Курс 28. Або що відбувається з гривнею – інфографіка

12 січня 2017, 18:31
За січень 2017 року гривня девальвувала майже на 3% по відношенню до американської валюти

В останній тиждень знецінення національної валюти стало особливо помітним – курс пари гривня/долар на готівковому ринку пробив відмітку в 28 ₴/$.

Сьогодні, 12 січня, офіційний курс НБУ встановив на рівні 27,11 ₴/$. Та вже на завтра – 27,25 ₴/$, саме таким значенням закінчилися торги на міжбанку. Готівковий долар банки купують у середньому за 27,73 грн, а продають за 28,47 грн.

Відео дня

Різке зростання курсу долара опитані НВ Бізнес експерти пов’язують із ситуаційним дефіцитом долара на міжбанківському валютному ринку та спекулятивною активністю «мінял», які користуються панікою населення.

Серед реальних причин знецінення гривні наразі немає економічних факторів, впевнені експерти. Справа в тому, що, з одного боку, напередодні нового року українські аграрії отримали досить великі суми компенсації ПДВ від держави (у нацвалюті). Маючи достатні об’єми гривні, як пояснює керівник управління дилінгових операцій Райффайзен Банк Аваль Юрій Гриненко, у них не виникає наразі потреба продавати інвалюту. Що, відповідно, зменшує пропозицію долара.

З іншого боку, за словами старшого аналітика фінкомпанії Альпарі Вадима Іосуба, в останні тижні спостерігається збільшення попиту на інвалюту серед усіх категорій учасників ринку. «Громадяни купують у зв'язку із закінченням святкового періоду (перед яким вони долар продавали), відновили свою активність після свят імпортери, а також самі банки, на коррахунках яких спостерігається надлишок гривневої ліквідності», – зазначає він.

Окрім того, традиційно на початку місяця, за словами експертів, спостерігається попит на валюту під дивіденди, які компанії виплачують своїм іноземним акціонерам.

Нацбанк посилювати позиції гривні не поспішає. З нового року регулятор вийшов на ринок із пропозицією долара лише двічі: 6 січня продав $55,2 млн, 10 січня - $51 млн.

На думку експертів, коливання є незначними, а саме через них Національний банк виходить з інтервенціями. Саму ж девальвацію регулятор стримувати не буде. «НБУ виходить на ринок тільки в тому випадку, коли дійсно є велике перевищення попиту над пропозицією. Вони ж декларують, що не будуть зупиняти курс. І якщо на ринку буде відчуватися попит на валюту, то дозволять долару зростати і не намагатимуться його зупинити», – каже Гриненко.

На думку опитаних фінансистів, помірний тиск на гривню спостерігатиметься протягом усього січня, можливо, й у наступному місяці. Збільшення пропозиції долара відбудеться десь через 2-3 тижні. Можливо, з боку тих же аграріїв. А вже з лютого, ймовірно, ми можемо побачити стабілізацію гривні», – впевнений Гриненко.

Загалом курс гривні в поточному році має трішки просісти, порівняно з рівнем 2016 року. Очікуваний діапазон коливань курсу пари гривня-долар складе 26-30 ₴/$. Нагадаємо, базовий прогноз середньорічного курсу, який заклали до державного бюджету-2017, складає 27,2 ₴/$.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X