На іноземних хлібах: кількість українських гастарбайтерів різко зросла

9 березня 2017, 22:35
Робота за кордоном залишається привабливою через низькі зарплати та погані умови життя на батьківщині

Міграційні настрої серед українських громадян продовжують зростати. "Охочих виїхати на заробітки за кордон стає більше ", – заявила НВ Бізнес Тетяна Пашкіна, HR-експерт компанії Rabota.ua.

Відео дня

За її даними, кількість вакансій в Україні для роботи за кордоном зростає чотири роки поспіль. Якщо на кінець 2012 року їх було близько 16 тис., то в 2016 році ця цифра збільшилася втричі.

За словами Катерини Мащенко, керівника експертно-аналітичного центру HeadHunter, якщо два роки тому серед головних причин трудової міграції була політична нестабільність, то в 2016-му році виїжджали в основному через відсутність гідної роботи в країні і низьких зарплат.

У 2016 році розрив між середньою зарплатою у вакансіях і резюме був негативним. Тобто роботодавець давав менше грошей, ніж просив претендент.

За даними Rabota.ua, якщо в першому кварталі минулого року різниця становила 9%, то вже до третього кварталу розрив досягав 14%. "Поки ми цей тренд не перекриємо, люди будуть шукати роботу за кордоном", – вважає Пашкіна.

Найчастіше українці воліють виїжджати на заробітки в Польщу і Чехію. Також активно закликають до себе наших гастарбайтерів роботодавці з Німеччини, Литви, Іспанії, США, Канади та Австралії.

Мащенко зазначає, що більшість респондентів не бачать майбутнього для своїх родин в Україні, оскільки тут складно реалізувати свій потенціал, а також через корупцію та важкі умови життя. І тут береться до уваги не тільки зарплата, але і такі речі як страховка і медицина.

За кордоном активно використовують соціальний пакет для залучення українців. Наприклад, у Польщі дію "карти побуту", яка надає соціальні привілеї іноземним найманим працівникам, хочуть поширити і на членів їхніх сімей. А в Німеччині охоче приймають іноземних студентів і навіть виплачують їм стипендії.

"Нинішній обмінний курс валют не дозволяє українським роботодавцям виплачувати гідні зарплати в доларовому еквіваленті", – констатує Пашкіна. Якщо в Києві та Одесі середня зарплата стартує від 8,2 тис. грн, то в інших містах-мільйонниках йде по низхідній – 6,5 тис. грн і нижче.

У той час як мінімальна зарплата в тій же Польщі еквівалентна 12 тис. грн, а в Іспанії може бути і втричі більшою.

Але розраховувати на комфортний офіс і прийнятний графік роботи там не варто. Оплата за кордоном зазвичай відрядна або погодинна. У середньому трудові мігранти працюють шість днів на тиждень по 10-12 годин на добу.

Ще один важливий плюс закордонного працевлаштування полягає в тому, що роботодавці досить лояльно ставляться до літніх кандидатів, каже Пашкіна: "Якщо в Україні кандидатові віком за 45 років досить складно знайти роботу, а якщо вдається, то це найчастіше низькооплачувані позиції на кшталт прибиральника або охоронця. Тоді як за кордоном українець може поліпшити свій добробут, працюючи, скажімо, на фермі, або в дорожньо-будівельній компанії".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X