію, то ми розберемо дорогу, але якщо хто схоче, то зможе "дійти пішки" до того, що йому потрібно (заборонених сайтів – ред.).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тетяна Попова, голова ради Асоціації Телекомунікаційна палата України

В указі президента є помилки – у нас нема інтерне-провайдерів, є лише оператори та провайдери. Ще на початку року Міністерство внутрішніх справ мало розробити порядок відключення заборонених сайтів. Але процедури досі нема.

Зараз оператори виконують наказ так, як кожен з них зрозумів. Отже, вкрай необхідно створити порядок блокування заборонених сайтів, а також процедуру контролю за виконанням подібних рішень.

Варто зазначити, що блокувати щось в інтернеті – це марна справа. Є безліч способів обійти подібні заборони.

Показати ще новини
Радіо NV
X