Мільярди для царів полів. Хто отримує щедрі дотації від уряду

18 серпня 2018, 18:00

Верховна рада і уряд щедро виділяють з держскарбниці гігантські дотації та іншу допомогу найбільшим агрокомпаніям країни, які належать мультимільйонерам Юрію Косюку, Олегу Бахматюку, Андрію Веревському і Віталія Хомутиннику.

Яхта Ace – 87-метрове судно з шістьма каютами-апартаментами, сауною, басейном, тренажерним залом і кінотеатром – часто гостює в різних куточках планети.

Побудована в 2012 році в Німеччині яхта – не просто корабель, а символ успішності її власника, яким, за даними депутата Сергія Лещенка, є Юрій Косюк.

Відео дня

Косюк – ключовий акціонер агрохолдингу Миронівський хлібопродукт (МХП) і колишній заступник голови адміністрації президента Петра Порошенка. Капітал цього супераграрія, головним активом якого є бренд Наша Ряба, НВ в 2017 році оцінив у $693 млн.

Сама яхта коштує приблизно $150 млн. І Косюк може собі дозволити подібні персональні витрати: лише минулого року МХП згенерував $230 млн чистого прибутку. З них $80 млн пішло на виплату дивідендів – і Косюк в свою чергу отримав частку в $53 млн.

Майже таку ж суму – $52,1 млн – холдингу власника Нашої Ряби в 2017-м перерахувала держава: як дотації за програмою підтримки тваринництва. На це вказують дані галузевого звіту, підготованого профільними експертами на прохання НВ. Редакція отримала в Міністерстві агрополітики повний список компаній, які отримували дотації, – в ньому вказані сотні юросіб. Аналітики оцінили цей довгий перелік з точки зору кінцевих бенефіціарів зазначених в ньому реципієнтів держдопомоги. Далі дані підсумовувалися.

"Це навіть не лобіювання їхніх інтересів, а елементи політичної корупції", ˜– вважає голова групи компаній Агротрейд Всеволод Кожемяко

Уряд, як свідчить підготований експертами звіт, взагалі прихильний до агрогігантів. Так, в тому ж 2017-го бюджет в сумі виділив ще $34 млн (або 905 млн грн) підтримки холдингу Укрлендфармінг, що належить колишньому мультимільйонеру Олегу Бахматюку.

В його особі скарбниця допомогла людині, яка сама винна державі (в особі НБУ) 10,9 млрд грн за кредитами рефінансування, отриманими його банками Фінансова ініціатива і VAB. Обидві установи регулятор раніше визнав банкрутами.

За весь минулий рік держбюджет, за даними Мінагрополітики, виділив на допомогу аграріям 4 млрд грн. З них структури Косюка і Бахматюка, як показує аналітичний звіт, зроблений на прохання НВ, отримали трохи більше половини – 58%.

Багатим потрібно допомагати

Глава уряду Володимир Гройсман неодноразово обіцяв підтримку аграрної галузі. Вона, за оцінками керівника Кабміну, формує приблизно шосту частину від усієї виробленої в країні продукції, а тому вимагає неухильної допомоги від держави.

Правда, прем'єр заявляє, що має намір перш інших допомагати малим і середнім фермерам. Але в підсумку фінансові "милиці" від держави дістаються гігантам галузі, які і без того відмінно себе почувають. "Рентабельність бізнесу МХП становить 38%", – уточнює Мар'ян Заблоцький, голова Українського товариства економічних свобод. Він ще й консультує Ніну Южаніну, депутата Блоку Петра Порошенка (БПП) і голову парламентського комітету з податків.

Дотації – частина бюджетного процесу: відповідні законопроекти на розгляд парламенту вносить Кабмін, після чого депутати доповнюють його правками і голосують пакетом. Саме на стадії правок, як пояснює НВ джерело в комітетах Верховної Ради, лобісти і вносять зручні для найбільших аграріїв розділи або пункти.

Як у Косюка, так і у Бахматюка в Раді є компактні, але вмілі "групи підтримки" – приблизно по три-чотири депутати. Вони, за словами джерела НВ, і роблять потрібну роботу. А коли проект бюджету або інших пов'язаних з цією темою документів потрапляє до сесійної зали, парламентська більшість просто не в змозі розібратися в тонкощах внесених правок – і депутати віддають свої голоси за весь пакет запропонованих законів в цілому.

Про те, що ця схема працює, каже приклад діяльності Миколи Кучера, депутата БПП, який раніше працював в МХП.

З нинішнього року в бюджеті повинна була з'явитися норма про те, що великі агрокомпанії не можуть отримувати більше 150 млн грн дотацій. Однак на засіданні бюджетного комітету Ради Кучер запропонував прибрати цю поправку, і колеги з ним погодилися.

"Я намагався пояснити депутатам, що не можна так багато грошей віддавати птахівникам, але безрезультатно", – говорить Заблоцький.

У МХП, як і в Укрлендфармінгу, відмовилися обговорювати з НВ тему дотацій.

Однак сам Косюк в блозі на онлайн-платформі Українська правда в кінці зими пояснив, що дотації великим аграрним підприємствам – не їхня примха, а ініціатива Ради і Кабміну. "Це рішення влади було покликане звести до нуля корупцію в аграрному бізнесі та вивести останній з тіньовою середовища", – вказав власник Нашої Ряби. Мовляв, за принципом "плати більше податків – отримуй більше підтримки" і формуються дотації. І якщо агрокомпанія показує свій прибуток, платить податки державі, то отримує співмірні дотації.

Бізнесмен заявив, що завдяки МХП скарбниця отримує стабільні валютні надходження. "У цьому контексті дотації – це абсолютно адекватна, виправдана і необхідна підтримка для підприємств, що фінансують економіку України", – написав Косюк.

Гройсман, як і парламентська більшість, судячи з усього, поділяє позицію власника МХП. Однак навіть багато колег з бізнесу не готові зрозуміти і прийняти Косюка. Один з них – Всеволод Кожем'яко, голова групи компаній Агротрейд, вважає нинішню практику дотування великих агрохолдингів докорінно неправильним. "Це навіть не лобіювання їхніх інтересів, а елементи політичної корупції", – вважає він.

Читайте повний текст статті в номері журналу Новое Время№30 від 16 серпня 2018 року.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X