Місію не виконано: про виклики, що стоять перед новим головою НБУ – експертна думка

10 травня 2017, 16:00
Експерти перелічили основні завдання, які має реалізувати новий голова Нацбанку

Сьогодні, 10 травня, голова Національного банку України Валерія Гонтарева йде з посади. У своїй колонці НВ вона вже підбила підсумки майже трьох років роботи, наголосивши, що свою місію вона виконала – стабілізувала національну валюту та інфляцію, а також очистила банківський ринок.

Відео дня

Тимчасово виконуючим обов’язки очільника центрального банку буде Яків Смолій, перший заступник Гонтаревої. Верховна Рада так і не відправила її у відставку, та й ім’я нового голови НБУ президент Петро Порошенко ще парламенту на затвердження не подав.

А поки політична еліта країни визначається з ім’ям нового голови Нацбанку, експерти на ринку визначають нову місію для наступника Гонтаревої.

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України

Перед новим головою будуть стояти не менші виклики. В першу чергу – це валютна лібералізація. Досі діє валютний декрет 1993 року. Це нонсенс. Адже, зрозуміло, що ринок дуже змінився з того часу, у нього інші виклики. Тож треба скасовувати декрет. Повинен бути новий документ, який урегулює діяльність ринку капіталів, закон, який зробить валютний ринок цивілізованим.

Потім, у нас є не вирішене питання щодо захисту прав кредиторів. Треба, щоб кожен іноземний чи український інвестор, чи кожен акціонер чітко розумів, що якщо він вкладає гроші в Україну, то він свої кошти може повернути, що не буде касацій чи апеляцій. Тобто права кредиторів повинні бути захищені як в банках, так і в бізнесі. І на цю тематику є багато законопроектів. Залишилось тільки, щоб їх проголосували. Хоча тут робота буде переважно пов'язана із судами.

Мабуть, вирішити також потрібно питання звітів банків. Зараз кожен банк надсилає близько 5-ти тисяч звітів. Навіщо вони потрібні в такому обсязі, хто їх читає? Впевнена, що їх число можна скоротити.

Павло Крапівін, перший заступник голови правління банку Контракт

Зараз найголовніше – повернення довіри банківській системі. Для цього потрібно більш розбірливо підходити до ліквідації банків, введення тимчасової адміністрації в них. Щоб це був дійсно останній етап, і останній можливий варіант. По-друге, потрібно проводити заходи, спрямовані на посилення іміджу банківської системи України. Підкреслювати, що чистка завершилася, ряди викошені і ті, хто залишилися, вони будуть виконувати свої зобов'язання.

Також потрібно зосередитися на роботі з тими банками, які зараз перебувають у стадії ліквідації. З одного боку, це ділянка Фонду гарантування вкладів, з іншого – робота рука об руку НБУ з Фондом для якнайшвидшого завершення ліквідації скоротить витрати. Тому що активи знецінюються або зникають зовсім, а ще ж потрібно оплачувати комунальні послуги, оренду, зарплати працівників тощо. Сьогодні, якщо ми ліквідуємо банк за п'ять років, то істотна частка його активів піде просто на утримання команди, яка його ліквідовує.

Третє завдання, яке стояло перед усіма керівниками НБУ, це зниження процентних ставок. Україна, як і раніше, лідирує за ставками серед всіх наших сусідів. У Росії, наприклад, за один раз і дуже радикально Центрабанк Росії заборонив видавати кредити вище 14% річних. І все-таки потрібно переглянути податок на доходи по депозитах, оскільки на сьогодні – це 19,5%, і це забагато. Якщо знизити до десятини з доходу – це також сприятиме здешевленню кредитів, що посилить спочатку фінансову систему, а потім економіку в цілому через її кредитування.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Є ще одна задача, але це вже скоріше завдання Верховної Ради, аніж НБУ. Це посилення прав кредиторів. Кредитор не повинен страждати від аферистів.

Олег Стринжа, директор департаменту фінансового контролінгу Національного банку України

Поки у нас немає визначеності, хто керуватиме Національним банком у довгостроковому періоді. Поки що є лише виконувач обов'язків. Але у нас є офіційна програма дій. Ця стратегія затверджена, вона залишається актуальною. Нічого не змінюється в роботі регулятора.

Тож основні виклики – це реалізація того, що намічено. Це і відновлення кредитування, і створення нового нагляду, і виконання макроекономічної політики на цей рік, затвердження грошово-кредитної політики, і досягнення цільових рівнів інфляції.

Валютна лібералізація – це також важливий проект. Минулого тижня була міжвідомча зустріч по проекту деофшоризації щодо впровадження рекомендацій дій БЕПС (Base Erosion and Profit Shifting). Все буде, треба просто дочекатися.

Показати ще новини
Радіо NV
X