На російський Промінвестбанк "полюють" одразу три претенденти

5 серпня 2016, 15:07
Діагностику фінансового стану "доньки" російського державного Внєшекономбанка, окрім ОТП банку, проводять ще дві українські бізнес-групи. Росіяни планують піти з України у 2017 році

OTP Group та дві бізнес групи українського походження розглядають можливість придбати українську дочірню структуру Внєшекономбанку (ВЕБ) – Промінвестбанк (ПІБ). Про це НВ Бізнес повідомив один із топ-менеджерів ПІБа.

Відео дня

"Є три групи інвесторів, які вивчають ситуацію і розглядають можливу покупку банку. Одна група угорська, а інші дві українські. Ніхто не робить таємниці, що ВЕБ шукає інвестора, але поки не має жодних домовленостей. Якщо угоду й укладуть, то це станеться не раніше першого півріччя наступного року", – прокоментували в банку.

Нагадаємо, голова Внєшекономбанку Сергій Горьков 3 липня повідомив, що вже з’явилися претенденти на український актив. Горьков відмовився називати потенційного покупця. Проте раніше він заявляв, що ВЕБу назвали попередню ціну, а до осені російський держбанк планує отримати вже більш реалістичну цінову пропозицію.

Як повідомляє російська ділова газета Комерсантъ, посилаючись на свої джерела у ВЕБі, основним претендентом на ПІБ є OTP Group, якій в Україні належить ОТП банк. За даними видання, OTP Group вже провела due diligence (експертизу) Промінвесту, переговори із ВЕБом знаходяться на просунутій стадії.

У самій OTP Group, як власне і в ВЕБі, можливу майбутню угоду коментувати відмовилися, заявивши лише, що група прагне нарощувати активи у Східній Європі, особливо в тих країнах, де її ринкова частка мала. Так, ОТП банк станом на початок 2016 року входив у топ-15 найбільших банків України за розміром активів (₴22,5 млрд). За результатами роботи у першому півріччі 2016 року ОТП отримав прибуток у розмірі ₴471,3 млн.

Цю ж тезу повторили в Україні. "Ми дійсно дивимося на можливості ринку. Стратегія банку на сьогодні – це нарощування кредитного портфелю і бізнесу в цілому, швидшими темпами, ніж маємо зараз. Тому будь-які можливості не лише органічного, але й не органічного росту ми розглядаємо, хоча жодних домовленостей не маємо", – каже член правління ОТП банку Алла Бініашвілі.

Як повідомило НВ Бізнес на правах анонімності джерело, знайоме із процесом купівлі-продажу банку, домовленостей справді нема. "Все, що було – зустріч Горькова із Шандором Чані, головою ради директорів і CEO OTP Bank. Горьков дуже пропонував, тому вони вирішили подивитися. Але ніякого due diligence ще ніхто не робив, тільки отримали базову генеральну інформацію", – запевняє він.

Між тим, експерт підтверджує інформацію, що ПІБом цікавляться кілька місцевих груп. Серед них він називає лише одну – колишніх акціонерів Міського комерційного банку (СітіКомерцБанк виведений з ринку у листопаді 2014 року). У СітіКомерц були окремі групи акціонерів-регіоналів: Володимира Антонова свого часу витіснили із банку, після чого найбільшими бенефіціарами лишилися Рейніс Тумовс, Вадим Столар та ін.

Наразі по відношенню до акціонерів СітіКомерца ведеться досудове розслідування. Встановлено, що посадові особи у 2013-2014 роках розтратили оборотні кошти банку та стабілізаційний кредит від Національного банку, завдавши збитки на суму ₴180 млн. При цьому рік тому Тумовс подавав до НБУ заявки на придбання банку Укоопспілка і ПроФінБанк. Регулятор йому в покупці відмовив.

За словами старшого аналітика компанії Dragon Capital Анастасії Туюкової зараз в Україні спостерігається чимала кількість інвесторів, які цікавляться покупкою банківських активів, але чимало із них пов’язані із банками, які вже були виведені із ринку. У відповідності до українського законодавства топ-менеджери і акціонери виведених за останні роки банки віднесені до осіб із зіпсованою діловою репутацією. "Я знаю покупців, локальних мільярдерів, у яких вже нема своїх банків, але хотіли б їх придбати. Проте НБУ не може їм дозволити займатися банківським бізнесом протягом трьох років з моменту банкрутства їхнього банку", – каже вона.

Із тих локальних інвесторів, які цікавляться активами інших фінструктур, Туюкова називає ПУМБ Ріната Ахметова, проте банк цікавиться лише портфелями банків, а не банками в цілому. "Сергій Тігіпко з його Таскомбанком, або Віктор Пінчук із Кредит Дніпро навряд зараз мають таке фінстановище, щоб дозволити собі таку покупку", – продовжує вона.

До недавна основним гравцем на ринку поглинання банківських активів був Альфа-Банк (Україна), проте опитані експерти сумніваються, що Альфа потягне купівлю Промінвеста. Враховуючи, що група наразі займається процедурою об’єднання із Укрсоцбанком, який вони викупили у італійської UniCredit Group.

"Промислові групи цей актив також навряд сильно зацікавить, оскільки їх більше цікавить доступ до дешевих ресурсів, які банк залучає у населення, а у випадку із ПІБом, там роздрібного бізнесу не буле", – каже Михайло Демків, аналітик банківського сектору інвесткомпанії ICU.

ПІБ входить у ТОП-15 найбільших банків країни, із активами у ₴35,1 млрд. Збитки установи за шість місяців поточного року склали ₴2,9 млрд, у минулому році від’ємний фінансовий результат склав ₴20,3 млрд.

Переважно негативні фінрезультати пов’язані із вимушеним формуванням рервів під знецінені кредити. Згідно фінансової звітності на сайті НБУ, станом на 1 квітня поточного року у портфелі ПІБа виданих кредитів на суму ₴62,1 млрд. При цьому 47% із яких (₴29,4 млрд) НБУ класифікує як проблемні і безнадійні.

І хоча наразі у ПІБі ситуація щодо рівню ліквідності після докапіталізації стабілізувалася, у самому банку зізнаються, що суттєвого покращення не очікують. "Це [якщо банк викупить український чи західний інвестор] буде дуже добре і для банку, і для клієнтів. Бо усі розуміють, що російським банкам тут не працювати", – каже менеджер із ПІБа.

На думку Туюкової, українські позичальники продовжують навмисно не погашати кредитну заборгованість перед банками російського походження через політичні мотиви. Враховуючи проблемну заборгованість, у банка сильно стискається баланс, фінустанова почистила роздрібний портфель, лишивши корпоративний, оцінює ситуацію Демків. Велику кількість кредитів свого часу банк видавав саме на сході України, які тепер не погашаються. Тож уміння нового інвестора працювати із проблемними українським позичальниками буде ключовою для успішності даної угоди.

"Схід вже за межами, і Крим за межами [бізнесу банку]. У ПІБі не поганий кредитний портфель. Ми кредитуємо промисловість, машинобудування, харчпром, агросектор. У ПІБа ₴1,5 млрд працюючих активів, а зобов’язань всього на ₴300 млн. Плюс у нас є власна нерухомість: офіси відділень банків", – каже менеджер із ПІБа.

З урахуванням якості активів Промінвесту, у російському Комерсантъ орієнтиром угоди називають коефіцієнт 0,2-0,3 від капіталу у ₴6,4 млрд. Капітал зріс з початку року з від'ємного значення в ₴12,3 млрд за рахунок конвертації боргу від материнського банку на ₴20 млрд. У самому ПІБі, як каже джерело НВ Бізнес, у банку розраховують на 0,5-0,6 капіталу.

"Оцінка банку залежить від достатності визнання проблемних активів. Якщо адекватно визнані проблемні кредити і зарезервовані, то мультиплікатор може бути в діапазоні 0,5-0,8. Але, з огляду на складність ведення бізнесу в Україні для російського банку, мультиплікатор може бути нижчим. Продавець узагалі може бути готовим віддати банк за символічну плату", – коментує Туюкова.

Крім капіталу, важливий фактор для угоди – питання обліку боргу від материнського банку. На кінець червня у ПІБу залишалося ₴15 млрд грн боргового фінансування від ВЕБа (₴7,9 млрд кредитів і ₴7,1 млрд субординованого боргу). Угода може включати попередню конвертацію цього боргу в капітал з визнанням відсутніх резервів або його відстрочене повернення, пояснює Туюкова.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X