Наскільки може бути знижена рентна ставка при видобутку нафти і газу

28 листопада 2016, 08:30
Минулого тижня у Верховній раді зареєстрували законопроект, який повинен пом'якшити податкове навантаження нафтогазовидобувникам

Причина проста Україна за першу половину 2016 року скоротила видобуток нафти на 11,9% в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року до 801,9 тис. т. Нафтові компанії очікують у наступному році падіння видобутку ще на 15%. Не з тієї причини, що в нас нафти немає. А як раз у зв'язку з високою рентною платою, яка за десять років зросла з 14% від видобування сировини до 45%.

Відео дня

І це при тому, що низька ставка була при високих цінах на нафту, коли вони досягали $1000 за т проти $400 сьогодні.

Це важлива деталь з урахуванням того, що у всьому світі прийнято знижувати ставку ренти з падінням цін на нафту і підвищувати її зі зростанням ціни. У зв'язку з цим Європейська бізнес асоціація днями звернулася до уряду і парламенту з вимогою знизити ставку цього податку нафтовикам. Проте знайшлися прихильники, якi виступають за збереження нинішнього режиму оподаткування.

Як знайти в цьому питанні компромісне рішення і якою повинна бути рента? НВ Бізнес представляє точку зору провідних експертів.

Вікторія Войцiцька, член комітету Верховної ради з ПЕК

Я б розглядала питання ставок рентної плати на нафту в контексті того, яке взагалі завдання стоїть перед країною. Україна є імпортером чи експортером? На жаль, імпортером нафти. Ми все ще залежимо від того, щоб купувати і ввозити нафту з зовнішніх ринків. Тому ми як країна повинні створити такі умови, щоб ми були конкурентноздатні по відношенню до інших країн, які займаються видобутком нафти, щоб інвестори хотіли вкладати у збільшення власного видобутку. Це має бути пріоритетом номер один. Тобто ми повинні стати конкурентоспроможними.

А для того щоб стати конкурентоспроможними, у нас повинен бути однаковий або навіть кращий фіскальний режим, ніж у сусідніх країнах. Тому я вважаю, що доречно говорити про те, що рентну ставку на видобуток нафти треба знизити.

Крім того, оскільки з точки зору геології видобувати нафту і газ в Україні складно, це означає, що у нас тим більше повинна бути менша ставка, ніж в сусідніх країнах, де ведеться видобуток нафти. Завжди треба дивитися, скільки обходиться інвестору видобуток одного бареля нафти в Україні в порівнянні з сусідніми країнами. І там у нас з вами є кілька складових: собівартість і податки. Собівартість плюс податки повинні бути порівнянними в Україні в порівнянні з іншими країнами, щоб інвестору було цікаво вкладати у видобуток.

Володимир Власюк, генеральний директор ДП Укрпромзовнішекспертиза

Є сенс знижувати ставку, оскільки ці гроші підуть на збільшення видобутку. Можна було б говорити про зниження до 35-38%. Якщо буде механізм правильного каналізування (не дуже гарне слово, але дуже правильне) цих коштів на розвиток економіки з видобутку, тоді б для економіки воно мало дуже хороший ефект.

Якщо ці гроші, які вони заощадять або їм залишаться, оскільки вони менше будуть платити в бюджет у вигляді ренти, підуть на видобуток, то, звичайно, це будуть нові робочі місця і зниження залежності від імпорту нафти і нафтопродуктів. Сам підхід правильний. Бурильне обладнання виробляється в Україні. Наприклад, обсадні труби виробляються в Україні, компресори виробляються в Україні. Це все можна замовити на наших підприємствах. Тому краще, щоб нафти добували більше. Ми ж бурильні труби виготовляємо та компресорна техніка в нас потужна виробляється. Тому збільшення видобутку нафти позитивно вплине на всю економіку.

Василь Котко, голова Енергетичної асоціації України

Я поділяю позицію Європейської бізнес асоціації, тому що ситуація на ринку нафти з 2013 року дійсно кардинально змінилася. По газу у нас до речі приблизно така ж ситуація. Копійчані тарифи на газ власного видобутку в результаті практично закрили свiй видобуток газу. На мою думку, якщо ми хочемо стимулювати видобуток, ставка повинна бути істотно знижена. І при нинішніх ставках з рентабельністю не сильно все добре. Але, для того щоб був суттєвий приріст видобутку, зниження повинно бути не короткочасним, а на кілька років як мінімум.

Денис Саква, старший аналітик ІК Dragon Capital

Сама ідея, що ставка ренти, яка прив'язана до вартості нафти, повинна знижуватися і перерозподілятися більше в бік чистого прибутку правильна. Але тут треба не тільки знижувати ренту, що правильно, але і одночасно знижувати можливість для компаній для мінімізації свого податку на прибуток.

Якщо у вас податок на прибуток і рента – це способи вилучення частини благ, які компанія витягує з надр в країні. Просто рента забирається з продажу, а податок на прибуток забирається з чистої прибутку. Ясна річ, що рента більш жорстко підходить. Її легше адмініструвати. Як тільки здобув кубометр газу – відразу заплати ренту. Але вона дуже сильно ускладнює життя компаніям. Наприклад, є вимога до компанії закачувати газ у сховища в літній сезон, що вони повинні заплатити ренту незалежно від того, вони продали цей газ або не продали. Тобто вбиваються всі стимули до збереження газу в сховищах в сезон підвищеного попиту.

На мій погляд, 25-28% від обсягу видобутку це більш розумний рівень, який дійсно буде стимулювати зростання видобутку нафти. Поки ціни на нафту високі, у видобуток не інвестують, всі зайняли більш вичікувальну позицію. Тому зниження рентних ставок, принаймні на нові свердловини, дійсно зможе стимулювати робочі місця, розвідку і буріння.

Юрій Чижмарь, член комітету Верховної ради з ПЕК

Я вважаю, що рентну ставку треба знижувати. По-перше, це має сприяти власному видобутку. Тому що запаси нафти у нас є, але ми їх не видобуваємо, тому що це нерентабельно. І в результаті ми купуємо нафту для бензину та інших паливних компонентів з Росії та інших країн. Це наша імпортозалежність. Друге питання – ми вже це проходили з газовиками. Якщо ви пам'ятаєте, була історія з газовидобувачами. І ми так само ставили питання про зниження ренти, але чомусь тоді випали питання нафтовидобувачів, хоча це один і той же вид діяльності.

Тому ми вважаємо, що, лише знизивши ренту, ми можемо залучити інвестиції в цю галузь і збільшити видобуток. Як показує сьогоднішня статистика, видобуток нафти в Україні з кожним роком падає. Якщо ми і далі не будемо нічого робити, то зрозуміло, що ми взагалі втратимо власну галузь. А там і робочі місця. Як-ніяк, в цій галузі працює не менше 70 тис. працівників. Я думаю, що це дуже важливе питання для нас на сьогоднішній день. Зрозуміло, що більшість міжнародних експертів в Україні вважають, що у нас дійсно завищена рента і проти того, щоб сьогодні виключно таким чином наповнювати бюджет.

Бюджет треба наповнювати за рахунок того, що приходять в Україну інвестиції, що інвестклімат стає привабливий, люди вкладають гроші і у нас розширюється база оподаткування. А не просто збільшення ставки оподаткування і таким чином здоювати останнє. Це не дасть ніякого економічного ефекту. Ми отримаємо ще гірші результати у зв'язку з тим, що ми будемо споживати ще більше іноземних нафтопродуктів.

Ставка повинна бути від 14 до 29% в залежності від глибини свердловини. У будь-якому випадку ставку треба обговорювати, тому що просто видавлювати останнє і знищувати цілу галузь, ми не маємо права. Знищити можна за один рік, а щоб відновити – потрібно 5-7 років. На жаль, наші уряди, як прем'єра Яценюка, так і прем'єра Гройсмана, не дають стратегію розвитку галузі. Уряд Яценюка підвищив ренту тільки, щоб видавити певних гравців, відібрати свердловини. Тобто йшов розподіл газового і нафтового ринку. І під благими намірами підвищити ренту для видобувачів, олігархів, під цією фразою проходило перерозподіл ресурсів. Зрозуміло, що ця політика не повинна бути підтримана.

Ми повинні дати бізнесу нормальні умови, бізнес повинен платити податки, створювати робочі місця, давати Україні дешеву сировину, давати дешеву продукцію і наповнювати бюджет.

Валерій Боровик, голова центру Нова енергія України

Думаю, що треба знижувати ставку рентної плати на нафту. В державі, в якiй є дефіцит енергоносіїв, треба стимулювати видобуток. Тому я б йшов на зниження. Рентна плата повинна бути оптимальна, а не такою, щоб розчавити цілу галузь або окремого олігарха. Це деконструктивна позиція.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X