Як покращити бізнес-клімат в Україні

2 лютого 2017, 13:52
Парламенту запропонують законопроект для поліпшення позиції в Doing Business

Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) підготувало законопроект про внесення змін у деякі законодавчі акти, що стосуються інвестиційного клімату в Україні (копію і супровідні документи має НВ Бізнес).

Відео дня

Він покликаний підняти нашу країну в рейтингу за легкістю ведення бізнесу Світового банку Doing Busines з нинішнього скромного 80-го місця як мінімум на 20 позицій вгору.

«В парламенті та уряді є ціла низка законопроектів, які мають поліпшити позиції України. Але на певному етапі ми зрозуміли, що лобіювання десяти законопроектів – справа надзвичайно складна, бо парламент довго розглядає законопроекти. Тому ми вирішили об'єднати різні ініціативи в один пакет», – розповідає радник з юридичних питань Офісу ефективного регулювання (BRDO) Денис Малюська.

Зокрема, в документі містяться норми, які посилять захист прав акціонерів, врегульовують взаємовідносини держави і бізнесу, змінять правила гри в сфері будівництва та нерухомості, наприклад, пропонується скасувати пайову участь забудовників. У ньому також порушені питання третейських судів та господарських спорів.

У законопроекті прописаний новий механізм відновлення платоспроможності та банкрутства підприємств і нові спрощені норми. МЕРТ також пропонує створити інститут довірчої власності як альтернативу застави за кредитами, що дасть можливість відновити кредитування банкам, у тому числі іпотеку.

«Тобто майно буде передаватися не в заставу, а в обмежену власність. Це дозволить кредитору, в разі відмови позичальника повертати борги, продавати це майно від свого імені і таким чином погашати заборгованість клієнта», – розповідає Малюська.

Втім, у законопроект увійшли не всі ініціативи, які раніше пропонувалися для поліпшення положення в рейтингу. «Підключення будівництва до електромереж ми винесли за межі законопроекту, тому що це питання викликає серйозні дискусії», – пояснив керівник BRDO Олексій Гончарук. Цьому питанню присвячено інший законопроект, який уже надійшов у Раду.

Немає у законопроекті також блоку питань щодо міжнародної торгівлі, митного обслуговування та оподаткування. Для цього також передбачили окремі та комплексні зміни до законодавства.

У BRDO очікують, що законопроект надійде в парламент у середині лютого і сподіваються, що до кінця травня він набуде чинності, у противному разі, у цьому році зміни не будуть враховані. А це має спростити залучення інвестицій в Україну.

«Безумовно, сама по собі зміна рейтингу не переконає інвесторів вкладати гроші в країну. Але це абсолютно точно приверне увагу системних інвесторів, якщо Україна покаже істотний прогрес на більш ніж 20 позицій», – вважає Гончарук.

«Є ще маса питань, які непогано було б Україні вирішити. Це і модернізація судової системи, і забезпечення справедливого правосуддя і боротьба з корупцією, реформа системи державного управління, розвиток фінансового ринку, в тому числі банківського. Це також питання, пов'язані з іміджем країни і макроекономічною стабільністю», – відзначає виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Торік приплив інвестицій в Україну становив близько $3,8 млрд. Правда, основна частина цих коштів – це конвертовані в капітал субкредити материнських структур іноземних банків, а в реальний сектор економіки гроші практично не надходили, відзначає Устенко. «Але в цьому році інвестиції все ж будуть на рівні $2-3 млрд, але країна могла б отримувати $10 млрд, якби тут були необхідні умови», – упевнений він.

Нагадаємо, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов прогнозував приплив прямих іноземних інвестицій за підсумками 2017 року на рівні $4,5 млрд.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X