Наскільки IT-ринок України привабливий для іноземних інвесторів

6 лютого 2017, 20:29
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
З початку 2017 року українська IT-галузь відзначилася кількома важливими подіями і є сподівання, що ця тенденція тільки посилиться

Компанія Luxoft спричинилася до першого в 2017 році гучного інформаційного приводу, який засвідчив інтерес до IT-галузі в Україні. Спочатку стало відомо, що Luxoft, який входить у Топ-3 найбільших вітчизняних підприємств офшорного програмування, придбав великого розробника IntroPro (№22 у цьому ж рейтингу Dou.ua). Майже одночасно з'явилося повідомлення, що інвесткомпанія Morgan Stanley (США) придбала 7% акцій Luxoft за $ 138 млн.

Відео дня

У зв'язку з цим НВ Бізнес звернувся до учасників ринку та експертів з проханням відповісти на наступні питання:

1. Наскільки згадані угоди свідчать про інтерес іноземних інвесторів до IT-галузі України?

2. Чи буде цей інтерес рости? Чи будуть ще угоди?

3. Який обсяг ринку аутсорсингового програмування в Україні та готових продуктів (стартапів)? За яким напрямком майбутнє?

4. Якими темпами буде зростати ринок аутсорсиногового програмування в цьому році?

5. Якими темпами буде зростати ринок стартапів в цьому році?

Юрій Антонюк, голова EPAM Україна:

1. Купівля акцій міжнародної компанії і внутрішня купівля IT компанії - дещо різні події, щоб їх можна було порівнювати з точки зору інтересів інвесторів до України. Наприклад, торішня угода між фондом Сороса та Ciklum безпосередньо вказувала на такий інтерес. Разом з тим, згадані угоди якщо не прямо, то побічно підтверджують непогані перспективи українського ринку IT навіть в поточних умовах.

2. Я впевнений, що поряд зі стабілізацією ситуації в Україні, інтерес іноземних інвесторів зростатиме і буде підтверджуватися як непрямими фактами, так і прямим збільшенням експортної виручки української IT-індустрії, яка є безпосереднім індикатором її успішності.

3. Згідно з торішнім дослідженням PWC, ринок експортно-орієнтованого сервісного ІТ в Україні (при збереженні відносно стабільних умов для бізнесу) в найближчі роки може зрости з поточних $3 млрд до $5-7 млрд. Цифри експортної індустрії легко перевірити за статистикою НБУ, в той час як оцінка продуктового/start-up ринку досить суб'єктивна, її важко перевірити. Протягом минулого року я бачив оцінки цього сегмента в розмірі $1 млрд і $2,5 млрд (Андрій Колодюк, Давос 2017).

Я б сказав, що складність з цими грошима в тому, що це не реальні гроші – це потенційна їх оцінка, за умови що даний ринок монетизують в Україні. А цього практично не відбувається – у чому й полягає велика різниця між двома сегментами: сервісом розробки продуктів/платформ та продуктами/стартапами.

4. Якщо оцінювати ринок з позиції обережного оптимізму, то його зростання складе близько 10-15%.

5. Спочатку потрібне розуміння, яка частина цього ринку становить ВВП країни.

Андрій Колодюк, голова наглядової ради Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA), керуючий партнер фонду AVentures Capital

1. Morgan Stanley – відомий світовий інвестор. Ця угода є ще одним підтвердженням того, що бачу і я: українські компанії цікаві для інвестування міжнародними інвесторами. Водночас, не падає інтерес і локальних фондів. Більше того, ще одним позитивним фактором, що приваблює інвесторів, є наявність екзитів (виходів з компанії). Нарешті, з 2015 року в Україні почали з'являтися такі угоди, що стало ще одним додатковим сигналом як для міжнародних, так і локальних інвесторів. А ми з боку UVCA прагнемо стати мостом для зовнішніх інвесторів, що з'єднує їх як з локальними інвесторами, так і з українським бізнесом.

2. Угоди вже є, але не всі вони розкриваються. Зараз наш дослідницький комітет UVCA готує щорічний звіт по всіх операціях року, де ми цифрами зможемо підтвердити інтерес міжнародних і локальних інвесторів до IT-компаній.

Великі аутсорсингові компанії, наприклад, як Ciklum, будуть купувати дрібних. Це дозволить як великим, так і малим компаніям швидше отримати більшу ліквідність. Тому я прогнозую, що кілька українських аутсорсингових компанії в найближчі три-п'ять років вийдуть на біржі.

3. Передовсім, нам потрібно перестати ділити аутсорсингові компанії і продуктові, так як вони представляють одну IT-галузь. У всьому світі ці поняття не поділяють, потрібно змінювати і українські стереотипи. Капіталізація продуктових компаній становить приблизно $2,5 млрд, у цю ж суму оцінюється щорічний оборот аутсорсингових компаній.

4. Ми тільки підводимо результати 2016 року, тому складно спрогнозувати 2017. За моїми відчуттями зростання ринку аутсорсингових послуг становило 10-15% (щодо 2015 року). Хотілося би, щоби ця тенденція зростання як мінімум збереглася, а як максимум збільшилася в 2017 році.

5. Обіцяємо показати всі ці дані в щорічному Огляді ринку від UVCA. У будь-якому випадку, на зростання IT-галузі (як аутсорсингових компаній, так і стартапів) будуть впливати не тільки внутрішні, але й зовнішні фактори: політичні, законодавчі. Тому реалізація реформ на загальнодержавному рівні має тільки прискорити темпи зростання і, як підсумок, залучати більше інвесторів для укладення угод з українськими компаніями.

Ми ж зі свого боку будемо знайомити міжнародне товариство з українською стартап-екосистемою і аутсорсинговими компаніями для того, щоби довести, що в Україні можна і потрібно інвестувати.

Костянтин Васюк, виконавчий директор ІТ-комітету Європейської Бізнес Асоціації

1. Обидві угоди дуже показові для глобального IT-ринку. Купівля IntroPro – це, по-суті, розширення портфеля експертизи Luxoft в напрямках телеком медіа. У IntroPro працює близько 500 фахівців, левова частина яких базується в Україні. І це цілком нормальна практика для багатьох компаній, які працюють із замовниками на глобальному ринку. Це означає, що талант українських фахівців цінується в світі. Що стосується покупки акцій компанією Morgan Stanley, то така угода – свідоцтво інтересу до успішної компанії на глобальному рівні.

2. Що стосується інтересу до українського IT-ринку, то він, безумовно, буде тільки зростати. Але чи переросте цей інтерес у реальні угоди і прихід нових великих клієнтів – залежить від багатьох факторів. Це і рівень податків, прозорість ведення бізнесу, розвиток IT-освіти та інші. Крім того, Україна вже стоїть перед рішенням – продовжувати бути аутсорсиноговою IT-країною або переходити до продажу комплексних рішень (а це коштує дорожче). Поки що ми використовуємо змішану модель і нам є куди розвиватися.

3. Існує два основних підходи до оцінки ємності ринку: з точки зору доходів компаній, їх внеску у ВВП країни, і кількості зайнятих у відповідному сегменті економіки. Прибутковість продуктових компаній і стартапів оцінити ми не можемо, оскільки їхні основні доходи залишаються поза межами української юрисдикції. Тому коректно порівнювати ємність за кількістю співробітників, а серед топ 25 IT-компаній (згідно Dou.ua) немає жодної продуктової. Таким чином, з точки зору зайнятих працівників в продуктовому сегменті і стартапах – поки що це частки відсотків або лічені відсотки. Так, інтерес до Україні є. Перспективним і важливим є прихід великих світових продуктових компаній і розробників в країну і відкриття тут R&D підрозділів. Недавнє придбання українського філіалу компанії Ericpol світовим гігантом Ericsson – ще одне тому підтвердження. Безумовно, на глобальному ринку обидва напрямки важливі, проте необхідно враховувати, що саме аутсорсингові компанії створюють сьогодні в Україні тисячі нових робочих місць щорічно, утримуючи цінний людський капітал в країні і створюючи сприятливий клімат для залучення інвестицій.

4. Глобальний ринок продовжує зростання і, відповідно, ми очікуємо зростання IT-експорту на рівні 15-20% при збереженні існуючого регулювання галузі в Україні і створенні близько 20 тисяч нових робочих місць в IT-галузі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X