Людина системи. Чого чекати від нової голови НКРЕКП

7 червня 2018, 08:35

Вчора нові члени Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг таємним голосуванням обрали головою регулятора Оксану Кривенко. НВ Бізнес розбирався в тому, чому вона опинилася на чолі комісії і чого від неї очікувати.

Що обіцяє нова голова

Новий склад НКРЕКУ був затверджений президентом Петром Порошенко ще 29 травня. У списку з десяти запропонованих кандидатів Кривенко зайняла 4-е місце, відповідно до набраних балів.

Відео дня

Кривенко майже 20 років займається нафтогазовим сектором. Свою кар'єру в НКРЕКП вона почала з 2001 року, з самих низів, і за цей час пройшла шлях до заступника директора департаменту нафтогазової сфери. Невеликий період (з кінця 2014-го по початок 2015 го) працювала в Міністерстві енергетики за тим же профілем. У комісії запам'яталася тим, що активно займалася розробкою введення абонплати для побутових споживачів газу.

У коментарі НВ Бізнес сама Оксана Кривенко в числі найближчих пріоритетів назвала відновлення видачі ліцензій, прийняття вже узгоджених нормативних актів щодо впровадження ринку електроенергії, а також питання "зелених тарифів".

А ось з підвищенням цін на електроенергію для населення в Нацкомісії не поспішають. "У короткостроковій перспективі таке питання некритичне. Було б неправильно його розглядати, не розібравшись досконально", - заявила Кривенко. Новому складу регулятора знадобиться деякий час, щоб вивчити обстановку, перш ніж вирішувати складні і дискусійні питання, пояснила вона.

Що стосується побажань від представників Міжнародного валютного фонду, Світового банку та ЄБРР до роботи нового складу НКРЕКП, то, за словами Кривенко, конкретики не було. "В цілому побажання були загальними - працювати ефективно, створювати конкурентні ринки", - розповіла вона НВ.

При цьому глава регулятора пообіцяла, що діяльність відомства буде максимально прозорою: "Ухвалення будь-яких рішень буде супроводжуватися відкритими обговореннями за участю всіх, хто в цьому зацікавлений".

Чого очікувати насправді

Учасники та експерти відзначають, що Кривенко чудово розбирається в своїй сфері і була кращою серед учасників конкурсу, які представляли нафтогазовий сектор. Так, принаймні, стверджує член Номінаційної комісії з відбору членів НКРЕКП Світлана Голікова.

Вибір саме Кривенко опитані НВ Бізнес експерти називають очікуваним. "Інформація про те, що вона стане головою комісії, ходила ще до призначення нових членів комісії і навіть до завершення конкурсу", - говорить Андрій Герус, член правління бізнес-ради Ціна держави.

У той же час тільки у Кривенко є досвід роботи в регуляторі, і вона єдина з нових членів комісії розуміє всю "внутрішню кухню" НКРЕКП, зазначає Голікова.

Втім, вважає експерт, сьогодні правильніше було б обирати тимчасового керівника, з приставкою в.о., оскільки новий склад Нацкомісії повністю не сформований. Поки що призначені тільки п'ять з необхідних семи членів. Обрання ще двох кандидатів заблоковано в судах за позовами колишніх глави комісії і його радника Дмитра Вовка і Антона Гудаченко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Повноваження новообраної голови сьогодні обмежені двома роками. Потім членам НКРЕКП належить заново вибирати собі керівника. "Будемо сподіватися, що у Оксани Кривенко вистачить знань, компетенції та мудрості на те, щоб за ці два роки втілити необхідні реформи", - говорить Голікова. Вона розраховує, що комісія "буде працювати як колективний орган". І що рішення не будуть прийматися однією людиною, як раніше.

Історія питання

Кілька останніх місяців комісія була недієздатною через відсутність кворуму. А 26 травня закінчилися повноваження попереднього глави НКРЕКП Дмитра Вовка.

Перше відкрите засідання нового складу комісії відбудеться менш ніж через тиждень, 12 червня.

Опитані НВ Бізнес

Так, в газодобувному секторі від НКРЕКП чекають розробки тарифної політики для оператора ГТС, прийняття нормативних актів щодо денного балансування ринку газу, говорить виконавчий директор Асоціації газодобувних підприємств Роман Опімах.

Потрібно також затвердити рішення, завдяки яким споживачі отримають можливість вибирати постачальника електроенергії, додає Юрій Корольчук, співзасновник Фонду енергетичних стратегій. Також необхідно нарешті розібратися з проблемними боргами Енергоринку.

За словами Голікової, конкурсна комісія рекомендувала новим членам НКРЕКП "не ухилятися від таких соціально значущих тем", як RAB-тарифоутворення, застосування формули Роттердам+ та інші.

"Ми очікуємо більш справедливого розподілу коштів між генерацією та дистрибуцією, так як зараз це 90% на 10%, що очевидно несправедливо і призводить до низької якості послуг. Також розраховуємо на зміни в питанні приєднань до електромереж", - перераховує в свою чергу Герус.

ДОВІДКА

Оксана Кривенко народилася в 1974 році в Свердловську Луганської області. У 1996 році закінчила магістратуру Київського державного економічного університету за спеціальністю Економіка підприємства, менеджмент проектів і консалтинг. У 2010 році отримала другу вищу освіту в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, спеціальність - Нафтогазопроводи і нафтогазосховища, спеціалізація - обслуговування, ремонт і реконструкція трубопроводів, кваліфікація - інженер-механік.

З 2001 року працювала в НКРЕКП, останнім часом займала посаду заступника директора Департаменту з регулювання відносин у нафтогазовій сфері.

У період з грудня 2014 року по січень 2015 року працювала помічником міністра енергетики та вугільної промисловості України.

Показати ще новини
Радіо NV
X