Майно неплатоспроможних банків продадуть по-новому

25 лютого 2016, 17:40
Директор юридичного департаменту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), екс-член правління Національного банку України Віктор Новіков розповідає про важливі зміни в роботі Фонду

Про концептуальні зміни в роботі Фонду. Дуже багато людей кажуть, що Фонд гарантування існує для соціального захисту вкладників. Але, на мою думку, це невірно. Головна функція Фонду, і не лише в Україні, але й у світі, це підтримка стабільності банківської системи.

Відео дня

Для нас, в першу чергу, було важливо забезпечити безперервність виплат вкладникам. Оскільки Фонд повинен показати вкладникам, що як під час тимчасової адміністрації, так і при ліквідації, банки, які не платили, [під кураторством Фонда] платять.

Своєчасно виводити банк із ринку – це теж захист вкладників, тому що банк буде не ‘‘голий-босий’’, як це часто робиться зараз, він буде переданий із хорошими активами, і ми зможемо задовольняти і 100% четвертої черги.

Але зараз неможливо говорити про стабільність банківської системи, тому й Фонд зосереджений [не на оздоровленні банків, а] на виплатах відшкодувань і продажі активів [збанкрутілих банків]. Більшість банків, які потрапили у Фонд, повинні були сюди потрапити багато років тому. І мова не лише про ‘‘злочинну владу’’, але й про ті проблеми, які тягнуться ще з 1990-х років, про намальовану звітність [банків], яка не відображала реальний стан речей.

Друга важлива зміна, це те, що Фонд бере у держави кошти (десь вже близько 65 млрд грн взяли з держбюджету) у борг, а повертати повинен шляхом продажу активів збанкрутілих банків

Ми передбачили в законі запровадження так званого Консолідованого офісу з продажу активів неплатоспроможних банків. Ця норма набула чинності з 1 січня 2016 року. І приблизно 1 квітня він вже повинен запрацювати у напрямках управління і продажу активів банків. Зараз проходить формування цього департаменту. Він консолідує всі активи банків, які знаходяться у Фонді, і централізовано забезпечуватиме їх реалізацію.

Це непроста робота, яка потребує серйозного програмного забезпечення. Необхідно провести і розподіл активів за групами, і вирішити долю цих активів. На сьогодні спостерігається певна хаотичність у цьому питанні, оскільки кожен уповноважений Фонду в банку сам вирішує, чи продавати ці активи, чи здійснювати їх реструктуризацію, чи стягувати заборгованість за цими активами. Зосередження в одному департаменті дозволить ефективно продавати активи.

І, чого приховувати, певні елементи корупції будуть припинені, оскільки за всіма 70 уповноваженими усі їхні дії не простежиш. Тепер все буде стандартизовано, від початку оцінки активів і до їхньої реалізації, на одних умовах і максимально прозоро.

Про успіхи у боротьбі з корупцією. Важко спіймати за руку хабарника. У нас заяв у правоохоронні органи по фактах [підозрілих] операцій ‘‘воз и маленькая тележка’’, їх тисячі. Ми бачимо сумнівні операції, але у нас нема 100%-х доказів. І вже правоохоронні органи перевіряють дії уповноважених стосовно проведення певних операцій.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ми часом робимо заміну уповноважених. Міняємо на тих, хто показав себе із кращого боку

Ми створили підрозділ розслідувань, у тому числі й відділ протидії корупції. Вони будуть цілеспрямовано і комплексно працювати і в Фонді, і в самих банках, які виводяться з ринку.

Про зміни в роботі з кредиторами неплатоспроможних банків. Є цікаві зміни [плануються] стосовно недійсності правочинів, якими передбачено, що при ліквідації банку допускається взаємозалік між зобов’язаннями банку [по вкладах] і кредитними зобов’язаннями позичальників. Ця норма категорично не сприймалася ні Фондом, ні Світовим банком, який був контролером змін до законів, оскільки це надає переваги по черговості вимог кредиторів. Але ця норма проскочила у другому читанні, як це зазвичай буває у нашій Верховній раді, ‘‘з голосу’’ нашого шановного народного депутата. Фактично вона була направлена те, щоб допомогти ДІУ [Державній іпотечній установі], у якої були розміщені кошти і кредити на депозитах і поточних рахунках. Але ж це допомогло не тільки ДІУ.

Про державну торгову площадку СЕТАМ, на якій, як планує уряд, ФГВФО буде реалізовувати усе майно через електронні торги. Не все так гладко по роботі з СЕТАМом, є певні проблеми, і неготовність здійснювати продаж деяких активів об’єктивно. Але ми вже активно працюємо по забезпеченню кредитів рефінансування, виданих Національним банком, а це найкращі активи неплатоспроможних банків. Є пропозиція зробити всі торги через СЕТАМ, це передбачає концепція Консолідованого офісу.

Про структурні зміни всередині ФГВФО. За останні два роки до Фонду гарантування надійшли більше 70 банків. Фактично, серйозна банківська система європейської країни знаходиться у Фонді. Фонд до цього не був готовий ні інституціонально, ні законодавчо.

Сьогодні штат не відповідає тим задачам, які стоять перед Фондом, це штат Фонду, коли виводився з ринку один банк на рік. Уявляєте, що таке вивести 70 банків зараз?

Наразі проводяться конкурси на вакантні посади директорів департаментів. На них присутні незалежні іноземні експерти, які є кураторами за різними напрямками, чи це ІТ, чи аудит. Штат Фонду у результаті буде збільшений у два рази.

Від нас вимагають, щоб ми зменшували витрати. Щоб більше коштів лишалося кредиторам, а не на утримання апарату. Ми плануємо переїхати до нового офісу – це застава банку Надра. Поки мова йде про оренду, бо зараз ми дуже дорого платимо за наше приміщення.

Ми зменшимо штат уповноважених осіб Фонду за рахунок впровадження Консолідованого офісу

Оскільки задачі уповноважених будуть обмежені, то одна людина зможе займатися 10-15 банками; і буде не 15 бухгалтерів, а один.

Зараз якраз ми розглядаємо проекти щодо реалізації системи оплати праці. Беремо за зразок систему Національного банку. Я не кажу зараз про рівень зарплат, а лише про систему: частка офіційної зарплати зросте, а премій зменшиться. І це не буде премія на свята, а за конкретні результати конкретного працівника.

Розмір повинен бути належним: реалізувати 430 млрд активів не може ефективно людина, яка отримує п’ять тисяч гривень. Керівники зараз отримують десь на такому рівні [20-40 тис грн, погоджується із запитанням кореспондента НВ], але мені важко судити, бо я член дирекції Фонду, і у мене вища зарплата – 55 тис грн зараз. Але ж у Нацбанку все одно вища.

Показати ще новини
Радіо NV
X