Маски-шоу стоп: Рада підтримала обмеження для силовиків при обшуках

8 вересня 2016, 15:21
Парламент у першому читанні прийняв зміни до законодавства, які не дозволять правоохоронним органам вилучати електронні носії інформації

Верховна Рада 287 голосами "за" схвалила сьогодні законопроект №3719, який передбачає зміни до Кримінального кодексу. Серед головних нововведень, які народні депутати підтримали в першому читання – заборона вилучати сервери чи мобільні телефони при обшуках. У разі, якщо закон вступить у силу, то правоохоронці матимуть право лише копіювати інформацію з електронних носіїв.

Відео дня

Автори законопроекту вважають за необхідне заборонити спецпідрозділам проводити обшуки, приховавши обличчя балаклавами чи масками та без необхідності брязкаючи зброєю. Єдине виключення – це пряма терористична загроза. Депутати вирішили надати право адвокатам бути присутніми на будь-якій стадії обшуку. Раніше слідчі чи прокурори могли не допускати правозахисників, посилаючись на відповідні законодавчі норми.

В законопроекті №3719 народні обранці вважають за потрібне дозволити обшук як виключний засіб, коли нема можливості отримати інформацію іншим шляхом. Якщо вже діло дійде до обшуку, то у відповідному дозволі має бути прописана чітка аргументація в його необхідності, а також детальний перелік осіб і предметів, які необхідно обшукати.

Один із авторів законопроекту, голова комітету Верховної Ради з інформатизації та зв'язку Олександр Данченко, розповів НВ Бізнес, що тільки за минулий рік було понад 70 випадків "наїздів" силовиків на бізнес і 90% з них були неправомірними. Тож прийнятий сьогодні законопроект має захистити бізнес і надати впевненість іноземним інвесторам у тому, що їхні гроші не пропадуть.

Поки не пройде реальна судова реформа і суди не очистяться, жоден законопроект працювати не буде

Вітчизняні підприємці, бізнес яких постраждав від обшуків і вилучень серверів, схвально відгукнулись про законопроект №3719. Євген Уткін, засновник і керівник KM Core, назвав вказані нормативні зміни "конкретними кроками" з просування індустрії високих технологій.

"Прийняття цього закону нарешті дозволить захистити ІТ-галузь і інші також від всевладдя силовиків", - заявив НВ Бізнес Андрій Колодюк, голова наглядової ради Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA) і власник компанії Divan.TV. Восени минулого року правоохоронці обшукали Divan.TV і вилучили сервери, які компанія через два місяці та кілька судів змогла повернути.

На думку Колодюка, після набуття чинності прийнятих сьогодні змін до Кримінального кодексу можна буде не тільки утримати ІТ-компанії від переїзду, а й повернути ті, які вже залишили нашу країну. "Тепер ми можемо розкручувати, що в Україні бізнес захищений і сюди можна інвестувати", - переконаний керівник UVCA.

Однак не всі представники ІТ-спільноти налаштовані настільки оптимістично. Керуючий партнер бізнес-інкубатора GrowthUP Денис Довгополий сумнівається, що згаданий законопроект в разі його вступу в дію призведе до позитивних зрушень. "До того, як першого слідчого чи суддю засудять хоча би на умовний строк, я не вірю, що це змірить взаємовідносини між силовиками та представниками хайтек-галузі", - підкреслив він.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Довгополий зазначив, що стан справ може змінитися лише після успішної судової реформи. З ним погодився Данченко: "Поки не пройде реальна судова реформа і суди не очистяться, жоден законопроект працювати не буде. Коли така реформа пройде – це питання до керівників держави, коли в них буде політична воля", - зазначив депутат.

Показати ще новини
Радіо NV
X