Менше, ніж планував Кабмін. На 10% впала українська економіка в 2015 році. Інфографіка

16 лютого 2016, 18:45
Українська економіка поступово виходить із затяжного піке, в якому вона перебуває з 2012 року. І робить це навіть швидше, ніж прогнозували експерти

В Мінекономрозвитку заявили, що у 2015 році валовий внутрішній продукт (ВВП) України скоротився на 10%. ‘‘Темпи скорочення ВВП уповільнилися. На початку року було 17,2%’’, –констатувала перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів.

Відео дня

Восени минулого року і експерти МВФ, і в уряді, і в Нацбанку очікували, що за результатами 2015-го падіння економіки складе 11%.

У підсумку ВВП покращився завдяки результатам в останньому півріччі, коли показники здивували не тільки владу, але й аналітиків. Згідно з консенсус-прогнозом агентства Bloomberg – падіння економіки у четвертому кварталі 2015 року мало б скласти 4,5%, у порівнянні з 2014 роком. Натомість ВВП впав лише на 1,2%.

Та й квартальна динаміка була досить позитивною. ВВП у третьому кварталі зріс у порівнянні з другим на 0,5%, а у четвертому вже на 1,5%.

‘‘Істотне поліпшення динаміки реального ВВП значною мірою пов'язано з різким збільшенням витрат бюджету в грудні минулого року. Це, судячи з усього, потягнуло за собою зростання у пов'язаних з бюджетом секторах, дані по яких не публікуються щомісяця’’, - пояснює головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital Олена Білан.

За словами керівника аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександра Паращія, варто враховувати також порівняльну базу: у грудні 2014 року, із яким порівнюється поточний ріст економіки, спостерігалася енергетична криза, і чимало підприємств простоювали через віялові відключення. У грудні 2015-го ситуація вже була стабільною і підприємства працювали краще.

Відновленню економіки сприяли і більш довгострокові фактори. Так, за оцінками Білан, обсяги промислового виробництва у четвертому кварталі минулого року виросли в порівнянні із попереднім періодом завдяки поступовій деескалації військового конфлікту на сході країни. Крім того, покращилася динаміка роздрібного товарообігу, що свідчить про відновлення споживання домогосподарств на тлі макроекономічної стабілізації та зростання споживчих настроїв.

Поточна політична криза гальмує зростання економіки

За результатами 2016 року опитані НВ експерти очікують зростання економіки на 0,5%-1,5%, порівняно із 2015-м. НБУ на початку року погіршив свій прогноз зростання реального ВВП з 2,4% до 1,1%.

‘‘Негативний вплив торгових обмежень, введених РФ, буде компенсовано помірною девальвацією гривні і істотним перерозподілом ресурсів з державного сектору у приватний’’, – каже Білан.

Основним чинником приросту економіки, на думку Паращія, буде приріст споживання населення. Також простимулювати ВВП зможе ріст витрат на військові потреби, що передбачено у держбюджеті. А от суттєвих інвестицій у виробництво очікувати не слід, кажуть економісти.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У держбюджеті озвучені прогнози щодо відновлення реального ВВП на 2%. Проте, за словами експертів, такі сподівання не виглядають обґрунтованими, оскільки країна не провела необхідних структурних реформ. А поточна політична криза лише погіршує ситуацію.

Показати ще новини
Радіо НВ
X